Najczęstsze pytania dotyczące opryskiwaczy

Jaką benzynę stosować w opryskiwaczu / zraszaczu spalinowym?

Jeśli chodzi o mieszankę benzyny i oleju do silnika dwusuwowego, należy dolać paliwa w proporcji 1:50 - na 5 litrów benzyny potrzeba 1 dcl oleju .

A co z serwisem pogwarancyjnym i naprawami?

Naprawy, a także opieka pogwarancyjna to dla nas oczywistość. Posiadamy własne centrum serwisowe, w którym pomoże Państwu nasz zespół profesjonalistów.

Jaka jest czas pracy akumulatora w opryskiwaczu akumulatorowym?

Półtorej godziny pracy na akumulatorze 4 Ah.

Czy mogę kupić drugą baterię oraz akcesoria?

Tak, istnieje możliwość zakupu większej liczby wariantów akumulatorów i akcesoriów do opryskiwaczy, takich jak przedłużki, dysze, lance i podobne akcesoria. Nie zapomnij o kompatybilności akumulatorów z innymi produktami Villiger.

Jak dbać o opryskiwacz po sezonie?

W przypadku wszystkich opryskiwaczy, nie tylko po sezonie, ale także po każdym oprysku, opryskiwacz należy odpowiednio przepłukać i spryskać taką samą ilością wody, aby nie martwić się o zatkaną lub zanieczyszczoną dyszę.

W przypadku opryskiwaczy AKU dbanie o akumulator jest sprawą oczywistą – przechowuj go w razie złej pogody w cieplejszym miejscu i nie zapomnij raz w miesiącu podłączyć akumulator do ładowarki. Ta opieka wydłuży żywotność akumulatora.

W przypadku opryskiwaczy i zraszaczy spalinowych ważne jest usunięcie benzyny i otwarcie klapy dźwignią ssania, co ułatwi rozpoczęcie nowego sezonu.

Co można wlać do opryskiwaczy?

Pestycydy to substancje chemiczne stosowane w rolnictwie i leśnictwie przeciwko chorobom, grzybom, szkodnikom i chwastom. Zostały zaprojektowane, aby zabijać lub w inny sposób szkodzić żywym organizmom, które powodują szkody.

Opryski można podzielić w zależności od organizmu docelowego, na który działają:

- Insektycydy na insekty i roztocza. Rozpoznajemy je na podstawie sposobu, w jaki organizm wnika w kontakt, połknięty, wdychany lub dotykowy.

- Herbicydy to środki chemiczne stosowane do zwalczania chwastów. Należą do pestycydów (substancji niszczących organizmy). Zwykle są wchłaniane przez liście i rozprowadzane na łodygach i korzeniach. Porażone chwasty zatrzymują swój wzrost i rozwój oraz obumierają. Są one dalej podzielone na herbicyd totalny (jeśli chcemy, aby wszystko co żyje) i herbicyd selektywny (przykładem jest opryskiwanie trawnika).

- Fungicyd to substancja chemiczna używana do zabijania grzybów i pleśni. Należą do nich różne związki miedzi, rtęci, cynku i innych metali ciężkich.

- Rodentycydy to związki chemiczne przeznaczone do zwalczania gryzoni w rolnictwie lub gospodarstwie domowym. Oparte są na fosforowodorze, fosforkach lub warfarynie. Te pestycydy są również toksyczne dla ludzi.

- Akarycydy to związki chemiczne przeznaczone do zabijania roztoczy. Opierają się na malationie lub meoinfosie. Preparaty te zabijają szkodniki pająkowe roślin. Ta grupa produktów obejmuje większość insektycydów fosforoorganicznych, wszystkie fungicydy siarkowe oraz specjalne akarycydy.

- Moluskocydy to związki chemiczne przeznaczone do zabijania mięczaków.

Kiedy i jak opryskiwać?

Opryski należy wybierać zgodnie z sezonowością, ale przede wszystkim w zależności od rodzaju szkodnika i potrzeb w danej sytuacji.

1. Opryski przedwiosenne, stosowanie przed kwitnieniem, gdy oprysk należy stosować w obfitych i ciągłych ilościach.

2. Oprysk na mszyce - mszyce należą do najczęstszych szkodników w ogrodzie. W Polsce występuje około 600 gatunków, które mogą stać się poważnym i niebezpiecznym szkodnikiem, więc nie ma potrzeby zaniedbywać leczenia.

3. Spryskaj zarazę ziemniaczaną. Stonka ma dwa pokolenia rocznie w cieplejszych regionach Polski i jedno pokolenie rocznie w chłodniejszych regionach. Zimuje w stadium chrząszcza w glebie, którą opuszcza, zwykle od połowy maja. Oprócz ziemniaków stonka ziemniaczana uszkadza również pomidory i bakłażany.

4. Najbardziej znaczącą ekonomicznie chorobą winorośli jest mączniak prawdziwy. Atakuje kiście, liście i pędy winorośli. Największe szkody powoduje wcześnie zaatakowane młode jagody, których powierzchnia twardnieje, brązowieje, a ich skórka często pęka. Na powierzchni dojrzewających owoców tworzy się promieniście rosnąca sieć włókien grzybowych patogenu. Podobne objawy można zaobserwować na pędach. Tutaj, na miejscu dla większych powierzchni, wykorzystaj opryskiwacz do pracy.

5. Miłośnikom ładnego trawnika polecamy selektywny spray Bofix, który zapewni ładny trawnik bez chwastów.

6. Opryskiwacz czy zraszacz nie musi być tylko narzędziem do niszczenia, ale można go wykorzystać do nawożenia różnymi nawozami lub dokarmianiami dolistnymi.

Jak przygotować opryskiwacz na zimę?

Czyszczenie jest kluczowe!

Chociaż Twój opryskiwacz nie jest niedźwiedziem, musisz go również przygotować do hibernacji:

1. Dokładnie oczyść zewnętrzną i wewnętrzną część opryskiwacza.

2. Sprawdź, czy nie ma pęknięć, gruzu lub zadrapań.

3. Uzupełnij płyn niezamarzający do opryskiwacza.

4. Opryskiwacz owinąć w odporny na kurz materiał i przechowywać w bezpiecznym miejscu w stałej temperaturze.

Opryskiwacz jest wrażliwym urządzeniem, ponieważ działa z ciśnieniem i wieloma małymi rurkami i komponentami, aby zapewnić prawidłowe działanie. Należy je dokładnie wyczyścić przed zimą i zamknąć ich końce. Za ich pośrednictwem pająki mogły by się dostać się do obiektu, zrobić tam gniazdo i zatkać rurki.

Pamiętaj o oczyszczeniu również zbiorników i filtrów. Najlepiej je całkowicie zdemontować z opryskiwacza, sprawdzić zawory i filtry, wyczyścić je wszystkie, a następnie ponownie je zmontować. Celem czyszczenia opryskiwacza przed zimą jest usunięcie wszelkich pozostałości chemikaliów, które mogłyby zacząć utleniać się w układzie i powodować korozję. To może go trwale uszkodzić.

Sprawdź, czy nie ma pęknięć i uszkodzeń

Oprócz demontażu opryskiwacza i czyszczenia poszczególnych części maszyny, należy sprawdzić przypadkowe pęknięcia, zarysowania i drobne zanieczyszczenia. Jeśli złapiesz je na czas, z łatwością poradzisz sobie z pęknięciami specjalną taśmą na pęknięcia, szczeliny i łączenia. Te taśmy samoprzylepne wykonane są ze specjalnego materiału, który znasz z naprawy basenów dmuchanych.

Zapobiegają przepływowi lub wyciekom wody oraz rozszerzaniu się pęknięć w opryskiwaczu. Dzięki wczesnemu wykryciu uszkodzeń można szybko zapobiec korozji, która jest usuwana w skomplikowany sposób i może całkowicie uszkodzić opryskiwacz. Idealne jest ostrożne obchodzenie się z opryskiwaczem i unikanie uszkodzeń fizycznych.

Nie zapomnij o zastosowaniu płynu przeciw zamarzaniu

Pamiętaj, aby zastosować w spryskiwaczu płyn niezamarzający. Wrażliwe filtry i rurki w opryskiwaczu można łatwo uszkodzić zimą przez nagły spadek temperatury. Upewnij się, że mieszanina chłodząca zawiera w szczególności inhibitor tolilotriazolu i glikol monoetylenowy, mieszasz je z wodą destylowaną. Zapewnisz równomierną cyrkulację mieszanki niezamarzającej w całym systemie spryskiwaczy.

Ostatnim krokiem do zapamiętania jest prawidłowe przechowywanie opryskiwacza w piwnicy lub magazynie. Zalecamy owinięcie urządzenia folią ochronną lub solidnym plastikiem. Dzięki niej gryzonie nie dostaną się do rur, które mogłyby przegryźć. A także owady, które mogłyby zagnieździć się w ciasnych częściach opryskiwacza lub ukryć się tam i powodować zapychanie.

Przechowuj dokładnie zapakowany opryskiwacz w miejscu o stabilnej temperaturze do czasu, gdy będziesz potrzebować go ponownie na wiosnę. Tak wyczyszczony opryskiwacz, na który nałożyłeś płyn niezamarzający i przechowywałeś go w bezpiecznym miejscu bez dostępu szkodników, bez problemu przetrwa do wiosny i będzie działał jak nowy. Przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzyma wiele lat.