Najczęściej zadawane pytania dotyczące kultywatorów i glebogryzarek

1. Jak działają kultywatory i glebogryzarki? Do czego są używane?

Kultywator to maszyna który składa się z zestawu redlic napędzanych przez silnik. Glebogryzarka działa na podobnej zasadzie i niejako również spulchnia glebę, ale wszystko, co stanie mu na drodze, jest rozdrabniane nożami, tzw. redlicami. Klasyczne glebogryzarki ogrodowe mają niskie obroty, około 130 obr/min, dzięki czemu mogą wyrywać chwasty z ziemi. Są też bezpieczniejsze, jeśli natrafią na większe kamienie.

2. Jakie są różnice między glebogryzarką a kultywatorem?

Kultywator jest maszyną uniwersalną. Są to wielofunkcyjne jednostki napędowe z kierownicą i kilkoma prędkościami, w tym wstecznym, do których można podłączyć dowolne dodatkowe urządzenia. Kultywator wykorzystasz w uprawach, a także doskonale radzi sobie z przygotowaniem przedsiewnym.

Glebogryzarki są tańsze i prostsze. Charakteryzują się obracającymi się nożami, które mogą spulchniać glebę na głębokość 15 cm i jednocześnie powoli napędzać całą maszynę do przodu. Nadają się do kruszenia wierzchniej warstwy gleby, darni i są dobre do „zaorania” ziemi z nawozem, torfem lub ściółką.

3. Jak wybrać glebogryzarkę (lub kultywator)? Na co zwracać uwagę?

- Typ napędu rotora

- Jego wydajność

- Rodzaj i powierzchnia gruntu

- Bezpieczeństwo pracy

4. Jakie znamy napędy glebogryzarek?

- Spalinowe

- Elektryczne

- Akumulatorowe (zasilane baterią którą można ładować)

5. Jak wydajność urządzenia odnosi się do wyboru glebogryzarki?

Wydajność związana jest z szerokością roboczą maszyny. Jeśli szerokość robocza nie przekracza 40 cm, wystarczy silnik elektryczny o mocy 1 kW. Jednak takie maszyny są w stanie wykopać tylko lekką i regularnie uprawianą ziemię. Są to głównie kultywatory elektryczne.

Mocniejsze silniki o mocy około 3-5 kW to modele spalinowe zasilane benzyną, o szerokości roboczej ponad 70 cm.

6. Mam mały ogródek, ale również większe pole - czy potrzebuję glebogryzarki czy kultywatora?

Duży wpływ na wybór glebogryzarki ma rodzaj i powierzchnia gleby, którą zamierzasz uprawiać. Zastanów się również, czy z czasem powiększysz obszar uprawy i jaki masz rodzaj gleby. Zdecydowanie nie byłoby najlepiej kupić maszynę, która nie spełniałaby Twoich oczekiwań lub wydajność nie była wystarczająca do potrzeb Twojego ogrodu.

7. Czy praca z glebogryzarką jest bezpieczna?

Części silnika muszą być dobrze zabezpieczone. Z punktu widzenia bezpieczeństwa upewnij się, że podczas uprawy gleby nie masz kontaktu z niczym, co może spowodować poważne uszkodzenie kultywatora, ponieważ stanowi to zagrożenie dla Ciebie lub innych w pobliżu. Zawsze sprawdzaj stan techniczny maszyny przed jej użyciem.

8. Spalinowa czy elektryczna glebogryzarka?

Kultywator z silnikiem elektrycznym przeznaczony jest przede wszystkim do regularnej uprawy gleby o mniejszej lub wysokiej jakości. Charakteryzuje się niską wagą, niższym poziomem hałasu i łatwiejszą obsługą. Jeśli masz klomby lub mały obszar do sadzenia warzyw w pobliżu domu, na pewno wystarczy elektryczny kultywator. Pozytywne są również minimalne koszty utrzymania. W tym przypadku ogranicza Cię kabel sieciowy.

Silnik spalinowy nie może nawet zbliżyć się do silnika elektrycznego pod względem mocy. Ponadto kultywator spalinowy jest niezależny od źródła energii elektrycznej, dzięki czemu może być stosowany w dużych ogrodach o dużej powierzchni. Zastosowanie kultywatora jest możliwe do większej liczby zadań i do znacznie bardziej wymagającej pracy. Posiada większy chwyt, większą średnicę noży i wyższą wydajność.

9. Jakie są optymalne warunki użytkowania kultywatora?

Nigdy nie pracuj w przemoczonej, miękkiej glebie i zaraz po deszczu! Szybko pokryjesz noże błotem, a maszyna nie będzie działać prawidłowo, ponieważ nie jest w stanie prawidłowo wbić się w ziemię. W wilgotnej glebie tworzą się również duże grudki, które po wyschnięciu są trudne do rozbicia.

WSKAZÓWKA: Prawidłową wilgotność gleby można określić, naciskając mocno glinę w dłoni i upuszczając ją swobodnie na ziemię. Bruzda utworzona przez ściskanie w dłoni powinna się rozpaść.

10. Jaka jest szerokość robocza?

Kultywatory elektryczne o największej mocy mają szerokość roboczą około 30 - 40 cm, co wystarcza do ich przeznaczenia. Są idealnym rozwiązaniem dla większości rodzajów rabat kwiatowych lub mniejszych ogrodów.

Przy silnikach spalinowych szerokość robocza wynosi zazwyczaj od 30 do 80 cm, co znacznie ułatwi pracę na dużej powierzchni, a na mniejszej powierzchni przyśpieszy pracę.

11. Czy potrzebuję urządzenia hobby lub profesjonalnego kultywatora?

Wszystko zależy od tego, jak często go używasz. Przeciętnemu ogrodnikowi, który uprawia ziemię tylko kilka razy w roku, w zupełności wystarczy wariant hobbystyczny. Dzięki wysokiej jakości kultywatorowi hobby możesz polegać na długowieczności przez wiele lat. Można go używać nie tylko wiosną, ale także w sezonie do przygotowania grządek do siewu, a jesienią do dodania kompostu do ziemi.

12. Czy są też kultywatory ręczne?

Tak, ręczne kultywatory ogrodowe nie potrzebują silnika do działania. Potrzebują tylko „napędu” siły ludzkiej. Są to małe kultywatory, które najczęściej służą do usuwania chwastów na bardzo małych powierzchniach, takich jak łąki, szklarnie czy rabaty kwiatowe.