Jak wybrać fotopułapkę?

Co to jest fotopułapka?  

Fotopułapka służy do robienia zdjęć i filmów za pomocą doskonale zamaskowanego i dopracowanego aparatu, który rejestruje każdy ruch. Kamera cyfrowa w fotopułapce musi mieć wystarczająco duży zasięg i możliwości oraz być wyposażona w wytrzymały czujnik ruchu (PIR) aktywujący każdy ślad termiczny zwierząt i ludzi.

Fotopułapki mają zastosowanie wśród profesjonalistów z zakresu łowiectwa, kryminologii, zoologii, służą także amatorom do ochrony ich mienia, domków letniskowych i domów sezonowych przed wandalami.

Główne parametry przy wyborze fotopułapki

Iluminator i zasięg: w fotopułapkach spotykamy standardowo iluminator podczerwieni o długości fali 940 nm. Taki iluminator jest niewidoczny dla ludzi i zwierząt, można go używać z największą dyskrecją do ochrony mienia i obserwacji dzikiej przyrody.

Uważaj, aby fotopułapka z iluminatorem 850 nm nie została zauważona przez złodzieja, dlatego rozważ wybór odpowiedniego modelu. Jest silniejszy, ale z widocznym czerwonym promieniowaniem podczerwonym. Zwierzę reaguje na to głównie ucieczką lub zbliżając się (z ciekawości).

Ostrożnie wybieraj z menu fotopułapek z lampą błyskową - najczęściej służą do robienia kolorowych zdjęć w nocy, do monitorowania leśnych zwierząt. Jest mniej skuteczna w ochronie mienia, ponieważ istnieje ryzyko, że biały błysk natychmiast ujawni położenie urządzenia.

Ciekawostka: fotopułapki z białą lampą błyskową są używane głównie przez konserwatorów przyrody do monitorowania rysia. Fotopułapka z białą lampą błyskową robi również kolorowe zdjęcie w nocy, a rysia można rozpoznać po kolorowych plamkach.

Zasięg poświaty fotopułapek waha się w granicach 10-25 m, przy czym skupiamy się również na odległości, na jaką fotopułapka wykrywa ruch. Przy najnowszych fotopułapkach zasięg czujnika ruchu wynosi do 30 metrów, a zasięg poświaty aż 25 metrów. 

Pole widzenia, kąt widzenia i rozdzielczość

Domyślnie, im większa liczba pikseli zaangażowanych w ujęcie, tym bardziej szczegółowe jest zdjęcie podczas monitorowania zwierzyny i złodziei na zewnątrz. Czy wystarczy Ci fotopułapka o rozdzielczości 12 Mpx? Obejmują mniej danych i wymagają mniejszej pojemności. Zalecamy skupienie się na górnej granicy, 30 Mpx, aby uzyskać lepsze zdjęcia. Potrzebujesz fotopułapki na nagrania video? Odpowiednie są modele Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Pod jakim kątem ujęcia wykonuje fotopułapka? Przy odczycie ok. 100° rejestruje ruch na odległość maks. 5 m. Jest bardziej odpowiednia do ciasnych, wąskich obszarów wejściowych i wokół domów. Do zdjęć w przyrodzie używaj fotopułapek o kącie widzenia ok. 60°. Osiągają większe odległości (10-12 m), obrazy są ostre, szczegółowe.

Moduł 3G/4G: Potrzebujesz natychmiastowego wysyłania zdjęć przez MMS lub e-mail na telefon komórkowy? Fotopułapki z modułem GPS są droższe, ale pozwalają na znacznie wygodniejsze użytkowanie. Wystarczy, kupić kartę SIM, przesłać dane i skonfigurować moduł.

Prędkość, czas aktywacji wyzwalacza

Czy to w ujęciach do szybkich, płochliwych zwierząt leśnych lub „bardziej uważnych” złodziei? W przypadku wykrycia ruchu, czas na wysłanie polecenia zwolnienia migawki i wykonanie zdjęcia nie powinien być dłuższy niż 0,5 s.

Wymiary, sterowanie i zasilanie

Bardziej wytrzymałe fotopułapki mają więcej miejsca na przechowywanie baterii i czujnika. Będą ci dobrze służyć do monitorowania zwierząt, ale bardziej uważne ludzkie oko z łatwością je wykryje.

Mniejsze modele są trudniejsze do wykrycia, ale nie mają tak wysokiej jakości czujnika ani miejsca na „dużą” baterię. Rozwiązaniem jest własny akumulator lub źródło zewnętrzne (podłączane do przewodu fotopułapki).

Zasilanie bez zewnętrznego źródła z pewnością nie potrwa długo przy monitorowaniu częstego i szybkiego przemieszczania się zwierząt. W przypadku bardziej oddalonych obiektów, w których ruch jest raczej rzadki, bateria będzie Ci służyć przez 6-12 miesięcy.

W prostszych modelach fotopułapkami sterujemy przyciskami bez wyświetlacza, który wcale nie jest konieczne, ponieważ jego funkcję zwykle zastępują diody stanu. W przypadku fotopułapek z połączeniem bezprzewodowym sterujemy nim zdalnie za pomocą aplikacji lub innego menu w interfejsie internetowym.

Wybierając fotopułapkę będziemy „skupiać się” na następujących kryteriach:

Do mocowania i zabezpieczania fotopułapek wykorzystujemy pasy, specjalne uchwyty i budki w postaci wiat, budek dla ptaków itp.

Fotopułapka powinna jak najbardziej wtapiać się w otoczenie, dlatego wolimy klasyczną zieleń, aby ją zamaskować. Podczas zakładania należy upewnić się, że nie zagraża mu bliski ruch gałęzi, ptaków lub owadów.

Oprócz elementów naturalnych, o ostatecznym rozmieszczeniu decydują wspomniane parametry kąta widzenia, zasięgu sensora i poświaty, aby nie zaskakiwać rozmytym obrazem.

Zagrożenia dla fotopułapek zimą - funkcjonalność typowych fotopułapek jest niezawodna nawet przy silnych mrozach, w temperaturach do -25 ° C. Problem pojawia się raczej przy zwiększonej czułości styków wkładanych przy kartach SIM i SD. Im są cieńsze, tym większe jest ryzyko odkształcenia i uszkodzenia płytki w rowku z powodu mrozu. Po rozgrzaniu i funkcjonalności fotopułapki lub karty SIM wróci ona do „normalnej pracy”.

Pełną ofertę fotopułapek znajdziesz tutaj: Fotopułapki od specjalistów