Jak wybrać fotopułapkę?

Co to jest fotopułapka?  

Fotopułapka służy do robienia zdjęć i filmów za pomocą doskonale zamaskowanego i dopracowanego aparatu, który rejestruje każdy ruch. Kamera cyfrowa w fotopułapce musi mieć wystarczająco duży zasięg i możliwości oraz być wyposażona w wytrzymały czujnik ruchu (PIR) aktywujący każdy ślad termiczny zwierząt i ludzi.

Główne parametry przy wyborze fotopułapki

Fotopułapki mają zastosowanie wśród profesjonalistów z zakresu łowiectwa, kryminologii, zoologii, służą także amatorom do ochrony ich mienia, domków letniskowych i domów sezonowych przed wandalami. 

Iluminator oznacza „niewidzialność” fotopułapki

W fotopułapkach spotykamy standardowo iluminator podczerwieni o długości fali 940 nm. Taki iluminator jest niewidoczny dla ludzi i zwierząt, można go używać z największą dyskrecją do ochrony mienia i obserwacji dzikiej przyrody.

Uważaj, aby fotopułapka z iluminatorem 850 nm nie została zauważona przez złodzieja, dlatego rozważ wybór odpowiedniego modelu. Jest silniejszy, ale z widocznym czerwonym promieniowaniem podczerwonym. Zwierzę reaguje na to głównie ucieczką lub zbliżając się (z ciekawości).

Zasięg fotopułapki na kilkudziesięciu metrach

Zasięg iluminatora w fotopułapce waha się w granicach 10-25 m, przy czym skupiamy się również na odległości, na jaką fotopułapka wykrywa ruch. Przy najnowszych fotopułapkach zasięg czujnika ruchu wynosi do 30 metrów, a zasięg poświaty aż 25 metrów. 

Fotopułapki z błyskiem ujawniają lokalizację

Fotopułapki z lampą błyskową najczęściej wykorzystywane są do wykonywania nocnych kolorowych zdjęć podczas monitoringu zwierząt leśnych. Są mniej skuteczne w ochronie mienia, ponieważ istnieje ryzyko, że biały błysk natychmiast zdradzi położenie fotopułapki.

Ciekawostka: Fotopułapki z białą lampą błyskową są wykorzystywane głównie przez konserwatorów przyrody do monitorowania rysia. Fotopułapka z białą lampą błyskową robi kolorowe zdjęcie nawet w nocy, a rysia można wtedy rozpoznać po kolorowych plamach.

Wyższa rozdzielczość oznacza lepsza jakość

Fotopułapki o rozdzielczości 12 Mpx są mniej wymagające pod względem danych i wymagają mniejszej pojemności pamięci. Aby jednak robić zdjęcia lepszej jakości, zalecamy wybór fotopułapek o rozdzielczości 30 Mpx.

Jeśli chodzi o rozdzielczość, domyślnie im większa liczba pikseli w obrazie, tym jest on bardziej szczegółowy. Podczas monitorowania dzikiej przyrody i złodziei na zewnątrz mówimy o tej najlepszej specyfikacji.

Jeśli szukasz fotopułapki odpowiedniej do filmów, odpowiednie będą modele o rozdzielczości Full HD (1920x1080).

Finalna lokalizacja wpływa na kąt ujęcia

Przy kącie około 100° fotopułapka rejestruje ruch do maksymalnej odległości 5 metrów. Taka fotopułapka bardziej sprawdza się w ciasnych, wąskich przestrzeniach wejściowych oraz w pobliżu zabudowań.

Na łonie przyrody stosuj fotopułapki o kącie widzenia ok. 60°. Osiągają większe odległości (10-12 metrów), a ich ujecia są ostre i szczegółowe.

Moduł 3G/4G do wysyłania zdjęć w czasie rzeczywistym

Błyskawiczne wysyłanie zdjęć przez MMS lub e-mail to wyjątkowa zaleta. Fotopułapki z modułem GPS są droższe, ale pozwalają na znacznie wygodniejsze użytkowanie. Wystarczy zaopatrzyć się w kartę SIM, ustawić dane i wymagane parametry modułu.

Prędkość wyzwalania i czas aktywacji jako główny czynnik

Czy to w ujęciach do szybkich, płochliwych zwierząt leśnych lub „bardziej uważnych” złodziei? W przypadku wykrycia ruchu czas na wysłanie polecenia zwolnienia migawki i wykonanie zdjęcia nie powinien być dłuższy niż 0,5 s.

Wymiary, sterowanie i zasilanie

Solidniejsze fotopułapki mają więcej miejsca na przechowywanie baterii i czujnika. Będą ci dobrze służyć do monitorowania zwierząt, ale bardziej uważne ludzkie oko z łatwością je wykryje.

Mniejsze modele są stosunkowo trudne do wykrycia, ale nie mają tak wysokiej wydajności czujnika ani miejsca na dużą ilość baterii. Rozwiązaniem jest akumulator lub zewnętrzne źródło, które jest podłączone kablem do fotopułapki.

Zasilanie bez zewnętrznego źródła z pewnością nie wystarczy przy monitorowaniu podczas częstego i szybkiego przemieszczania się zwierzyny. W bardziej odległych miejscach, gdzie ruch jest raczej wyjątkowy, baterie wystarczą na 6-12 miesięcy.

W prostszych modelach sterowanie fotopułapkami odbywa się za pomocą przycisków bez wyświetlacza, monitor nie jest tam potrzebny, gdyż jego funkcję w większości zastępują diody. Fotopułapki z wysyłaniem mogą być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji lub innej formy interfejsu internetowego.

Drobne szczegóły, które decydują.

Fotopułapki stosuje się głównie na zewnątrz, gdzie ich funkcjonowaniu nie może zagrażać wiatr, mróz, deszcz, ostre przedmioty lub zwierzęta.

Dlatego:

  • Zabezpiecz fotopułapkę przed ryzykiem upadku. Do mocowania i zabezpieczania fotopułapek używaj pasków, specjalnych uchwytów i różnych rodzajów obudowy w postaci obudowy bezpieczeństwa lub budek dla ptaków.
  • Fotopułapka powinna jak najlepiej wtapiać się w otoczenie, więc zastosuj klasyczny zielony kolor, aby ją zamaskować.
  • Funkcjonalność fotopułapek jest niezawodna nawet podczas silnych mrozów w temperaturach do -25°C. Problem pojawia się przy zwiększonej czułości styków kart SIM i SD. Im są one cieńsze, tym szybciej istnieje ryzyko odkształcenia i braku styku w gnieździe. Po ociepleniu funkcjonalność fotopułapki oraz karty SIM powróci do stanu działania.

Nie lekceważ ustawień fotopułapki

Wybór fotopułapki może okazać się dość trudny, przy podejmowaniu decyzji skup się tylko na czynnikach, które są istotne w Twoim przypadku. Jednak po zakupie fotopułapki zwróć uwagę na jej prawidłowe ustawienie.

Podczas wyboru fotopułapki, „skup się” na następujących kryteriach:

  • Do zamocowania i zabezpieczenia fotopułapki używamy pasków, specjalnych uchwytów montażowych oraz obudów bezpieczeństwa lub budek dla ptaków itp.
  • Umieszczając fotopułapkę, upewnij się, że nie przeszkadzają jej poruszające się w pobliżu gałęzie, ptaki lub owady
  • Podczas wyboru lokacji oprócz naturalnych elementów decydujące są wspomniane wcześniej parametry kąta widzenia, zasięgu czujnika ruchu oraz iluminatora podczerwieni, dzięki czemu nie zaskoczą Cię nieostre, rozmyte ujęcia.

Pełną ofertę fotopułapek znajdziesz tutaj: Fotopułapki od specjalistów