Znaczenie oznakowania, które znajdziecie na lornetkach
Powiększenie oznaczane wartością cyfrową, jest stosunkiem między realną wielkością obiektu, a jego powiększonymi rozmiarami. Objekt oddalony 700 metrów a obserwowany przy powiększeniu 7X wygląda jak obiekt oglądany bez pomocy optyki z odległości 100 metrów. Powiększenie niższe jak 5x nie są wystarczająco wydajne do wykorzystania na zewnątrz. Po przekroczeniu powiększenia 12x, obraz na skutek drżenia rąk, staje się niestabilny, a ogladanie mało komfortowe. Do standardowego wykożystania, poleca się powiększenie 6x do 9x.
Pole widzenia: Realne pole widzenia jest to aktualny kąt pola widzenia mierzony z optyckiego środka objektywu. Wszystkie lornetki wykożystują numeryczne oznaczenie swoich parametrów. Np: "8 x 40 8,8°" reprezentuje realny kąt widzenia 8,8°.
Pozorny kąt widzenia: odpowiada kątowi pod którym powiększony objekt byłby obserwowany okiem bez pomocy optyki. Realne pole widzenia na 1000 metrów jest to widzialna szerokość powierzchni w odległości 1000 metrów.
Średnica objektywu: Efektywna przysłona jest stanowiona wewnętrzną średnicą tuby w której znajduje się objektyw ( w mm ). Im większa średnica objektywu, tym większa jest jego rozdzielczość i tym samym jaśniejszy obraz. Objektywy o większych średnicach zwiększają niestety wagę lornetki, dlatego standardowa granica dla lornetek do obserwacji z ręki, wynosi 50mm. Źrenica wyjściowa: Jest to średnica wiązki światła ( w milimetrach ) trafiającej na oko. Im jest większa, tym lepszy jest kontrast obserwowanego obrazu. Mozna ją łatwo zmierzyć bezpośrednio, najłatwiej poprostu podzielić średnicę obiektywu przez powiększeniel lornetki. Np. lornetka 7x35 ma źrenicę wyjściową równą 5 mm. Średnica źrenicy ludzkiego oka wynosi 2-3 mm przy świetle dziennym natomiast w ciemności aż 7 mm. Dlatego właśnie większe średnice obiektywu są lepsze przy obserwacji w złych warunkach oświetlenia.
Jasność: Jest to wielkość źrenicy wyjściowej podniesiona do kwadratu. Im wieksza relatywna jasność tym jaśniejszy obraz. Wartości te nie nie odwzorowują dokładnie wzrostu jasności na oku bez optycznej pomocy, dzieje się tak dlatego że światło przechodzące przez lornetkę jest w stu procentach efektywne, tylko wtedy kiedy źrenica wyjściowa ma taką samą średnicę jak źrenica oka.
7x bardzo dobra jasność, klasyczna wielkośc i waga, odpowiednia do obserwacji z krótszych odległości, podczas gorszych warunków oświetlenia np. dla mniej doświadczonych myśliwych, polujących wieczorem.
8x40 oraz 8x42 ich plusem jest uniwersalność - waga i rozmiary są zadawalające a parametry optyczne, nadające się do standardowego wykożystania: podczas podróży, w celach turystycznych, przy obserwacji zarówno na krótkie jak też długie dystanse, oraz czas obserwacji. Gorzej się sprawdzają na polowaniu przy złych warunkach oświetleniowych.
8x50 oraz 8x56 bardzo dobra jasność, niestety kosztem rozmiarów i wagi. Są dobre na polowanie, przy obserwacji w półmroku oraz ciemności, obserwacji astronomicznej, żeglugi morskiej w półmroku oraz ciemności. Mniej odpowiednie przy podróżwaniu, turystyce, wykożystaniu w sporcie oraz przy transporcie.
9x60 oraz 9x63 bardzo dobra jasność, większe rozmiary oraz waga, dobre przy obserwacji w gorszych warunkach świetlnych np. dla młodych myśliwych polujących w półmroku.
10x klasyczna wielkość i waga, uniwersalne, dobre zarówno dla początkujących jak też i bardziej doświadczonych myśliwych.
11x56 bardzo dobra jasność, wieksze rozmiary i waga, odpowiednie do obserwacji w przy gorszych warunkach świetlnych. Dobre zarówno dla myśliwych jak również do obserwacji astronomicznej
12x50 większe powiększenie, więcej szczegułów, należy taką lornetkę stabilizować
16x50 większe powiększenie, więcej szczegułów, często są to lornetki wykożystywane na morzu, należy taką lornetkę stabilizować.