Jak uzyskać trawnik, z którego Będziesz dumny?

Co to jest napowietrzanie?

Napowietrzanie polega na ingerencję nożami w celu usunięcia ściółki (starej posiekanej trawy) i mchu w celu ułatwienia napowietrzania gleby. Pierwszy proces napowietrzania jest zalecany wiosną od kwietnia do początku maja, gdyż trawa jest w tym czasie dobrze zdolna do regeneracji. Gleba będzie nacinana na kilka milimetrów za pomocą ostrych obrotowych noży.

Niechciany filc na trawie i martwa trawa zostaną wyrwane z ziemi. Maszyny z koszem zbiorczym wychwytują ten materiał bezpośrednio. Do kosza trafiają również kamienie i brud z trawnika, co wpływa na jego czystość i piękno. W trakcie napowietrzania nawet nieukorzenione trawy zostaną częściowo wyrwane. Z tego powodu świeżo położonych trawników nie wolno wertykulować. Podstawowa zasada: trawnik powinien mieć co najmniej trzy lata przed pierwszym napowietrzeniem za pomocą wertykulacji nożami lub sprężynami.

Nacięcia zielonych części rośliny i korzeni będzie wspierać rozmnażanie wegetatywne, a tym samym zagęszczanie trawy. Nawożenie jest odpowiednie po napowietrzeniu. Należy nawozić delikatniej, trawnik jest bardziej wtedy wrażliwy. W zależności od rodzaju gleby, można ją wypiaskować. Poprawi to jego właściwości mechaniczne i napowietrzenie. W przypadku rzadkiego trawnika sensowne jest również zasianie nowej trawy. Po napowietrzeniu ponownie zasiewamy trawę nasionami trawy i dobrze nawadniamy.

Mech i filc z trawy (martwe części roślin, ścinki trawy, chwasty) uniemożliwiają trawnikowi oddychanie, tworząc z czasem nieprzepuszczalną warstwę. Dzięki wertykulacji - napowietrzaniu filc i mech są usuwane. Zostaną również przycięte występy traw, co będzie sprzyjało powstawaniu nowych pędów. Jednocześnie powierzchnia gleby łatwo się rozluźnia, przez co lepiej wchłania wilgoć, składniki odżywcze i powietrze. Dzięki temu trawnik staje się pięknie zielony i gęsty. Dziś wertykulator stał się integralnym pomocnikiem w doskonałej pielęgnacji trawnika. Idealna głębokość wertykulacji to tylko kilka milimetrów. Trawnik powinien być lekko wilgotny.

Przycinaj trawnik „na jeża” ...

Aby mieć najpiękniejszy trawnik w okolicy, należy poświęcić mu odpowiednią uwagę i o niego regularnie dbać. Twój trawnik z pewnością zostanie nagrodzony piękną zieloną roślinnością. Nie możesz jednak zapomnieć o niezbędnych elementach pielęgnacji. Rozumiemy przez to regularne koszenie i wiosenne napowietrzanie trawnika. Taka pielęgnacja usuwa również martwe resztki roślin oraz resztki skoszonej trawy, mchu, chwastów itp. Dodatkowo spulchnia się podłoże gleby, co poprawia dostęp powietrza i nawilżenie. Po dobrym napowietrzeniu zaleca się dokładne podcięcie trawnika i dobre podlewanie.

Co zyskujesz dzięki napowietrzaniu?

Nawet jeśli regularnie, uczciwie i z miłością dbasz o swój trawnik, może się zdarzyć, że nadal nie wyrasta on tak pięknie jak Byś to sobie życzył. Gdy nie pada przez jakiś czas, natychmiast wysycha, a miejscami nawet łysieje. Może to być fakt, że Twój trawnik wymaga napowietrzenia. Napowietrzanie lub wertykulacja niszczy nieprzepuszczalną warstwę utworzoną przez martwe rośliny, resztki skoszonej trawy itp. ... Woda i składniki odżywcze nie mogą wtedy przedostać się przez nią do korzeni. W konsekwencji trawnik nie jest głęboko zakorzeniony. Jeśli jednak zależy Ci na naprawdę zdrowym, gęstym i mocnym trawniku, musisz kupić wysokiej jakości wertykulator.

Aby trawnik był piękny i zdrowy, samo koszenie nie wystarczy. Na trawniku filc tworzy się z martwych łodyg trawy, chwastów lub mchu. Filc ten działa jak gąbka, która zatrzymuje wodę i składniki odżywcze potrzebne do wzrostu trawy, która nie dociera do korzeni, przez co trawa stopniowo brązowieje i jest zagrożona uschnięciem. Dlatego o trawnik trzeba dbać regularnie, pomagać mu i nie pozwolić mu się udusić.

Tak się to powinno robić

Regularne napowietrzanie jest również bardzo ważne, aby trawnik miał atrakcyjny wygląd ale także koszenie, podlewanie i nawożenie jest bardzo ważne. W zależności od pogody może być napowietrzany w naszym klimacie od kwietnia do września.

Nasza wskazówka: trawa zaczyna rosnąć przy temperaturze gleby około 8 ° C. Wtedy napowietrzanie ma sens. Zalecamy wertykulację lub aerację również jesienią. Trawa się zregeneruje przed zimą, a niechciany mech z lata zostanie usunięty i zyska większą odporność na grzyby i pleśnie

Jak prawidłowo spulchnić / napowietrzać

Najpierw przytnij trawnik do wysokości od 3 do 4 centymetrów za pomocą kosiarki. Wyreguluj ostrza wertykulatora tak, aby dotykały ziemi. Uwaga, zbyt głęboka wertykulacja uszkadza system korzeniowy i same rośliny, a dodatkowo silnik i ostrza narażone są na nadmierne obciążenia i zużycie. Zalecana głębokość wertykulacji to 2-3 milimetry, wtedy ostrza tylko lekko dotykają gleby. Jeśli możesz, dokonaj ustawienia na płaskiej powierzchni. Stopniowo dostosowuj głębokość roboczą tak, aby noże lekko podcinały ziemię. Łopatki aeratora znajdują się teraz w położeniu, w którym napowietrzanie jest skuteczne. Wraz z większym stopniem zagrzybienia i starzeniem się trawnika, zwiększamy głębokość wnikania ostrzy w podłoże. Jeśli trawnik wygląda na uszkodzony po wertykulacji, nie martw się. Zalecamy uzyskanie odpowiednich nasion traw na terenach otwartych, które powstają np. Poprzez usuwanie dużych chwastów, dobre podlewanie trawnika i lekkie nawożenie. Trawnik powinien być lekko wilgotny.

Wertykulacja jest wykonywana co najmniej dwa razy w roku i stanowi optymalny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych skutków zachodzenia trawnika filcem. Wiosenny okres wertykulacji rozpoczyna się od końca marca do kwietnia i maja. Jesienny okres wertykulacji rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa do końca września.

Potrafisz to zrobić samodzielnie

Każdy czeka na swoje wyzwanie. Przy odpowiedniej maszynie wyzwaniem może być uprawa przy domu pięknego trawnika, który inni będą podziwiać. Odpowiednie koszenie, dobrze zaplanowane napowietrzanie, zwalczanie chwastów, nawożenie i nawadnianie zapewni nam angielski trawnik jak spod pałacu.

Koszenie to najbardziej znana i najczęściej wykonywana czynność związana z pielęgnacją trawnika. W naszych warunkach kosimy 1 do 2 razy w tygodniu na wysokość od 3,5 do 5 cm. W gorące letnie miesiące zwiększamy wysokość koszenia o kolejne 1 do 2 cm. Ważne jest, aby kosiarka miała możliwość zbierania skoszonej trawy i ciągłego utrzymywania ostrza naostrzonym. Po każdym koszeniu, a zwłaszcza w miesiącach letnich, trawnik dokładnie podlewamy. Eksperci twierdzą, że niskie koszenie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wyższe koszenie sprawia, że ​​trawnik jest bardziej tolerancyjny i jest na nim mniej chwastów. Częstotliwość koszenia zależy od właściwości trawnika. Jeśli opuściłeś koszenie przez kilka tygodni, a trawa jest znacznie większa niż wymagana wysokość, konieczne jest skoszenie trawnika kilka razy i najlepiej jest pominąć kilka dni między dwoma koszeniami. Zalecamy zmianę kierunku koszenia, ponieważ jeśli będziesz dalej kosić w jednym kierunku, źdźbła trawy będą miały tendencję do opadania, a koszenie będzie niewystarczające. Podczas koszenia niskich trawników lub mulczowania (podwojenie ostrza i rozgniatanie trawy) nie jest konieczne usuwanie resztek skoszonej trawy - po kilku dniach uschnie, dostarczając w ten sposób składniki odżywcze z powrotem do gleby. Koszenie rzadziej niż raz w tygodniu podczas aktywnego wzrostu trawnika powoduje zmniejszenie ilości liści. Rezultatem jest osłabienie trawnika i inwazja chwastów i mchu. Dlatego zaleca się koszenie trawnika co najmniej dwa razy w tygodniu lub latem, gdy wzrost jest nieco spowolniony raz w tygodniu. Zalecamy koszenie najlepszymi kosiarkami VILLAGER i SABO.

Napowietrzanie

W miesiącach wiosennych tj kwiecień i maj to dobry czas, aby pomóc trawnikowi na początku nowego sezonu. Martwe trawy, skoszone łodygi i inny materiał biologiczny powodują tworzenie się warstwy, przez którą nie przenikają składniki pokarmowe, wilgoć, powietrze co jest pożywką dla różnych infekcji grzybiczych. Musimy co roku usuwać filc metodą cięcia pionowego, tzw skaryfikacja. Praca ta wykonywana jest na skaryfikatorach silnikowych - aeratorach SABO. Aby zapewnić zdrowe, mocne i głębokie ukorzenienie, konieczne jest usunięcie filcu z trawy. Wertykulacja jest wykonywana co najmniej dwa razy w roku i stanowi optymalny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych skutków zachodzenia filcem. Wiosenny okres wertykulacji rozpoczyna się pod koniec marca, przez kwiecień do początku maja. Jesienny okres wertykulacji rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa do końca września.

Po spulchnieniu trawnik wygląda na zniszczony. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Po wertykulacji można zastosować nawóz startowy, dobrze nawadniać i naprawiać uszkodzone obszary wysiewając regeneracyjną mieszankę traw. W zależności od obszaru i wymagań polecamy aerator SABO z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Z markową kosiarką i wysokiej jakości wertykulatorem SABO możesz pracować jako wykwalifikowany ogrodnik w swoim ogrodzie.

Wojna z chwastami

Należy również zwrócić uwagę na chwasty na trawniku. Ostrożnie tniemy również chwasty wieloletnie z korzeniami ostrym nożem lub przebijamy specjalnymi narzędziami, aby nie uszkodzić otaczającej nas roślinności. Chwasty to rośliny rosnące w niepożądanych miejscach. Nierzadko można zobaczyć nowo założony trawnik z dużą ilością chwastów. Regularna pielęgnacja i koszenie zasadniczo zmieni spektrum chwastów. Na trawniku pozostaną tylko chwasty o właściwościach podobnych do traw. Z jednej strony są to chwasty jednoroczne, ale w większości są to chwasty wieloletnie, które co roku pojawiają się na trawniku.

Przy odpowiedniej pielęgnacji chwasty zawsze będą pojawiać się na trawniku, rozprzestrzeniając się przez wiatr i ptaki. Chemiczne usuwanie chwastów odbywa się poprzez opryskiwanie wyrosłego chwastu z posadzonym liściem, tj. Kilka dni po pokosie. Produkty te nie niszczą trawy. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta herbicydu. Następnie zajmujemy się mechanicznym usuwaniem chwastów poprzez ręczne ciągnięcie, przycinanie i prosty, niewymagający zabieg wykonany wyrywaczem chwastów FISKARS.

Nawożenie

Podczas koszenia nadal usuwamy z trawnika materiał biologiczny, a wraz z nią składniki odżywcze z gleby, które były potrzebne do wzrostu trawnika. Najszybciej z gleby wypompowywany jest azot, później fosfor i potas. Jeśli nie zwrócimy składników odżywczych do gleby, trawnik pozostanie blady, powoli rośnie i staje się cienki. Czego potrzebuje trawnik?

Azot N - stymuluje wzrost trawnika, zapewnia głęboki zielony kolor liści. Efekt: zielony kolor trawnika i szybki wzrost. Nawóz do nawożenia wiosenno-letniego musi zawierać azot, jeśli nie, nie kupuj go. Azot może występować w postaci wolno lub szybko uwalniającej się. Zimą wzrost trawnika nie jest pożądany, dlatego nawóz do nawożenia jesiennego powinien mieć niższą zawartość azotu.

Fosfor P - wspomaga wzrost korzeni. Efekt: stymuluje tworzenie się systemu korzeniowego, co skutkuje wcześniejszym poborem składników pokarmowych z gleby wiosną, zwiększonym poborem składników pokarmowych i wody latem, wyraźniejszym tworzeniem się pędów bocznych jesienią.

Potas K - sprzyja dobrej kondycji trawnika. Efekt: wspomaga odporność trawnika na czynniki stresowe - suszę, choroby i zimno. Kiedy nawozić? Nie nawozimy przy długotrwałej suchej pogodzie. Nawozimy, jeśli trawnik jest suchy i koszony. Jeśli w ciągu dwóch dni po nawożeniu nie będzie padać, dokładnie nawadniamy. Jako pierwsze nawozimy azotem wczesną wiosną, gdy trawnik zaczyna intensywnie rosnąć. Możemy nawozić nawozem wieloskładnikowym razem z fosforem i potasem. Nadaje się do nakładania w postaci szybko i wolno działającej. Można zastosować nawóz o działaniu chwastobójczym. Jesienią nie nawozimy azotem w szybko działającej formie. Zastosujemy nawóz z zawartością potasu, który będzie sprzyjał dobremu zimowaniu. Zwróć szczególną uwagę na nawożenie po bardzo suchym lecie. Na terenach uboższych stanowisko nawozimy natychmiast po koszeniu.

Nawadnianie

„Nie ma życia bez wody” - to stwierdzenie jest podwójnie prawdziwe w przypadku trawników. Niezbędny system korzeniowy rozwinie się tylko przy wystarczającej ilości wody. W ciepłe dni podlewamy wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy parowanie jest minimalne. Bez możliwości zapewnienia wystarczającego nawadniania nie ma sensu inwestować w wysokiej jakości trawnik i nawóz. Trawnik podlewaj na głębokość 10-20 cm dawką 25-30 mm raz lub dwa razy w tygodniu. Dzięki tej metodzie nawadniania korzenie rosną na większą głębokość, a trawnik będzie bardziej odporny na suszę. Dostosuj nawadnianie trawnika.

Trawnik oparty na piasku lub ziemi należy częściej podlewać, trawnik na glebie gliniastej lub rzadziej w cieniu, aby woda mogła wchłonąć. Nie zaleca się codziennego nawadniania, ponieważ mech i chwasty stają się zbyt rozpowszechnione, a trawa tworzy płytki system korzeniowy. Jeśli nie zapewnimy trawnikowi wystarczającej wilgoci, trawa zacznie wysychać. W skrajnych przypadkach wysycha całkowicie i zostaje zastąpiona przez roczne chwasty. Inną wadą jest to, że chwasty znacznie lepiej znoszą suszę niż rośliny uprawne i bardzo szybko rozprzestrzeniają się wśród osłabionych traw. Trawnik wymaga natychmiastowego podlewania, jeśli widzimy ślady chodzenia po nim lub końce źdźbła zaczynają się skręcać (zginać).

Do nawadniania zalecamy akcesoria wspomagające nawadnianie FISKARS.