Prawidłowe szkolenie psa myśliwskiego

Aby szkolenie psa odbywało się w prawidłowy sposób, właściciel czworonoga powinien się do tego odpowiednio przygotować. Podczas tresury psa myśliwskiego trening jest jeszcze bardziej szczegółowy oraz trudniejszy i czasochłonny. W pierwszej kolejności pies powinien absolwować umiejętność wykonywania podstawowych poleceń związanych z posłuszeństwem dopiero później przyjdzie czas na szczegółowy trening myśliwski. Początki szkolenia mogą trwać do pół roku. Wszystko zależy od rasy, temperamentu i wieku.

Výcvik lovesckého psa

Nawet pies ma swój temperament

Nie każdy pies ma predyspozycje do tego aby się stać psem myśliwskim. Każdy pies ma inny, swój własny charakter i swoją indywidualność zależną od rasy. Myśliwska kynologia dzieli psy na różne rodzaje w zależności od przeznaczenia. Różnice znajdziemy również w temperamencie.

Charakter psa:

 • optymista – stabilny charakter, silna wola, chęć do uczenia się
 • melancholik – słaby, mało stabilny i mniej mobilny
 • flegmatyk – mniej ruchliwy, stabilny charakter, silna wola
 • choleryk – niewyważony, ruchliwy, nieposłuszny

Przeznaczenie psa myśliwskiego:

Do polowania myśliwi wykorzystują psy myśliwskie. Ze względu na walory użytkowe rasy psów myśliwskich podzielono na następujące grupy:

 • tropowce - są to psy o szczególnie czułym węchu, których zadaniem jest doprowadzanie myśliwego do postrzelonej zwierzyny, która zdołała ujść po strzale, ale jest ranna. Psy te odróżniają trop zdrowej zwierzyny od tropu zwierzyny postrzelonej, i szczekaniem głoszą miejsce, w którym zwierzyna ta padła lub zaległa ranna. Do tej grupy psów można zaliczyć między innymi Posokowca bawarskiego i hanowerskiego, Jamnika, gończego alpejskiego
 • Legawce - są to psy, które należą do grupy psów wszechstronnych, tzn aportują strzeloną zwierzynę, pracują w lesie, w polu i w wodzie, są też posokowcami czy tropowcami. Do tej grupy należą wyżły, setery
 • Płochacze - są to psy których zadaniem jest ruszenie zwierzyny z jej ostoi - np Cocker-spaniel
 • Gończe - są to psy, których zadaniem jest pogoń za zdrową zwierzyną i głoszenie (szczekaniem) jej obecności, przykładem rasy może być Gończy polski lub słowacki.
 • Norowce - są to psy układane do polowań w norach - szczególnie dotyczy to polowań na lisy i borsuki. Do tej grupy należą Jamniki i Foksteriery
 • Dzikarze - jest to odmiana gończych, których zadaniem jest prowadzenie i oszczek dzików w kierunku linii myśliwych należą tu jagdteriery, foksteriery i mieszańce.

Myśliwi wybierają swoje psy

W łowiectwie najwyższą ocenę otrzymuje pies który jest spokojny i dobrze wyważony. Mniej punktów uzyska pies, który jest niespokojny i nerwowy. Dyskwalifikację otrzymują psy, które są agresywne, boją się lub gryzą, taki rodzaj psa nie jest typem myśliwskim. Pod względem charakteru najlepszym psem do tresury będzie optymista, z którym dobrze się pracuje, odpowiednim kandydatem może być również flegmatyk, który mimo tego iż nadaje się na psa myśliwskiego to potrzebuje doświadczonego trenera. Trening choleryka może być ciężki i jeśli jest robiony przez niedoświadczonego właściciela może spowodować iż pies będzie nieposłuszny, agresywny lub gryzący.

Oczywiście nie tylko charakter jest ważny ale również rasa psa. Na przykład jeśli chodzi o Gończego agresywność nie zawsze jest brana jako negatywna cecha. Natomiast flegmatyczność u Rottweilera będzie cechą negatywną. Ważne jest aby kandydat na właściciela psa odpowiedział sobie w jakim celu kupuje psa. Jeśli pies ma być dobrym pomocnikiem łowczego to należy wybrać psa z silnym temperamentem oraz optymistę.

Najpierw wychowanie a następnie szkolenie z wykonywania poleceń

Przed treningiem wykonywania poleceń najpierw należy psa wychować. Oznacza to iż przed dalszym treningiem, bardziej zaawansowanym pies powinien umieć:

 • gdzie może chodzić a gdzie ma zakazane
 • rozpoznać których rzeczy nie powinien się bać
 • wiedzieć co to jest pochwała
 • wiedzieć co to jest kara
 • powinien respektować swojego właściciela, który pokarze swojemu psu że też go lubi

Gdy pies nauczy się już posłuszeństwa można rozpocząć kolejne szkolenie takie jak wykonywanie poleceń:

 • polecenie do mnie
 • chodzenie przy nodze
 • pozycja siad, leżeć, wstań
 • odkładanie przedmiotów na wskazane miejsce
 • nie przyjmowanie znalezionego lub otrzymanego od cudzych osób pokarmu
 • zakaz niepożądanej czynności


Jeśli pies nie wykonuje wszystkich poleceń na pierwszych treningach nie należy go stresować, mogło by to spowodować iż pies by się bał a to by było na pewno niepożądane. Początkowy trening trzeba przeprowadzać stopniowo z mniejszą ilością aktywności fizycznej, a kolejne ćwiczenia mogą być już intensywniejsze. Każde polecenie należy wykonywać osobno a za dobrze wykonane polecenie należy psa nagradzać psim smakołykiem. Trening tropienia należy zacząć od małego, najlepiej od 10-tego tygodnia.

Proponujemy przydatne ćwiczenie.

Należy przywiązać na sznurek kawałek smakowitego mięsa i przeciągnąć je po podłożu. Po tej czynności należy poczekać ok. 10 min. Następnie należy przyprowadzić w to miejsce głodne szczenię, które powinno zacząć tropienie. W tym momencie należy mu wydać polecenie szukaj. Psu czasami, szczególnie na początku trzeba pomóc, ale jeśli odnosi sukcesy trzeba go oczywiście pochwalić i wynagrodzić. Podczas tego ćwiczenia pies powinien wąchać co jest dobrze słyszalne podczas całego tropienia.