Pies pod kontrolą z GPS Dogtrace - praktyczny przegląd

Ponieważ otrzymuję wiele wiadomości na temat obroży GPS dla psów, postanowiłam napisać swoje wrażenia z użytkowania obroży Dogtrace GPS. Impulsem do napisania tej recenzji był również fakt, że jest ich [recenzji] na rynku naprawdę niewiele, co utrudniło mi wybór obroży GPS. Wpis ten obejmie porównanie GPS Dogtrace z GPS Garmin i GPS Tractive, które miałam okazję wypróbować. Wszystkie te obroże próbowałem na Orawie, w trudnym górskim terenie, gdzie często występuje problem z sygnałem.

Przejdźmy najpierw na początek:

Moje pierwsze doświadczenie z obrożą GPS to lokalizator Tractive GPS, który działa na zasadzie zintegrowanej karty SIM, przesyłającej dane pozycji psa na telefon komórkowy. Dużą wadą tego GPS jest to, że urządzenie nie będzie działać bez sygnału komórkowego i Internetu, co jest dużym problemem, szczególnie w górach. To sprawiło, że kupiłam inną obrożę GPS, która nie będzie działała na podstawie karty SIM. Mam więc w rękach obrożę GPS Dogtrace X20. Obroże Dogtrace uzyskują pozycję z satelitów GPS i sygnałów częstotliwości radiowej (RF). W uproszczonym tłumaczeniu oznacza to, że Dogtrace ma sygnał nawet wtedy, gdy nie masz sygnału mobilnego, co stanowi ogromną przewagę nad lokalizatorem Tractive GPS.

Z modelu GPS Dogtrace X20 byłam zadowolona, ale z czasem zamieniałam go na nowszego X30T. Dlaczego?

Dlatego, że Dogtrace X20 nie wskazywał pozycji na mapie. Masz odbiornik, który pokazuje kierunek i odległość Twojego psa od Ciebie oraz funkcję BEEPER, która informuje, czy pies się porusza lub stoi w miejscu. Jest on wystarczający, jeśli nie jesteś wymagający i nie chcesz, bądź nie potrzebujesz map. Ale stanowiło to wyzwanie, ponieważ odkąd korzystałam z lokalizatora Tractive GPS, przywykłam do pracy na mapach mobilnych. Kupiłam więc obrożę Dogtrace X30T, która ma również aplikację mobilną z mapami. Obroża Dogtrace X30T doskonale spełniła moje wymagające oczekiwania i jestem z niej bardzo zadowolona. Właśnie dlatego przedstawię Wam bardziej Dogtrace X30T. Skoncentruję się na mojej wiedzy i doświadczeniu z pracy w terenie. Wszystkie niezbędne parametry techniczne i opis produktu można przeczytać na stronie www.IBOPL.pl


Wygląd:

Muszę przyznać, że obroża ma bardzo ładne i praktyczne wykonanie, które wyróżnia się na psie. Jest bardzo lekka, testowałam ją na kilku psach i żadnemu ona nie przeszkadza. Na obroży znajduje się mała dioda, która miga, gdy obroża jest włączana lub wyłączana, wskazuje także poziom naładowania baterii. Migotanie podczas polowania było trochę irytujące, ale po prostu rozwiązałam to, zaklejając diodę kawałkiem czarnej taśmy samoprzylepnej. Na nadajniku (obroży) można włączyć silne czerwone światło, które może ułatwić nam na przykład lokalizację psa w ciemności podczas dochodzenia postrzałka.

Odbiornik ma jaskrawy, pomarańczowy kolor, co przy upadku urządzenia w wyższą trawę, pozwoli nam je z łatwością odnaleźć. Odbiornik jest wykonany z naprawdę solidnego, utwardzonego plastiku z klipsem do przymocowania go do paska lub smyczy na szyi. Obroża jest trwała i łatwa do czyszczenia, ponieważ jest wykonana z siatki poliestrowej pokrytej elastyczną plastikową warstwą TPU.

Wyświetlacz:

Wyświetlacz odbiornika jest czytelny zarówno na słońcu, jak i w ciemności dzięki wbudowanemu podświetleniu. Wyświetlacz pokazuje podstawowe rzeczy, których potrzebujesz, takie jak liczba obserwowanych psów (ilość połączonych obroży), siła sygnału RF, dokładną pozycję GPS, stan baterii nadajnika i odbiornika, odległość i kierunek twojego psa od urządzenia, cyfrowy kompas wskazuje północ i być może BEEPER lub OGRODZENIE. Na odbiorniku nie będziesz mógł zobaczyć map. Informacje te są jednak wystarczające do śledzenia psa.

Aplikacja mobilna:

Zarówno model X30, jak i X30T posiadają aplikację mobilną. Odbiornik można sparować z telefonem z Androidem za pomocą Bluetooth i GPS. Możesz śledzić wszystkie sparowane urządzenia na mapie w aplikacji Dogtrace Mobile. Mapy są dostępne zarówno online, jak i offline. Masz możliwość zarejestrowania trasy, którą podążał Twój pies, wraz ze wskazaniem szczekania psa za pomocą wpisu na mapy, co jest szczególnie doceniane przez myśliwych. Dużą zaletą jest to, że na mapie pokaże się zarówno Twoja lokalizacja (z włączonym udostępnianiem lokalizacji w smartfonie), jak i lokalizacja psa- pozycja odbiornika i nadajnika. Musisz pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie odbiornik, bez niego aplikacja mobilna nie zadziała. Nadajnikiem (obrożą) można sterować za pomocą telefonu komórkowego, więc wystarczy, jeśli odbiornik masz w plecaku. Jedną jedyną wadą dla użytkowników iOS jest to, że aplikacja mobilna jest dostępna tylko dla systemu operacyjnego Android.

Wodoodporność:

Obroże Dogtrace od dawna znane są tego, że wytrzymują kilkuminutowe zanurzenia w wodzie. Mogę to tylko potwierdzić, ponieważ moje psy uwielbiają wodę, więc często pływają z obrożą GPS, a mimo to ich funkcjonalność się nie zmieniła (zarówno model X20, jak i X30, oraz X30T). Odbiornik również jest w 100% wodoodporny, więc nie musisz się martwić deszczową pogodą lub wodą.

Zasięg, sygnał i wytrzymałość baterii:

Zasięg między nadajnikiem a odbiornikiem wynosi 20 km, co naprawdę mogę potwierdzić. Obroża została przetestowana w górach Orawy, w trudnym i górzystym terenie. Nie zdarzyło mi się, aby sygnał zgubił się na dłużej niż kilka sekund. Kiedy na chwilę zniknął, natychmiast złapał z powrotem zasięg. Bateria w obroży na jednym naładowaniu wytrzymuje ok. 50 godzin ciągłej pracy. W normalnym codziennym użytkowaniu (na przykład 1-6 godzinny spacer po lesie lub polowanie) po wyłączeniu obroży i odbiornika po powrocie do domu i włączeniu ich następnego dnia, gdy będą znów używane, bateria wystarcza na ok. 4-5 dni. Mogę więc powiedzieć, że obroża i odbiornik ładuję co 4 lub 5 dni. Ładowanie trwa około 3 godzin i jest łatwe dzięki ładowarce z klipsem. Równocześnie można ładować odbiornik i obrożę.

Funkcje:

• Śledzenie do 13 psów na jednym odbiorniku
• Funkcja BEEPER: funkcja ta jest używana głównie przez myśliwych, aby dowiedzieć się, czy pies się porusza, czy stoi (trzyma lub wystawia zwierzynę).
• Funkcja OGRODZENIA: granica akustyczna, która informuje o przekroczeniu przez psa ustalonej odległości od odbiornika.
• Funkcja WAYPOINT: Odbiornik pozwala zapisać aktualną pozycję, a następnie nawiguje do tej pozycji.
• Aplikacja mobilna z mapami dostępnymi online i offline, oraz z możliwością rejestrowania trasy, którą podążał Twój pies. (Odbiornik można podłączyć bezprzewodowo do telefonu komórkowego z systemem operacyjnym Android - potrzebujesz bluetooth i GPS).
• Sygnał akustyczny/impuls elektrostatyczny: Nadajniki mogą zawierać moduł szkoleniowy (zestaw oznaczony jako X30T), który umożliwia wysyłanie impulsu z odbiornika do 20 km.

Moduł szkoleniowy:

X30T ma również moduł szkoleniowy - sygnał dźwiękowy oraz impuls stymulacyjny. Impuls stymulacyjny pozwala na aktywację na kilku poziomach bezpiecznych impulsów stymulacji, które pies postrzega jako uczucie dyskomfortu na szyi. Możliwe jest wybór pomiędzy krótkim i długim impulsem. Osobiście nie korzystam z tej funkcji, ale jeśli ktoś jest zainteresowany obrożą treningową, dobrze jest wiedzieć, że może mieć wszystko w jednym urządzeniu - zarówno obrożę GPS, jak i obrożę treningową.

Porównanie z GPS Garmin Alpha 100- T5 i lokalizatorem Tractive GPS:

Sygnał, zasięg:

Jak wspomniałam wcześniej, lokalizator Tractive GPS działa na podstawie karty SIM, co oznacza, że nie pospacerujesz tam, gdzie nie ma sygnału telefonicznego. Jeśli chodzi o porównanie sygnału Dogtrace vs Garmin - dla mnie zdecydowanie lepszy jest Dogtrace, ponieważ w Garmin często zdarzało się, że sygnał zanikał i występował problem z jego odzyskaniem. Zwłaszcza jeśli pies przebiegł przez wzgórze, więc komunikacja została przerwana nawet po 800 m. Obroże GPS Dogtrace mają zasięg do 20 km, a Garmin tylko do 14,5 km. Lokalizator GPS Tractive jest ograniczony do sygnału krajowego i komórkowego (istnieje pakiet na jeden kraj, bądź droższy pakiet premium na obejmujący prawie wszystkie kraje).

Zalety, cena

Dużą zaletą urządzeń Dogtrace w przeciwieństwie to innych konkurencyjnych jest przystępna cena i gwarancja 3 lata. Niższe ceny oraz brak dodatkowych opłat za używanie. Moja opinia jest taka iż w przypadku Garmin płacimy głównie za marke która jest już znana. Natomiast w przypadku tańszych urządzeń tj. Tractive trzeba płacić licencję w sumie ok. 400 pln rocznie. Innowacyjność oraz funkcjonalność w połączeniu z przystępną ceną sprawia, że Dogtrace pozostaje bezkonkurencyjny.

Liczba psów, wykrywanie szczekania:

Dogtrace X20 pozwala śledzić do 9 psów, modele X30 i X30T do 13 psów. Garmin umożliwia śledzenie do 20 psów. W sytuacji, gdy więcej odbiorników i nadajników Garmin ze sobą koliduje np. na polowaniu zbiorowym, często występują zakłócenia sygnału. Dla GPS Tractive musisz kupić lokalizator GPS dla każdego psa z osobno, płacić osobno i wnosić roczną opłatę. Dogtrace X30, a także X30T, wskazują na mapie miejsca w których wykryły szczekanie psa. Obroże GPS Garmin Alpha 100 informują tylko sygnałami dźwiękowymi lub wibracją odbiornika, ponieważ Garmin nie zapewnia jeszcze funkcji zapisywania miejsc głoszenia zwierzyny na mapie. Lokalizator Tractive GPS w ogóle nie zapewnia takiej funkcji.

Podsumowanie:

Jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości, obroża GPS Garmin ma moim zdaniem niepotrzebnie wysoką cenę. Lokalizatora Tractive GPS można używać tylko tam, gdzie jest zasięg sygnału komórkowego i musisz go opłacać co roku, więc ostatecznie przepłacicie. Zdecydowałam się na Dogtrace, który oferuje wiele funkcji za rozsądną cenę i nie żałuję mojego wyboru. Mam nadzieję, że moja opinia pomogła Ci zdecydować, którą obrożę GPS kupić.

Pełną ofertę obroży GPS można znaleźć tutaj: Lokalizatory GPS.