Jak wybrać odpowiedni nóż myśliwski?

Produkcja noży od strony historycznej ma bardzo głębokie korzenie, ponieważ nóż był jednym z podstawowych i niezbędnych narzędzi. Również do pierwszej broni człowieka Homosapiens zalicza się nóż. W kręgach archeologicznych istnieje nawet przypuszczenie, że nóż był podstawową walutą od VII do początku XI wieku. Następnie został zastąpiony monetą. Na jakość noży wpływ miały uwarunkowania ekonomiczne, ale przede wszystkim techniczne danego okresu historycznego, a decydującym czynnikiem był oczywiście materiał użyty do wykonania ostrza oraz sposób jego obróbki, czyli technologia produkcji. 

Na kształt, ogólny wygląd i konstrukcję noży, a także na ich przeznaczenie i zastosowanie istotny wpływ miały nie tylko aspekty techniczne i ekonomiczne, ale także społeczno-kulturowe. W początkach produkcji żelaza i jego kowalstwa podstawowym zadaniem kowala było zapewnienie produkcji narzędzi takich jak siekiera, klin, kosa, ale także noża do wszelkich prac kuchennych, rzemieślniczych czy innych. Obecnie nóż stał się codzienną koniecznością. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, traktujemy to jako coś naturalnego.

Nóż składa się z kilku części, podstawowymi elementami konstrukcyjnymi noża głownia czy też klinga z ostrzem, rękojeść z okładziną, nitowanie, dekoracja, oraz futerał. Najstarszym technicznym rozwiązaniem łączenia ostrza z rękojeścią jest krótki lub długi ciągły trzpień, na którym rękojeść jest wsuwana, cięta lub nawijana. Później trzpień został zastąpiony trzpieniem z otworami na nity, do którego łączono mocowanie - dzieloną rękojeść. Do ochrony przed przecięciem, w związku ze wzmocnieniem funkcji noża jako broni dodano przegrodę. Taka podstawowa koncepcja noża pozostaje niezmieniona dla wszystkich noży ze stałym ostrzem. Produkty z branży sztućców są podzielone na kilka grup, szczególnie ze względu na przeznaczenie, które determinuje szczegóły rozwiązania konstrukcyjnego, kształtu, obróbki powierzchni lub dekoracji.

Ponieważ temat „noży” jest niezwykle obszerny i jest przedmiotem wielu publikacji, postaram się w tym artykule przybliżyć Państwu grupę noży myśliwskich, w których funkcje narzędzia (rozbiór zwierzyny) i broni (dobicie zwierzyny, ochrona przed zwierzyną np atakiem dzików, ewentualnie kłusownika). Noże myśliwskie charakteryzują się tradycyjnymi kształtami i materiałami (poroże, kości, drewno, skóra) oraz motywami myśliwskimi na zdobieniach. Definiuje je przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Jeśli nóż jest używany w polowaniu jako narzędzie do polowania, tj. Zabijania, dobijania (patroszenia), obróbki (skórowanie i cięcie) oraz czynności łowieckich (przecinanie, usuwanie wnętrzności ptactwa łownego itp.), Możemy taki nóż nazwać myśliwskim. W procesie specjalizacji noże myśliwskie były stopniowo dzielone według przeznaczenia na pięć grup: noże myśliwskie, sztylety myśliwskie, tasaki myśliwskie, miecze myśliwskie i bagnety myśliwskie (przodkowie).

Wybierając nóż myśliwski, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Powinien być ze stałym ostrzem (klingą) typu full tang czy też składany? Ile chcę zainwestować w zakup noża? Jaki powinien być rozmiar, kształt, waga, jakie powinno być ostrze i jak powinna wyglądać rękojeść? Jaki rodzaj materiału wybrać, która stal jest najbardziej odpowiednia? Wreszcie, nie zapominam o odgadnięciu najważniejszej rzeczy, a jest to metoda obróbki, a zwłaszcza piaskowania. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji wyjaśnij swój następny kierunek. Tutaj znane powiedzenie ma zastosowanie dwa razy mierz a za jednym razem przetnij!

Nóż wielofunkcyjny jest stosunkowo kompaktowy, posiada własne etui lub klamrę, a jeśli nosisz go za paskiem, masz pewność, że zawsze masz go pod ręką. Większość z nich to noże składane, które oprócz ostrza noża można wyposażyć także w różne inne funkcje, np .: otwieracz do puszek, otwieracz do butelek, korkociąg, piła do drewna, nożyczki, pilnik, kolec, śrubokręt, szczypce, a nawet długopis, lupa lub latarka. Chociaż mechanizm zamykający wymaga sporadycznej pielęgnacji, jest o wiele bardziej praktyczny niż sztylet. Bardzo ważny jest mechanizm zabezpieczający, który zapobiega przypadkowemu zamknięciu noża.

Istnieje kilka rodzajów mechanizmów zabezpieczeń, np. wkładka, blokada lub ramka. Linerlock to blacha umieszczona w rękojeści, która zacina się przy otwieraniu noża i tym samym zabezpiecza ostrze przed niezamierzonym zamknięciem. Framelock to rodzaj bezpiecznika, w którym ostrze blokuje rozciągniętą część metalu, która zwykle jest częścią rękojeści, jest to zwykle najmocniejsze i najbardziej niezawodne zabezpieczenie. Backlock to rodzaj, w którym po otwarciu łopatki sworzeń blokuje się w wybranym miejscu łopatki za pomocą żaluzji sprężynowej. To jest tzw wkładki znajdującej się na końcu rękojeści noża (ich naciśnięcie odblokuje ostrze). Niezależnie od rodzaju samego bezpiecznika, jego mechanizm powinien być solidny, niezawodny i łatwy w obsłudze jedną ręką. Z drugiej strony nie można zapominać, że każdy nóż składany to zawsze tylko kompromis, a noże stałe są niezastąpione w trudnych warunkach.

Noże ze stałym ostrzem przeznaczone są do cięższych prac, gdzie konieczna jest większa siła cięcia. Są mocniejsze, solidniejsze, bardziej niezawodne, łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu. Noże ze stałym ostrzem mogą mieć trzpień zagłębiony w rękojeści lub nóż może być wykonany z jednego kawałka stali, a rękojeść powinna być nitowana lub przykręconą do stali. Noże tej konstrukcji - full tang, są niezwykle wytrzymałe, mocne, a ryzyko złamania noża przy większych obciążeniach jest minimalne. Lżejsze operacje, w których nie jest konieczne przykładanie tak dużej siły do ​​cięcia, co oferują noże stałe oferują noże składane do lżejszych prac. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy nóż musi być zawsze pod ręką, ale jest niepozorny i łatwy do przenoszenia.

Jedną z naprawdę prestiżowych marek noży (głównie ze stałym ostrzem) jest HelleFabrikker. Firma ta powstała w 1930 roku w Norwegii, w trudnych czasach kryzysu gospodarczego i finansowego. W tym czasie bezrobotni bracia Steinar i SigmundHelle zaczęli produkować narzędzia rolnicze i inne narzędzia w palenisku ojca na rodzinnym gospodarstwie. Kiedy zaczęli produkować noże myśliwskie i wędkarskie, szybko stały się popularne w całym regionie. Dzięki wyjątkowej jakości w połączeniu z oryginalnym wzornictwem są obecnie znane na całym świecie .

Wszystkie noże wykonywane są ręcznie, dzięki czemu każdy egzemplarz jest oryginalny i niepowtarzalny. Do ich produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości lokalne surowce, a proces produkcyjny opiera się na uczciwych, sprawdzonych od lat ręcznych procedurach produkcyjnych. Noże Helle są produkowane tak, aby wytrzymać trudne warunki dla wymagających użytkowników, dlatego do ich produkcji użyto trójwarstwowo laminowanej stali nierdzewnej. Chociaż taka stal jest droższa niż większość innych używanych przez inne marki, jest to kluczowa idea całej filozofii Helle - bez kompromisów w zakresie jakości. Rezultatem jest prawie niezniszczalne ostrze, które pozostaje ostre znacznie dłużej niż zwykłe ostrza. Pozostałe elementy noży, drewno i skóra, są czysto naturalne, co nadaje nożom przyjemny i elegancki wygląd.

Również rozmiar i kształt rączki jest jednym z kluczowych czynników przy wyborze. Konieczne jest, aby rękojeść dokładnie pasowała do dłoni, nie ślizgała się i nie popychała nawet przy długim trzymaniu noża. Oczywiście możesz wykonywać proste czynności dowolnym nożem, ale jeśli będziesz pracować z nożem przez 20 czy 30 minut, docenisz rękojeść bez agresywnych krawędzi czy wypukłości. W dzisiejszych czasach popularne są noże z ergonomicznymi wgłębieniami na palce. Możesz mi wierzyć, że ten projekt nie pasuje dokładnie dla każdego, co więcej, za każdym razem, gdy przesuwasz nóż, potrzebujesz nieco innego chwytu a inne będą ci tylko przeszkadzać. Jeśli nie masz możliwości chwycenia noża to wypróbuj go, wybierz bardziej okrągły kształt, proste kształty uchwytów bez zbędnych dodatków.

Noże są stępione po okresie użytkowania, ale to nie wada, to ich własność. To, jak szybko się stępią, zależy od materiału, z którego nóż (ostrze) jest wykonany, a związane są z tym inne właściwości noża, takie jak rdzewienie czy elastyczność ostrza. Jeśli nie jesteś ekspertem i nie ostrzysz szlifierką lub stalką, szukaj klasycznej stali nierdzewnej (stal nierdzewna, taka sama jak na nożach w kuchni). Jest bardziej miękka, łatwiejszy do szlifowania i bardzo odporny na rdzę. Ostrość może nie trwać tak długo, ale czasami wybaczy ci bardziej okrutne traktowanie bez uszkodzenia małych zębów na ostrzu.

Jeśli wiesz, jak obchodzić się z nożem, znasz szlifowanie kamieniem ceramicznym lub szlifowanie kamieniem diamentowym nie jest Ci obce rozważ alternatywną stal. Stal węglowa (carbonsteel)  słabnie wolniej i króluje w lesie. Dla koneserów dostępne są wyjątkowo twarde stale proszkowe (Elmax, S30V), które w nowoczesny sposób łączą najlepsze właściwości poprzednich. Skoncentruj się również na wykończeniu powierzchni ostrza. Najbardziej klasyczny jest błyszczący, ale można go poddać obróbce (szlifowanie - stone washed, wytrawianie - acidetch), co poznasz na pierwszy rzut oka. Rysy na błyszczącym nożu nie wyglądają ładnie, ale to tylko szczegół i nie umniejszają funkcjonalności noża. Stal węglowa jest widoczna w nożach ze stali węglowej, która przede wszystkim chroni przed rdzą. Należy pamiętać, że żadne czernienie nie jest trwałe, a ostrze nadal będzie wymagało pielęgnacji, czy to szlifowania, czy też innej obróbki.

Wszystkie materiały mają swoje wady i zalety. Stal nierdzewna zawiera co najmniej 13% chromu, wymaga minimalnej pielęgnacji, jest bardziej odporna na korozję niż stal węglowa. Stal węglowa jest zwykle twardsza niż stal nierdzewna. Jego wadą jest to, że po każdym użyciu należy wytrzeć ostrze do sucha i od czasu do czasu natrzeć je olejem, aby nie złapało patyny i rdzy. Ceramiczne ostrze jest wykonane przez prasowanie na sucho i spiekanie proszku cyrkonu. Ostrze takich noży jest utworzone przez ostrze diamentowe. Cyrkon ma wartość 8,5 stopnia na skali twardości, w porównaniu do stali hartowanej, która ma wartość od 6 do 6,5, nóż ceramiczny jest znacznie twardszy. Jego ostrze rzadko wymaga szlifowania lub naostrzenia. Z drugiej strony materiał ten jest stosunkowo kruchy i należy się z nim obchodzić ostrożnie. Przykładowo nie da się nim nim siekać, a także gorzej znosi upadki na ziemię.

W każdym razie o nóż trzeba dbać - ostrze utrzymuj czyste i naostrzone, po pokrojeniu kwaśnej cytryny opłucz ostrze, przed włożeniem do szuflady stal opłucz, tylko trochę natrzyj olejem, jest to lepsze niż na na przykład WD-40). Jeśli pojawią się plamy rdzy, po prostu spróbuj wyszorować gąbkę niewielką ilością pasty do zębów, aczkolwiek rdza sama w sobie nie pogarsza właściwości noża. Nie jest to wada tylko właściwość noża. W przypadku stali nierdzewnej proces przebiega wolniej, stal węglowa rdzewieje o wiele szybciej, ale jeśli będziesz aktywnie używać noża przez lata, przygotuj się na „patynę”, która pokryje ostrze. W dylemacie, czy wybrać nóż z ostrzem prostym czy ząbkowanym, radzę pozostać przy klasyce, czyli nożu z ostrzem prostym. Mówiąc prościej, wiesz, czego się po nim spodziewać i łatwiej się szlifuje. Jeśli myślisz o cięciu materiału włóknistego, przydatne może być ostrze ząbkowane (serrated). Świetnie kroji kawałki tekstyliów, sznurów, chleba, pomidorów, ale z łowieckiego punktu widzenia nie ma większego zastosowania. Z jego szlifowaniem będziesz musiał podejść do specjalisty lub zdobyć specjalną ostrzałkę. Połączone ostrze ma obie zalety, ale zawsze myśl o metodzie i procedurze szlifowania.

Niezbędnym krokiem przy wyborze noża jest sprawdzenie jego jakości. Ten krok jest niezwykle ważny. Kiedy weźmiesz nóż do ręki, sprawdź wszystkie jego części, ostrze, rękojeść, futerał. Poszczególne elementy noża, w tym jego najważniejsza część - ostrze, nie mogą mieć luzu, tj. nie mogą odchylać się na boki, a ich niedokładne osadzenie podczas zamykania jest niedopuszczalne. Uważaj na tanie produkty (podróbki), ponieważ ich niższa cena najprawdopodobniej znacznie obniży jakość. Gdy nóż jest uszkodzony, nie chodzi tylko o utratę funkcji, ale zwykle wtedy, gdy potrzebujesz dobrego noża, jak soli.

Wreszcie pojawia się pytanie, ile pieniędzy chcesz zainwestować w zakup noża. Jednak cena nie powinna być głównym czynnikiem przy wyborze. To nie jest zakup na kilka tygodni, czy na kilka miesięcy, ale raczej na kilka lat lub na całe życie. Przy wyborze noża jako produktu konsumenckiego, nie wydaję więcej niż kilkadziesiąt złotych bo „znowu gdzieś go stracę”, szanuję absolutnie wszystko ale każdemu się to może zdarzyć. Wolę wybór, na podstawie określonej listy kryteriów, według których wybieram swojego faworyta i po prostu muszę zaakceptować cenę. Nadal możesz spróbować wynegocjować cenę co najmniej o kilka złotych niższą, ale sprzedawca powinien sprawdzić, czy Ci odpowiada. Jednak w zasadzie jakość się opłaca.

Najlepszy nóż to ten, który masz wtedy, gdy naprawdę go potrzebujesz. Nóż to narzędzie, na którym można polegać, dlatego preferowana jest prostota. Zatem im prostsza konstrukcja, im mniej części, kołków, nitów, śrub, sprężyn itp., Tym mniejsza szansa, że ​​coś pójdzie nie tak, a ponadto będzie łatwiejszy w utrzymaniu. Przed zakupem noża polecam odwiedzić jeden ze sklepów z nożami i „dotknąć” wybranego lub wymarzonego noża, aby przekonać się, jak mieści się w dłoni. Zwróć uwagę przede wszystkim na jakość, a nie na ilość, bo wystarczy Ci jeden lub dwa noże, z którymi nauczysz się doskonale obsługiwać.

Nie obowiązuje zasada, że im większy, tym lepszy, bo nawet nóż z krótkim ostrzem w rękach doświadczonego mistrza może zdziałać wielkie rzeczy. Jeśli myślisz o zakupie droższego noża, znajdź jak najwięcej informacji na jego temat. Obecnie istnieje niezliczona liczba źródeł, z których można czerpać te informacje: strony internetowe, publikacje książkowe, sieci społecznościowe, różne fora i dyskusje internetowe, ponieważ nie każde złoto się świeci. I jeszcze jedna praktyczna rada na zakończenie: zawsze radzę nosić ze sobą dwa noże na łonie natury. Jeden ze stałym ostrzem do cięższych prac i jeden składany do drobniejszych prac. Może również służyć jako wsparcie na wypadek zniszczenia lub zgubienia pierwszego noża.

Ofertę noży Znajdziesz tutaj: Noże i narzędzia