Jak korzystać z fotopułapki ?

Aby uzyskać dokładny i szczegółowy zapis ujęć zwierzyny łownej, ptaków lub wzrostu roślin, żaden myśliwy ani inny miłośnik przyrody nie może obejść się bez umiejętnej obsługi fotopułapki. Ich zastosowanie jest zupełnie inne od standardowych aparatów, co odpowiada kilku specyfikom fotopułapek.

Jak poprawnie pracować z fotopułapką? Jakie parametry techniczne brać pod uwagę przed pierwszą konfiguracją? Odpowiemy na te pytania w poniższym tekście.

Zalety fotopułapek, które upraszczają samą obsługę:

Fotopułapki oferują zaawansowaną technologię w zakresie kamer - mogą być używane w dzień iw nocy bez operatora, wytrzymałość baterii w trybie czuwania przeliczana jest na 3, 6 lub więcej miesięcy.
Działają nawet w wymagających, ekstremalnych warunkach zewnętrznych (mróz, wiatr, deszcz), mają swoje źródło, nagranie odbywa się we własnej pamięci wewnętrznej.
Ustawienie fotopułapki zależy również od rewiru, czyli od ostatecznej lokalizacji, bez naruszania naturalnej fauny i flory leśnej. Fotopułapki możemy mocować na płocie, drzewie lub słupie, ale wcześniej sprawdzimy, czy nie zagrozi to ptasiemu gniazdu, schronisku itp.

Jak się dowiedzieć, że dana fotopułapka jest idealna do monitorowania zwierząt leśnych?

Na podstawie specyfikacji technicznych jako pierwsze dowiedz się, czy fotopułapka jest kompaktowa i bardzo dobrze zakamuflowana w przyrodzie o każdej porze roku. Dla łatwego umieszczenia i szybkiej obsługi zalecamy wybór fotopułapki o wymiarach max. 15 x 10 x 6 cm. W praktyce sprawdzą się nawet mniejsze fotopułapki. Równie ważna jest odporność na ekstremalne temperatury (od -15 do +60 ° C).

W naturze używamy fotopułapek o wyjątkowo niskim zużyciu energii, gdy są pozostawione bez nadzoru / obsługiwane przez długi czas. Zaletą jest zewnętrzna bateria i karta pamięci o pojemności co najmniej 16 GB, idealna, jeśli stawiamy na fotopułapki o wysokiej jakości będzia ta, która oferuje jakość Full HD. W trybie czuwania fotopułapka w naturze powinna zajmować się monitorowaniem i robić zdjęcia przy użyciu 8 baterii alkalicznych przez 2 lub więcej miesięcy. W przypadku zwierząt leśnych konieczne jest również uwzględnienie ujęć w tzw planie alarmowym, wtedy będziesz musiał posortować dość dużo zdjęć.

Co oznacza łatwa i wysokiej jakości obsługa fotopułapki? Z łatwością uruchamia i przełącza się między trybami zdjęć / wideo w określonych, wstępnie ustawionych odstępach czasu.

Ważne są ostre ujęcia nocne z użyciem diod podczerwieni na odległość 15-20 m. Rejestracja i rozpoczęcie aktywności zależy również od wcześniej ustawionych zmian naturalnych (fazy księżyca, wegetacja, wzrost kwiatów, gniazdowanie ptaków itp.). Na takie wyjątkowe chwile potrzebujemy bardzo szybkiego startu - nie może on trwać dłużej niż 1,2 s.

Własne ustawienia fotopułapki

Po podstawowym włożeniu baterii, karty SD i sprawdzeniu jej działania przechodzimy z pozycji OFF do pozycji TEST. Dowiadujemy się, ile ma konkretnych model przycisków do ustawień, którymi trafiamy do menu głównego. Wybierz język, godzinę i datę, a następnie przejdź do ustawień SMTP / MMS, w modelach z modułem 4G do wysyłania zdjęć lub e-maili.

Weryfikujemy poprawność danych, a następnie wybieramy odpowiedni TRYB. Czy odpowiada Ci kombinacja zdjęcia i wideo - czyli kiedy po zrobieniu jednego zdjęcia rozpocznie się nagrywanie z domyślną długością filmu? A może wolisz tylko tryb zdjęć lub tylko wideo? Najnowsze fotopułapki mają tryb foto + wideo.

Co powiesz na dobrą serię zdjęć? To jedno z najważniejszych ustawień fotopułapek. Idealnie, jeśli wybierzesz sekwencję trzech zdjęć jedno za drugim - zaleta nagrania ruchu, jego zmiany lub nieoczekiwanego ataku. W przypadku wideo nie zalecamy ustawiania sekwencji wideo dłuższej niż 1 min (gdyż bateria rozładowuje się szybciej).

PIR interwal ustawiamy na czas nie krótszy niż 1 min, szczególnie w przypadku fotopułapek z modułem 4G, ponieważ również samo przesłanie zdjęć zajmuje trochę czasu. Przez interwał PIR rozumiemy opóźnienie między poszczególnymi ujęciami. PIR 1 min oznacza, że ​​po wykonaniu zdjęć zgodnie z ustawieniami fotopułapka wyłączy się ponownie za 1 min. Robi więcej zdjęć (jeśli wykryje ruch), jeśli nie, pozostaje aktywna.

Jak przeglądać zdjęcia? Albo bezpośrednio na monitorze fotopułapki, albo na komputerze PC lub telefonie komórkowym jak ze zwykłego aparatu. Użyj karty SD w czytniku kart pamięci lub podłącz ją do komputera za pomocą kabla USB.

Z pozycji TEST najpierw przełączamy się w pozycję OFF, następnie w pozycję ON i czekamy na „miganie” diod. Białe światło LED zwykle miga pięciokrotnie (o ile w instrukcji nie podano inaczej), dzięki czemu fotopułapka zostaje pomyślnie aktywowana.

Pełną ofertę fotopułapek Znajdziesz tutaj: Fotopułapki od specjalistów