Jak wybrać wiatrówkę NORICA?

Posiadanie wiatrówki było w dzieciństwie marzeniem wielu chłopców. Dawniej każdy ojciec kupował synowi naprzykład Slavię, ponieważ była to jedyna wiatrówka dostępna na rynku. Ale te czasy minęły, Slavia nie jest już tym, czym była, rynek się rozszerzył. Obecnie rynek oferuje szeroką gamę wiatrówek różnych typów, odmian konstrukcyjnych i kalibrów. Jeśli zastanawiasz się, jak zwykły laik ma się rozeznać w tak szerokiej gamie produktów, nie rozpaczaj. Firma IBO PL oferuje niezawodne wiatrówki hiszpańskiego producenta NORICA, który ma ponad 100-letnią tradycję produkcyjną. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, porad i cech, które powinieneś znać przed zakupem wiatrówki Norica. Jeśli więc nie znasz jeszcze tych wiatrówek, ale chcesz dowiedzieć się więcej, poświęć kilka minut na ten blog.

1. Zaczynamy

Wiatrówka to lekka broń zasilana sprężonym powietrzem. Są dostępne bez pozwolenia. Ważną informacją jest siła wiatrówki w dżulach (J). Ustawodawstwo zezwala na sprzedaż wiatrówek o mocy do 17 J osobom od 18 roku życia, przy czym zakup nie wymaga posiadania pozwolenia na broń. Wiatrówki mocniejsze jak 17 J są sprzedawane wyłącznie posiadaczom licencji na broń palną.

1.1. Podział wiatrówek NORICA:

1.1.1. Według źródła energii

• Sprężynowe
• PCP

Sprężynowe

Sprężyna to podstawowy i najstarszy system związany z powietrzem. Ten typ wiatrówki wykorzystuje sprężynę do sprężania powietrza w komorze. Istnieje kilka sposobów ładowania wiatrówek sprężynowych, o których należy wspomnieć: za pomocą łamanej lufy, dolnej i bocznej dźwigni. W konstrukcji najczęściej opuszczasz lufę i tym samym napinasz sprężynę. Następnie śrut jest wkładany bezpośrednio do lufy, podnosisz lufę z powrotem na miejsce i wiatrówka jest gotowa do strzału. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy typ wiatrówki sprężynowej. Wiatrówki z dźwignią u dołu lub z boku wiatrówki są inne, ponieważ lufa pozostaje na miejscu, a tym samym zwiększa celność samej wiatrówki. Dużą zaletą jest prosta i tania obsługa takich wiatrówek.

+ prosta obsługa
+ szeroki wybór modeli
+ dokładna nawet na większe odległości

- konieczność przeładowania po każdym strzale


PCP

Wiatrówki PCP, jako źródło energii wykorzystują gaz wepchnięty w tzw. nabój. Komora na gaz (powietrze) jest stabilna temperaturowo, dzięki czemu można ponownie dopełniać komorę. Obecnie powszechnie stosuje się dwie metody, wykorzystując specjalną pompę lub komorę ciśnieniową. Zaletą wiatrówek PCP jest wysoka celność ze względu na to, że mają bardzo słaby lub minimalny odrzut. Przy minimalnym odrzucie można użyć dowolnej optyki. Większość z tych wiatrówek ma możliwość regulacji siły strzału.

+ możliwość oddania wielu strzałów na jednym ładowaniu
+ minimalny odrzut
+ dla profesjonalistów - bardziej wymagająca i droższa

- wysoka cena zakupu
- konieczność dokupienia dodatkowych akcesoriów

1.1.2. W zależności od kalibru

• 4,5 mm
• 5,5 mm

4,5 mm (0,177)

Kaliber 4,5 mm jest obecnie zdecydowanie najpopularniejszym kalibrem na rynku. Amunicją 4,5 mm można strzelać z większą prędkością, co daje lepszą trajektorię lotu. Prosta trajektoria oznacza większą dokładność na dłuższych dystansach. Ten kaliber jest szczególnie odpowiedni do strzelectwa sportowego, ponieważ po strzale pozostawia najmniejszy otwór. Przy obecnych parametrach technicznych wiatrówek 4,5 mm mogą one osiągnąć prędkość wylotową do 700 km/h.


5,5 mm (0,22)

Amunicja kalibru 5,5 mm jest większa niż kaliber 4,5 mm i, co ważne, ma większą wagę. W rezultacie kaliber 5,5 mm uszkadza cel znacznie bardziej, gdy uderza. Prędkość wylotowa pocisku kalibru 5,5 mm wynosi około 650 km/h.

2. Jaki będzie odpowiedni model dla mnie?

Po uzyskaniu podstawowego przeglądu kategoryzacji naszych wiatrówek, przed zakupem należy zadać sobie kilka pytań, w których zastanowisz się, czego oczekujesz od wiatrówki.

Do czego będę używać wiatrówki?

Podstawową kwestią jest przyszłe użycie wiatrówki. Kupując wiatrówkę zapewne wiesz, czy kupujesz ją do rekreacyjnego strzelania w ogrodzie, czy do spotrowego treningu. W dużej mierze to powie Tobie i sprzedawcy, którą wiatrówkę wybrać. Jeśli chcesz używać wiatrówki do wielu celów, dobrze byłoby określić, jaki procent strzałów będzie wykonywany w jakim celu. Możliwość udzielenia odpowiedzi na to pytanie jest ważna, ponieważ każda wiatrówka jest projektowana i produkowana tak, aby spełniała specyficzne wymagania określonej części rynku. Niektóre są przeznaczone do ogólnego strzelania, podczas gdy inne wiatrówki są przeznaczone do bardziej konkretnych celów, takich jak polowanie lub strzelanie do celu. Na pewnym poziomie prawdą jest, że każda wiatrówka może być używana do każdego z tych celów. Ale doświadczeni strzelcy wiedzą, że zawsze lepiej jest kupić broń powietrzną przeznaczoną do określonych celów.


Jak daleko będę strzelać?

Większość wiatrówek należy do jednej z czterech kategorii: słaba, średnia, mocna (magnum) i super-magnum. Ogólnie rzecz biorąc, broń słaba i średniej wielkości świetnie nadaje się do strzelania do różnych obiektów, strzelania do celu i zwalczania szkodników z odległości do około 30 metrów. Na taką odległość wystarczą nawet słabsze wiatrówki. Oczywiście możesz też strzelać do obiektów z większej odległości, ale ta broń działa najlepiej do trzydziestu metrów. Broń o średniej sile zwiększa zasięg do około 45 metrów, broń magnum do około 60 metrów, a wiatrówki super-magnum do 70 do 75 metrów. Należy zaznaczyć, że do wiatrówek kategorii magnum i super magnum potrzebne jest pozwolenie na broń, gdyż przekraczają one siłę 17 J.Dzięki tym różnicom widać znaczenie spodziewanego dystansu strzelania, bo można wybrać wiatrówka o odpowiedniej kategorii mocy.


Ważne cechy:

Siła wiatrówki

Dobrym wyborem jest wiatrówka sprężynowa o odpowiednim poziomie siły do ​​wybranego celu. Ale zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem kupowanie broni o znacznie większej mocy niż potrzebujesz. Dlaczego? Ponieważ w przypadku wiatrówek sprężynowych reguła jest taka, że im silniejsza, tym droższa. Mocna wiatrówka sprężynowa ma również silny odrzut, więc będziesz potrzebować bardziej wytrzymałej lunety, która oczywiście kosztuje więcej. Silne pistolety sprężynowe są równie trudne do ciągnięcia i są stosunkowo głośne podczas strzelania. Rozważ te kwestie, rozważając siłę broni, której potrzebujesz i chcesz kupić. Specyficzną kategorią pod tym względem są wiatrówki PCP, które mają minimalny odrzut i mogą wykorzystywać dowolną optykę.


Design i wykonanie

Wygląd wiatrówki jest ważny dla większości strzelców, chociaż nie ma on prawie nic wspólnego z samym strzelaniem. Jednak konstrukcja i wykończenie broni może być naprawdę ważnym czynnikiem dla właściciela wiatrówki. Obejmuje kształt kolby, ogólny wygląd wiatrówki, jakość powłoki czy inne czynniki kosmetyczne. Obróbka powierzchni zależy od osobistego gustu i tutaj obowiązuje: ilu ludzi, tyle gustów. Oferujemy różne kształty, materiały i ergonomiczne konstrukcje wiatrówek. Można jednak powiedzieć, że gdy strzelec będzie czuł się komfortowo i dobrze ze swoją wiatrówką, będzie strzelał z większą pewnością siebie, co może prowadzić do lepszych wyników.


Podsumowanie:

Każdy strzelec ma swój własny gust na to, co powinna mieć jego upragniona wiatrówka. Niektórzy wolą drewniane kolby, inni plastik w taktycznym designie. Wybierając wiatrówkę, zawsze warto wiedzieć, czego się od niej oczekuje. Kiedy wiesz, które funkcje są dla Ciebie priorytetowe, wybór odpowiedniej wiatrówki będzie łatwiejszy. Jeśli jednak nie możesz się zdecydować, zawsze dobrze jest skonsultować się z profesjonalnie wyszkolonym sprzedawcą. Po prostu powiedz mu cel i przybliżoną cenę. Nasz doświadczony personel sprzedawców zawsze chętnie Ci doradzi.


Wiatrówki NORICA Znajdziesz na: Wiatrówki NORICA