Jak wybrać myjkę ciśnieniową

Szybka i wydajna praca myjką ciśnieniową pomaga oczyścić duże powierzchnie wokół domu, usunąć brud z trudno dostępnych miejsc (fasady, ogrodzenia czy rynny) oraz zaoszczędzić na wodzie i kosztach sprzątania. Jakie cechy funkcjonalne musisz wziąć pod uwagę przy wyborze myjki ciśnieniowej?

Typy myjek ciśnieniowych

Wybierając nową myjkę ciśnieniową zastanów się, w jakim celu ją wykorzystasz i jakie parametry są dla Ciebie ważne.

Myjki ciśnieniowe w zależności od przeznaczenia

Myjki Hobby

Myjka ciśnieniowa Hobby do 450 l/h to świetny wybór do łatwego, okazjonalnego czyszczenia elewacji, kafelek, kostki brukowej wokół domu, samochodu czy motocykla. Wytwarza ciśnienie do 130 barów, a jej elementy są w większości wykonane z tworzywa sztucznego.

Myjka półprofesjonalna

Model ze stopu metali służy do dłuższej i bardziej wymagającej pracy niż urządzenia hobbystyczne. Odpowiada temu również przepływ wody 500 l/h przy ciśnieniu 140 bar.

Myjki profesjonalne

Profesjonalne myjki ciśnieniowe w większości wykonane są z metalu, o solidnej konstrukcji stosowanej w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym czy spożywczym. Ich przepływ wody sięga od 600 l/h i więcej, ciśnienie co najmniej 160 bar.

Myjki ciśnieniowe w zależności od zasilania

Myjki z silnikiem elektrycznym

Najczęściej używane modele w zwykłym gospodarstwie domowym, aczkolwiek w pracy ogranicza Cię kabel zasilający, natomiast cena za myjkę jest niższa niż w przypadku modeli spalinowych benzynowych lub z silnikiem diesla.

Myjki benzynowe i z silnikiem diesla

Myjki spalinowe nadają się do użytku półprofesjonalnego i profesjonalnego. Ich zaletą jest nieograniczona mobilność, jednak praca często komplikuje skomplikowana konstrukcja i sam rozmiar maszyny.

Myjki ciśnieniowe w zależności od temperatury wody

Myjki na zimną wodę

Większość modeli myjek ciśnieniowych nadaje się do zimnej wody. Ważne jest, aby wybrać najbardziej odpowiedni środek czyszczący i dokładnie wypłukać urządzenie po użyciu.

Myjki na gorącą wodę

Profesjonalne myjki na gorącą wodę są stosowane w inżynierii i przemyśle motoryzacyjnym do czyszczenia części zatkanych smarem lub olejem.

Parametry myjek ciśnieniowych

Przepływ wody

Przepływ wskazuje ilość wody, która przepływa przez pompę w określonym czasie (godzinie). Liczba ta jest ściśle związana z wytworzonym ciśnieniem – przy 160 barach przepływ wody osiąga 650 l/h.

Moc i wydajność

Do rutynowego czyszczenia zalecamy maszyny o mocy od 1600 do 2100 W. Przy wyższych wartościach nawet niektóre półprofesjonalne myjki osiągają moc około 4800 W.

Ciśnienie

Wartość poziomu ciśnienia zależy od konkretnego celu. Myjki o ciśnieniu 110 - 160 bar nadają się do normalnej pracy wokół domu. Do użytku profesjonalnego potrzebujesz silniejszego ciśnienia, aby usprawnić szybkość i wydajność cyklu czyszczenia.

Temperatura wody

Ogrzewanie wody jest zwykle zapewniane przez wężownicę grzewczą na olej napędowy. Temperatura wody sięga od 80 do 130 ° C. Przy wyższych wartościach woda zamienia się w parę, dzięki czemu można czyścić jak mopem parowym.

Waga

Solidna i duża maszyna nawet w najwyższej jakości utrudnia manipulację i obsługę, ale również nie polecamy najtańszych modeli plastikowe do 6 kg. Idealnie, jeśli maszyna waży co najmniej 10 kg. Masz wtedy większą gwarancję, że myjka zawiera metalowe części, co przedłuża jej żywotność.

Dodatkowe funkcje

Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, takie jak:

- Dozowanie środka myjącego i korzystanie z pojemników zintegrowanych bezpośrednio z maszyną,

- "Ukryte" kable: dla lepszego przechowywania, oszczędności miejsca, ochrony kabla i pobliskich części, korzystniej jest nawinąć kabel zasilający automatycznie - inną opcją jest przymocowanie kabla do haków lub w uchwycie,

Regulowany przepływ wody- do materiałów kruchych i drobnych stosuje się - można pracować z dociskiem albo z oddzielnymi nasadkami, częściami na dyszy (maszyny hobbystyczne) lub na korpusie (dla półprofesjonalnych).

Akcesoria

W zależności od częstotliwości użytkowania i specyfiki czyszczonych powierzchni wyróżniamy podstawowe akcesoria: wózki, dysze (obrotowe, spieniające lub ze specjalne), pojemniki na przyrządy lub węże.

Dodatkowe akcesoria to zestawy szczotek o różnych długościach, szczotki samochodowe, do mycia elewacji i dachów, przedłużki oraz dysze pianowe.

Czas potrzebny na mycie

Wynik czyszczenia zależy od wielkości mytej powierzchni, wartości ciśnienia i przepływu wody. Im wyższe te dane, tym krótszy czas trwania jednego umywania - od 20 do 90 minut. Zaletą myjek ciśnieniowych jest wbudowany bezpiecznik do automatycznego wyłączania. Najbardziej wymagające modele nie są produkowane na napięcie sieciowe (230 V) i konieczne jest stosowanie prądu trójfazowego.

Specjalne kosmetyki

W przypadku zabrudzeń uniwersalnych nie wystarczą tanie uniwersalne piankowe środki czyszczące, ale alkaliczne. Kupując kosmetyki bezpośrednio od sprzedawcy maszyny, gwarantują Ci nie tylko prawo do reklamacji, ale również inne korzyści, które uzyskasz z serwisu pogwarancyjnego.
Kosmetyki specjalne są mniej agresywne (w stosunku do obrabianych powierzchni i względem mechanizmu maszyny) i łatwiej ulegają biodegradacji.

Zasady bezpiecznego korzystania z myjki

Praca strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem wymaga ochrony twarzy (okulary) i rękawic. Nigdy nie kieruj myjki na osobę lub zwierzę i nie myj żadnego sprzętu który jest podłączony do prądu elektrycznego.

Wybierz w zależności od parametrów

W naszej ofercie znajdziesz myjki ciśnieniowe odpowiednie do zastosowania hobby, ale także do użytku profesjonalnego, o różnych parametrach i w różnych kategoriach cenowych. Jeśli potrzebujesz porady przy wyborze, skontaktuj się z nami.