Jak wybrać kultywator (glebogryzarkę)?

Jak wybierać kultywatory (glebogryzarki)?

Jaki kultywator zakupić, aby uprawa w gruncie była szybka i wydajna? Zanim zdecydujesz się na model i markę maszyny, najpierw zacznij od jakości, możliwości i powierzchni uprawianego terenu. Rozważ całą pracę, do której chcesz użyć kultywatora, opcje przechowywania i konserwacji. Każdy typ kultywatora ma swoje wady i zalety, a przy wyborze dość istotne są ich parametry, funkcje i zalecane akcesoria.

Jakie typy kultywatorów są dostępne?

Urządzenia te w podstawowej klasyfikacji dzielimy na elektryczne, spalinowe, akumulatorowe i ręczne. Najprostszym, ale i najmniej efektywnym rozwiązaniem są kultywatory Ręczne. Mechaniczne warianty przyciągają niską ceną, dobrą mobilnością, ale bez dodatkowych funkcji lub opcji sterowania.

Akumulatorowe są najczęściej wybierane przez zapalonych ogrodników, którzy lubią kompatybilność akumulatora z innymi urządzeniami. Zaletą jest to, że podczas pracy nie ograniczają Cię kable zasilające, modele te nie należą do najwydajniejszych. Wiele innych opcji zależy również od pojemności akumulatora.

Urządzenie spalinowe nadają się do bardziej wymagających prac w średnich i dużych ogrodach. Do tego przeznaczony są kultywatory zasilane silnikami spalinowymi. Aby wykonać szybką i wydajną pracę, warto zaopatrzyć się w modele z silnikiem czterosuwowym do 200 cm3. Pomaga również brak kabli zasilających, ale zwiększony hałas, waga i bardziej wymagająca mobilność maszyny powinna być dostosowana do potrzeb.

Kultywatory elektryczne przeznaczone są do mniejszego ogrodu, do pracy dla początkujących oraz kobiet w ogrodzie. W porównaniu z benzyną mają słabsze osiągi, trudno je obsługiwać i kontrolować w pracy głównie ze względu na przewód zasilający. Są jednak cichsze i bardziej mobilne.

Ze względu na wielkość i wagę kultywatorów wyróżniamy kultywatory małe (hobbystyczne), średnie i duże (profesjonalne).

Małe (hobbystyczne) modele są idealne dla weekendowych ogródków, przydomowych ogródków, do przycinania mniejszych klombów i do szklarni. Są łatwe w manewrowaniu, są mniej wydajne, ale łatwe do przechowywania. Są to albo dwusuwowe silniki spalinowe, albo kultywatory elektryczne o mocy do 1500 W. Osiągają max. szerokość robocza do 40 cm, pracują w glebie na głębokości do 25 cm.

Średnie kultywatory są urządzeniami bardziej wytrzymałymi, reprezentują je czterosuwowe silniki spalinowe o szerokości roboczej do 70 cm. Gleba spulchnia się na głębokość do 30 cm.

Duże profesjonalne kultywatory nie mają konkurencji, jeśli potrzebujesz uprawiać duży ogród oraz chcesz wykorzystać je do innych prac związanych z sadzeniem i pielęgnacją roślin. Użytkownicy z tej kategorii szukają zatem kultywatorów z pługiem śnieżnym, zbiorczym lub odśnieżarką. Nie używaj ich w mniejszych ogrodach i trudno dostępnych miejscach. Praca nimi z czterosuwowym silnikiem o mocy do 200 cm3 i wadze często powyżej 60 kg nie będzie najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Mają typowo głębokość roboczą (powyżej 35 cm) i szerokość roboczą (90 cm). Maszyny te są bardziej wymagające w obsłudze, w ogóle nie nadają się dla początkujących.

Jak wybrać wydajny kultywator?

Kultywatory średniej wielkości o pojemności skokowej ok. 50 cm3 idealnie nadają się do zwykłej (nieprofesjonalnej) pielęgnacji ogrodu. Im bardziej ta wartość wzrasta, tym większe są wymagania dotyczące konserwacji, przeglądów i uzupełniania płynów eksploatacyjnych. Ściśle związana z wydajnością jest szerokość robocza oraz średnica noży.

Inne ważne parametry kultywatorów

Na wartość szerokości roboczej wpływa ilość noży, a na głębokość średnica noży, dzięki czemu wnikają one skuteczniej w podłoże. Złotym środkiem są glebogryzarki z dwiema parami ostrzy o zasięgu około 70 cm. Każda pora roku jest inna, zmienia się jakość i skład gleby - podczas gdy w jednym roku ograniczasz się do minimum, w drugim przypadku kultywator dostanie w kość nawet w „rekreacyjnym” ogrodzie.

Waga i całkowite gabaryty również wpływają na jakość finalnej pracy. Maszyny te nie powinny ważyć więcej niż 20 kg (głównie elektryczne), ale z wyposażeniem mogą osiągnąć nawet około 50 kg.

Uwaga, praca z maszynami w ogrodzie wpływa również na komfort sąsiadów. Poziom hałasu kultywatorów powinien wynosić około 70 dB, ale w przypadku silników spalinowych należy liczyć się z hałasem powyżej 90 dB. Podczas pracy używaj słuchawek.

Aktor Ivan TULI Vojtek z kultywatorem VILLAGER VTB 852

Wybór funkcji kultywatorów

Ponieważ jest to kwestia pracy z maszyną, ważny jest bezpieczny start, aby nie uruchomił się spontanicznie, ponieważ urządzenie te ma szerokie i ostre noże. Używamy kultywatora na różnych terenach, dlatego zwróć uwagę na możliwość cofania, co zwiększa i ułatwia przejezdność maszyny. Pracujesz w sadzie, ozdobnym, ale też warzywnym? Każda roślina wymaga innej pielęgnacji, na innej wysokości i w innym zakresie. Dlatego skup się na regulacji głębokości roboczej.

Za kultywatory z osprzętem - odśnieżarką, pługiem, kosiarką bębnową lub przerzucarką do siana - trzeba będzie dopłacić.

Uwaga, należy pamiętać, że koszty te dotyczą nie tylko samej maszyny i akcesoriów, ale także konserwacji. Po każdym użyciu myjemy maszynę, sprawdzamy przepuszczalność otworów wentylacyjnych i utrzymujemy filtr powietrza w czystości. Koszty są ponoszone przy uzupełnianiu płynów, wymianie przewodów zasilających. Ewentualna konserwacja, przegląd maszyny jest możliwy tylko po wyłączeniu i odłączeniu od zasilania.