Jak wybrać odpowiedni termowizor

Potrzebujesz orientować się w nocy w ciemności, ale noktowizja to dla Ciebie za mało? Termowizja nie potrzebuje do działania żadnego światła. Przy wyborze określ wymagania i warunki, które musi spełnić. Ponieważ przed zakupem powinieneś wykonać kilka podstawowych kroków, pomożemy Ci porównać poszczególne parametry.

Łatwość użytkowania

Każdy model termowizyjny wyposażony jest w podstawowe menu z różnymi funkcjami, którymi ustawi się urządzenie dysponujące określonymi funkcjami.

Na przykład niektóre termowizje mają tylko trzy podstawowe przyciski, inne mają więcej. Mniej przycisków oznacza dłuższe ustawienia funkcji, ponieważ użytkownik musi klikać między kilkoma parametrami. Urządzenia, które mają więcej przycisków, zapewniają łatwiejszą manipulację podczas konfiguracji.

Wyświetlacz

Rozmiar ekranu ma również kluczowe znaczenie dla modeli termowizyjnych. Niektóre mają mniejszy, inne większy ekran.

Praktycznie każdy wyświetlacz LCD w rozmiarze od 3,5” zapewnia komfortowo czytelny obraz. W przypadku ekranów jest to 100% pewne, że wyświetlacze LCD o większych ekranach zapewniają bardziej szczegółowe i większe obrazy nawet w problematycznych fragmentach oglądania bezpośrednio w termowizji.

Jakość obrazu

Każdy termowizor, celownik lub nasadka oferuje wiele rozdzielczości jakości obrazu.

  • Klasyczne termowizje mają obraz o wymiarach 120x120, co odpowiada 14400 pikseli lub 140x140, co odpowiada 19600 pikseli.
  • Mocniejsze termowizory z obrazem 180x180 mają liczbę pikseli do 32 400. Dzięki tym termowizorom rozdzielczość obrazu jest znacznie lepszej jakości.

Wynikiem decyzji dotyczących jakości obrazu jest to, że większa liczba pikseli zapewnia dokładniejsze i doskonałe śledzenie termowizyjne nawet w złych warunkach.

Dokładność i czułość termowizji

Mocniejsze termowizory ma większą liczbę detektorów podczerwieni w terenie.

Zapewniają bardzo wysoką dokładność pomiaru temperatury - 2% oraz czułość termiczną 100MK - 0,1°C. Rezultatem tego połączenia są lepsze wyniki.

Dokładność przyrządu jest większa ze względu na fakt, że im większa liczba detektorów podczerwieni, tym więcej informacji jest wyświetlanych na ekranie termowizyjnym.

Termowizje z lepszej gamy modeli są w stanie pracować w szerokim zakresie temperatur. Wyjątkowość dokładnych pomiarów ma również kluczowe znaczenie w zakresach temperatur opartych na zakresie temperatur od -20°C do 350°C.

Zasilanie i czas pracy akumulatora

Nikt nie chce doświadczyć sytuacji, w której podczas monitorowania lub innych czynności wyczerpie się akumulator. Zasada pozostaje, że im dłuższa żywotność i czas pracy akumulatora, tym lepiej.

Niektóre termowizje mają zabudowane akumulatory w korpusie. W takich modelach akumulator musi się ładować z całą termowizją. W takim przypadku konieczne jest monitorowanie żywotności akumulatora i naładowanie go w 100% przed użyciem.

W ofercie termowizorów znajdują się również te z akumulatorami Li-Ion. Są one ładowalne i można je wymienić w miejscu, w którym się znajdujesz. Ich wymiana jest bardzo prosta, szybka i wygodna. Możesz ładować te akumulatory codziennie i ładować je do maksimum, co nie jest możliwe przy klasycznych akumulatorach, które można je naładować tylko do poziomu ostatniego ładowania.

Żywotność termowizora

Żywotność termowizora ma kluczowe znaczenie. Ze względu na różne środowiska i pomiary termowizyjne, warunki pracy, upadki, uderzenia i inne czynniki. Trwałość zależy również od jego konstrukcji i wszystkich specyficznych właściwości.

Profilowane korpusy termowizorów są bardzo odporne na kurz, wodę i uderzenia. Pokrowiec chroni w ten sposób również cały, bardzo czuły mechanizm urządzenia. Nowoczesne termowizje posiadają ergonomiczny chwyt i lekką wagę. Zapewnia to mniejsze obciążenie użytkownika podczas noszenia i użytkowania.

Nie lekceważ właściwości ochronnych akcesoriów do noktowizorów

Format zapisu plików

Jeśli termowizja może zapisywać nagrane pliki w klasycznym formacie jpeg, to wygrałeś.

Pliki JPEG można odtwarzać na komputerach i laptopach za pomocą kabla USB. Możliwe jest również przesyłanie plików za pomocą karty pamięci.

Pojemność pamięci

Im dłużej można pracować i fotografować kamerą bez konieczności pobierania i przenoszenia danych z jednostki pamięci, tym bardziej wydajna jest praca.

Pojemność nośnika danych powinna być jak największa, aby w znacznym stopniu wyeliminować wymuszone przerwy między pomiarami spowodowane wymianą karty pamięci lub pamięci wewnętrznej.

Należy zauważyć, że pojemność nośnika pamięci idzie w parze z rozdzielczością obrazu: im wyższa rozdzielczość, tym więcej miejsca w pamięci będzie potrzebne do przechowywania. W związku z tym kupowanie kamery o wysokiej rozdzielczości, ale z małą pojemnością pamięci, jest nierozsądne.

Orientuj się w ciemności w wygodny sposób

Wszystkie termowizory wykorzystują w urządzeniu podczerwień do wykrywania różnic temperatur w otoczeniu. Najchłodniejsze miejsca zobrazują na przykład na czerwono, a najcieplejsze na biało w zależności od ustawień. Zorientuj się niezawodnie w ciemnym otoczeniu dzięki wysokiej jakości termowizji.

Najlepsze i najbardziej niezawodne termowizory znajdziesz tutaj: Termowizja