Gerber Vertebrae - mały ale bardzo przydatny pomocnik

Trwałe ostrze dobre w podróży

Bez ostrego pomocnika nie powinieneś wydawać się do przyrody nawet na krok. W Gerber wiedzą o tym i dlatego powstał stały nóż o nazwie Vertebrae do biwakowania i wędrówek. Wędrując po okolicy, każdy zaoszczędzony gram ułatwi nam przemieszczanie się, dlatego kompaktowy „kikut” o długości 16,2 cm, który waży tylko 124 g będzie do tego idealny. Charakteryzuje się konstrukcją full tang (stal ostrza biegnie na całej długości), co predysponuje go do cięższej pracy, w tym korzystania jako dźwigni. Gumowany uchwyt jest dość poręczny i dobrze leży w dłoni - z chwytem szablastym i młotkowym. Dzięki antypoślizgowej obróbce powierzchni nóż nie ześlizguje się nawet ze spoconej dłoni. Na końcu rękojeści znajdziesz oczko do przewleczenia linki paracord lub paska.


Na pierwszy rzut oka ostrze typu drop point wydaje się krótkie i faktycznie mierzy zaledwie 6,5 cm – to kompromis od wspomnianego kompaktowego rozmiaru. Wykonane jest ze stali nierdzewnej 7Cr17MoV oraz ulepszonego materiału 440A. Zwiększona ilość wanadu dodaje wytrzymałości, sztywności i trwałości, a stal dobrze się ostrzy dzięki obecności tego metalu. Powierzchnia pokryta azotkiem tytanu Gerbera, który przedłuża żywotność ostrza i chroni je przed zarysowaniami czy uderzeniami. Co nie mniej ważne, cienka warstwa stali nie przywiera, dzięki czemu nóż jest znacznie łatwiejszy do czyszczenia, na przykład z resztek jedzenia.


Na plecak lub pasek

Pochwa jest wykonana z nylonu wzmocnionego włóknem szklanym i posiada długi metalowy klips. Wymiary klipsa są zoptymalizowane pod kątem mocowania do paska lub plecaka za pomocą szeroko stosowanego wiązania MOLLE (Modular Lightweight Load-carry Equipment). Wypróbowałem oba warianty - w połączeniu z plecakiem taktycznym marki GFC oraz klasycznym pasem wojskowym vz. 95. Klips mocno trzymał nawet podczas poruszania się w trudniejszym terenie, nie musisz się martwić, że zgubisz nóż..


Ze względu na swoją długość klamra nie nadaje się już do zawieszenia bezpośrednio na kieszeni spodni - z jednej strony nieco przeszkadza, z drugiej strony wyciągając nóż często unosi się futerał. Wręcz przeciwnie, uważam, że podniesiony podparcie kciuka jest bardzo praktyczne, co skutecznie pomaga szybciej wyciągnąć nóż z paska. W dolnej części „bruzdy” znajduje się mały otwór do odprowadzania wody deszczowej. Etui uważam za lekkie i praktyczne, z pojedynczym imadłem - w górnych brakuje przedłużenia, co ułatwiłoby wprowadzenie ostrza do środka. Chociaż wiele innych noży można włożyć do futerału, że tak powiem, na ślepo, w przypadku Vertebrae należy uważać, aby ostrze nie ześlizgnęło się i nie skaleczyło.

Nie usłyszysz również żadnych kliknięć, co pozostawia pewne wątpliwości, czy ostrze jest zabezpieczone wewnątrz. Aby to sprawdzić, zawiesiłem etui na gwoździu z uchwytem skierowanym w dół. Nawet po kilkudziesięciu minutach grawitacja nie wyciągnęła noża z „futerału”, co oznacza, że ​​można na niej całkowicie polegać.


Drugie śniadanie i biwakowanie

Podczas testu po raz pierwszy spróbowałem Vertebrae na salami turystycznej. Ostrze nie miało najmniejszego problemu z miękkim lub twardym mięsem wędzonym, ponadto jego nieklejąca się obróbka dała pozytywny efekt, a po śniadaniu wystarczyło przetrzeć stal suchą szmatką. Nóż bez problemu poradził sobie również z patykiem o średnicy 2 cm - w ciągu kilku minut utworzyłem na jego końcu grot, nadający się np. jako kołek do namiotu. Doceniłbym jednak nieco dłuższą rączkę, aby mieć wystarczające wsparcie i dźwignię do bardziej wymagającej pracy - dzięki czemu mógłbym go w pełni wykorzystać. Chociaż wolę siekierę do robienia podpałki, spróbowałem też mniejszego ostrza.

Ostrze posłusznie odcięło mniejsze wióry świerkowe z kłód i nie było żadnych znaczących śladów zużycia. Gerber Vertebrae występuje w dwóch kolorach - szaro-zielonym (flat sage) oraz niebieskim (cyjan). Prawdopodobnie nie będzie to najpiękniejszy egzemplarz w Twojej kolekcji noży, ale na pewno będzie jednym z najbardziej praktycznych - szczególnie dla miłośników bushcraftu i biwakowania.

Noże Gerber Znajdziesz tutaj: Noże Gerber