Ciepła kurtka z zimnej północy

Skandynawskie wyposażenie charakteryzuje się zazwyczaj solidną i wysoce funkcjonalną konstrukcją. Wyjątkiem nie jest odzież myśliwska firmy Härkila, z której oferty wypróbowałam ocieplaną kurtkę Midlayer.

Kiedy Kjell Lennartsson i jego ojciec Lennart Davidson założyli w 1985 roku markę Härkila na południu Szwecji, myśleli głównie o myśliwych, którzy w swoje hobby lub zawód wkładają pasję i profesjonalizm. Jako doświadczony nemrod wiedział, że sprzęt myśliwski to odrębna kategoria, która zasługuje na własne pomysły i rozwiązania – w wielu przypadkach różniące się od odzieży wojskowej czy outdoorowej. Myśląc o pierwszej kolekcji, obaj założyciele zgodzili się skupić na myśliwych polujących na łosie. Ta rodzina miała wielopokoleniowe tradycje i prowadziła hodowlę psów drever (szwedzki basset hound) i jämthund (szwedzki pies na łosie), które są wykorzystywane właśnie do polowań.

Odpowiedzialne podejście

Już w trakcie rozwoju tej linii Härkila nawiązała współpracę z firmą Gore-Tex i zaczęła stosować membrany funkcjonalne – jako pierwszy w historii producent z segmentu myśliwskiego. Od tego czasu rozszerzyła swoją działalność na ponad 50 krajów i stała się jednym z liderów w swojej branży. Wizja szwedzkich przedsiębiorców nie zmieniła się od czterech dekad i chcą oni dostarczać myśliwym sprzęt, który aktywnie wspiera ich umiejętności w terenie. Dlatego projektanci zwracają uwagę na każdy szczegół, a często minie kilka lat, zanim początkowy pomysł przekształci się ze szkicu na papierze w gotowy produkt.

Jedno z haseł marki nawiązuje również z opisywaną filozofią: Powierz nam sprzęt i zaufaj swojemu instynktowi podczas polowań. Wszystko to w duchu łączenia nowych technologii z tradycyjnym podejściem do łowiectwa, które od tysiącleci jest częścią życia mieszkańców północy i odgrywa ważną rolę zarówno w zabezpieczaniu żywności, jak i zachowaniu ekosystemów i różnorodności biologicznej. W Härkila starają się, aby produkcja miała jak najmniejszy wpływ na środowisko. Kluczem do minimalizacji odpadów jest trwałość materiałów i metod ich przetwarzania – mając na celu tworzenie ubrań, które będą Ci służyć przez wiele sezonów.

Przed szyciem eksperci sprawdzają każdą partię materiału i sprawdzają, czy nie ma wad. Pobierają próbki ze wszystkich dostaw od dostawców do późniejszych testów i udzielają pięcioletniej gwarancji na wybrane produkty. Odpowiedzialne podejście podkreśla dbałość o edukację myśliwych, aby w przypadku drobnego zadrapania czy dziury nie biegli od razu po nowe spodnie czy kurtkę. Na stronie www.harkila.com znajdziesz instrukcje dotyczące pielęgnacji i naprawy odzieży, a także produkty przeznaczone do tego typu operacji. Jednocześnie firma przestrzega, aby nie obciążać sprzętu nadmiernym myciem – nie tylko zużywa to wodę i energię, ale także niepotrzebnie obciąża materiały i zmniejsza skuteczność impregnacji czy membran. W wielu przypadkach po spędzeniu czasu na łonie natury wystarczy wywietrzyć ubrania na świeżym powietrzu i rozpocząć pranie dopiero wtedy, gdy są mocno zabrudzone.

Z innowacyjnym wypełnieniem

Przeglądając katalog szwedzkiej marki, przekonasz się, że oferuje ona nieskończoną liczbę kolekcji. Różnią się zarówno stylem (od tradycyjnego po nowoczesny z akcentem taktycznym), jak i przeznaczeniem - w zależności od preferowanego rodzaju polowań i warunków klimatycznych. Znaczna część odzieży posiada także oddzielny wariant dla kobiet i mężczyzn. Biorąc pod uwagę, że tegoroczne gorące lato zamieniło się już w suchą jesień, do testu wybrałem kurtkę Härkila Insulated Midlayer. Producent określa ją jako ciepłą warstwę środkową na zimę lub warstwę wierzchnią na mniej chłodne dni. I właśnie w tej roli ją wypróbowałem.

Kurtka na pierwszy rzut oka zachwyca eleganckim krojem i połączeniem dwóch kolorów: większość materiału ma zielony odcień Hunting Green, boczne panele i rękawy pod pachami zostały w kolorze Shadow Brown. Ciemnobrązowe części są nieco słabiej izolowane niż reszta kurtki, a także charakteryzują się mniejszą wagą i większą rozciągliwością - to miejsca najbardziej obciążone i taka konstrukcja wpływa na większy komfort podczas ruchu. Aby kurtka nie dmuchała w tych partiach, Szwedzi wyścielili brązowe panele polarem. Po lewej stronie, tuż nad pasem, znajduje się jeszcze przyzwoicie wyhaftowane logo.

Jeśli chodzi o materiał, w Härkila postawili na włókna syntetyczne. Wierzchnia warstwa w kolorze zielonym składa się z 86% poliamidu i 14% elastanu, brązowa to 92% poliestru pochodzącego z recyklingu i 8% spandexu. Podszewka ma taki sam skład jak część Hunting Green, wypełnienie pomiędzy warstwą górną i dolną to 100% poliester. Materiał izolacyjny Thermo Poly Shield to jedna z głównych zalet testowanego modelu, ponieważ charakteryzuje się niską wagą, oddychalnością, wodoodpornością i szybkim schnięciem. Dodatkowo kurtkę z tym wypełnieniem możesz spakować do małego plecaka, bez ryzyka pękania włókien i utraty właściwości termoizolacyjnych. Dodajmy, że wszystkie materiały zostały zestawione przez firmę Härkila zgodnie z zasadami jej systemu HYBRID – tak, aby połączenie ich właściwości zapewniało najwyższy możliwy komfort, praktyczność i funkcjonalność.

Trzy kieszenie

Wybierając kurtkę, wielu myśliwych długo zastanawia się, czy wybrać model z kapturem, czy bez. Szwedzki dylemat został dla Ciebie rozwiązany – Insulated Midlayer ma kaptur, ale można go łatwo odpiąć. Oczywiście istnieje możliwość przeciągnięcia go wokół twarzy po bokach za pomocą sznurka za pomocą jednokomorowych plastikowych zatyczek.

Insulated Midlayer zapinany jest na jednokierunkowy, najwyższej jakości zamek błyskawiczny japońskiej marki premium YKK z długą gumową zakładką ułatwiającą obsługę w rękawiczkach. Pod brodą producent zakrył końcówkę zamka fałdą materiału, która utrzymuje szyję w suchości i zapobiega przedostawaniu się wody do środka. Dostęp zimnego powietrza pod kurtkę uniemożliwiają elastyczne mankiety rękawów i podobnie zaprojektowany dół kurtki. Żaden z tych elementów nie jest duszący, poza tym pod mankiet zmieszczą się również większe zegarki taktyczne.

Jeśli chodzi o miejsce do przechowywania, kurtka posiada trzy kieszenie. Klasyczne kieszenie boczne są łatwo dostępne dzięki umieszczeniu ich na odpowiedniej wysokości i pod odpowiednio dobranym kątem – podczas długiego oczekiwania przy suchej pogodzie dłonie w naturalny sposób „wpłyną” w nie i rozgrzeją się. Na początku trochę przeszkadzało mi to, że nie mają zamka błyskawicznego, ale szybko się przyzwyczaiłem. Szwedzi dobrali wielkość kieszeni tak, aby pomieściły przedmioty codziennego użytku (portfel, klucze, telefon komórkowy itp.), ale jednocześnie nie wyróżniały się i nie tworzyły „grudek” na boki kurtki nawet po ich wypełnieniu.

Trzecia kieszeń o mniejszych wymiarach została pomyślana jako kieszeń na piersi i znalazła swoje miejsce z przodu, pod lewym ramieniem. Jej zaletą jest dyskretny design – otwiera się za pomocą poziomego zamka błyskawicznego, który jest wszyty w jeden ze szwów i na pierwszy rzut oka nawet tego nie zauważysz. Producent opisuje kieszeń jako „radio pocket” i naprawdę zmieści się w niej klasyczna krótkofalówka – choć antena już wystaje. Oprócz środków komunikacji w kieszeni można przechowywać np. apteczkę taktyczną czy latarkę.

Dla myśliwych i turystów

Według Härkili model Insulated Midlayer przeznaczony jest przede wszystkim do aktywności typu "driven hunt" (w europejskim rozumieniu jest to klasyczne polowanie zorganizowane z udziałem większej liczby myśliwych) oraz "high seat", czyli polowania z zwyżek. Jednak materiały, krój i detale funkcjonalne predestynują go do znacznie szerszego zastosowania. Na pierwszą próbę wybrałem dwudziestokilometrową wyprawę przez jesienny Morawski Kras z plecakiem na plecach, gdy temperatura sięgała około 5°C.

Pod szwedzką kurtką założyłem jedynie cienki, funkcjonalny t-shirt i lekką bluzę, nie czułem zimna, ale też nie pociłem się niepotrzebnie podczas wspinaczki pod strome wzniesienia. Kurtka jest po prostu wszechstronna, aby nie przeszkadzała nawet podczas dłuższego chodzenia z plecakiem i aby można było wygodnie zapiąć pasy biodrowe i piersiowe na brzuchu i klatce piersiowej. Dzięki miękkości zielonej tkaniny, nie szeleści i można się w niej bardzo cicho poruszać, co z pewnością docenią myśliwi.

Jej design przypadnie do gustu także miłośnikom trekkingu i biwakowania, gdyż spełnia większość oczekiwań stawianych odzieży outdoorowej. Jest lekka i zwarta, a jednocześnie ciepła, a jeśli odpowiednio połączymy ją z innymi warstwami, sprawdzi się także jako odzież wierzchnia w łagodniejsze zimy. Przez kolejne dni w terenie deszcz złapał mnie tylko raz, był umiarkowanie mocny, a kurtka i kaptur zniosły go bez problemu. Nie miałem okazji przetestować ocieplanej warstwy pośredniej podczas ulewnych opadów, ale uważam, że pomimo braku membrany poradzi sobie również z krótszymi przerwami w chmurach.

Osobiście szczególnie cenię panele stretch, bo dzięki nim kurtka dopasowuje się do ruchów nawet podczas rozbijania namiotu, rozpalania ogniska czy np. rąbania drewna. Zastanawiałem się, czy to samo dotyczy obchodzenia się z bronią. W kurtce Härkila strzelałem zarówno z broni krótkiej, jak i długiej – od rewolweru, przez karabin gazowy, po nieśmiercionośne pociski gumowe i ostry powtarzalny karabin maszynowy, aż po kuszę. W żadnym z nich nie powodowała u mnie ograniczeń ruchów, dlatego mogę ją polecić jako ubranie odpowiednie na wyjścia na strzelnicę.

Ostateczny werdykt

Produkt marki Härkila oceniam jako wysoce funkcjonalny i uniwersalny element garderoby myśliwego. Choć krój pochodzi ze Skandynawii, sama kurtka została uszyta w Wietnamie. Wybór ten pozwolił obniżyć cenę do akceptowalnego poziomu i na szczęście jakość nie ucierpiała - kurtki na pewno nie oszczędzałem podczas testów, wielokrotnie przedzierałem się w niej przez gęste krzaki i jedynę wadą była wyciągnięta nitka na piersi.

Rzetelnie wykonany model dostępny jest w rozmiarach od S do 3XL. Dbając o nią należy zwrócić uwagę na ostrzeżenie ze wstępu i włożyć ocieplaną warstwę pośrednią do pralki tylko wtedy, gdy nie ma innej możliwości. Ogólnie jednak konserwacja wybranej kurtki jest prosta: można ją prać w temperaturze 30°C i nadaje się zarówno do normalnego prania, jak i wirowania. Unikaj wybielania i suszenia w suszarce bębnowej, według producenta czyszczenie na sucho nie powinno stanowić problemu. Prasuje się na najniższym poziomie lub w temperaturze do 110°C.

Autor artykułu: Mirosław Masek

Kurtkę Härkila Insulated Midlayer Hunting Green/Shadow Brown znajdziesz tutaj: Kurtka Härkila Insulated Midlayer