Prawidłowe szkolenie psa myśliwskiego

Aby szkolenie psa odbywało się w prawidłowy sposób, właściciel czworonoga powinien się do tego odpowiednio przygotować. Podczas tresury psa myśliwskiego, trening jest jeszcze bardziej szczegółowy oraz trudniejszy i czasochłonny. W pierwszej kolejności pies powinien absolwować umiejętność wykonywania podstawowych poleceń związanych z posłuszeństwem, dopiero później przyjdzie czas na szczegółowy trening myśliwski. Początki szkolenia mogą trwać do pół roku. Wszystko zależy od rasy, temperamentu i wieku.

Výcvik lovesckého psa

Każdy pies ma swój temperament

Nie każdy pies ma predyspozycje do tego, aby się stać psem myśliwskim. Każdy pies ma inny, swój własny charakter i swoją indywidualność zależną od rasy. Myśliwska kynologia dzieli psy na różne rodzaje, w zależności od przeznaczenia. Różnice znajdziemy również w temperamencie.

Charakter psa:

 • optymista – stabilny charakter, silna wola, chęć do uczenia się
 • melancholik – słaby, mało stabilny i mniej mobilny
 • flegmatyk – mniej ruchliwy, stabilny charakter, silna wola
 • choleryk – niewyważony, ruchliwy, nieposłuszny

Przeznaczenie psa myśliwskiego:

Do polowania myśliwi wykorzystują psy myśliwskie. Ze względu na walory użytkowe, rasy psów myśliwskich podzielono na następujące grupy:

 • Tropowce - są to psy o szczególnie czułym węchu, których zadaniem jest doprowadzanie myśliwego do postrzelonej zwierzyny, która zdołała ujść po strzale, ale jest ranna. Psy te odróżniają trop zdrowej zwierzyny od tropu zwierzyny postrzelonej, i szczekaniem głoszą miejsce, w którym zwierzyna ta padła lub zaległa ranna. Do tej grupy psów można zaliczyć między innymi posokowca bawarskiego i hanowerskiego, jamnika, gończego alpejskiego.
 • Legawce - są to psy, które należą do grupy psów wszechstronnych, tzn. aportują strzeloną zwierzynę, pracują w lesie, w polu i w wodzie, są też posokowcami czy tropowcami. Do tej grupy należą wyżły, setery.
 • Płochacze - są to psy, których zadaniem jest ruszenie zwierzyny z jej ostoi - np. Cocker-spaniel.
 • Gończe - są to psy, których zadaniem jest pogoń za zdrową zwierzyną i głoszenie (szczekaniem) jej obecności Przykładem rasy może być gończy polski lub słowacki.
 • Norowce - są to psy układane do polowań w norach - szczególnie dotyczy to polowań na lisy i borsuki. Do tej grupy należą jamniki i foksteriery.
 • Dzikarze - jest to odmiana gończych, których zadaniem jest prowadzenie i oszczek dzików w kierunku linii myśliwych. Należą tu jagdteriery, foksteriery i mieszańce.

Myśliwi wybierają swoje psy

W łowiectwie najwyższą ocenę otrzymuje pies, który jest spokojny i dobrze wyważony. Mniej punktów uzyska pies, który jest niespokojny i nerwowy. Dyskwalifikację otrzymują psy, które są agresywne, boją się lub gryzą - taki rodzaj psa nie jest typem myśliwskim. Pod względem charakteru najlepszym psem do tresury będzie optymista, z którym dobrze się pracuje, odpowiednim kandydatem może być również flegmatyk, który mimo tego, iż nadaje się na psa myśliwskiego to potrzebuje doświadczonego trenera. Trening choleryka może być ciężki i jeśli jest robiony przez niedoświadczonego właściciela może spowodować, iż pies będzie nieposłuszny, agresywny lub gryzący.

Oczywiście nie tylko charakter jest ważny, ale również rasa psa. Na przykład jeśli chodzi o gończego, agresywność nie zawsze jest brana jako negatywna cecha. Natomiast flegmatyczność u płochacza będzie cechą negatywną. Ważne jest, aby kandydat na właściciela psa odpowiedział sobie na pytanie w jakim celu kupuje psa. Jeśli pies ma być dobrym pomocnikiem łowczego, to należy wybrać psa z silnym temperamentem oraz optymistę.

Najpierw wychowanie, a następnie szkolenie z wykonywania poleceń

Przed treningiem wykonywania poleceń, najpierw należy psa wychować. Oznacza to, iż przed dalszym treningiem, bardziej zaawansowanym, pies powinien umieć:

 • gdzie może chodzić, a gdzie ma zakazane
 • rozpoznać których rzeczy nie powinien się bać
 • wiedzieć co to jest pochwała
 • wiedzieć co to jest kara
 • powinien respektować swojego właściciela, który pokaże swojemu psu, że też go lubi

Gdy pies nauczy się już posłuszeństwa, można rozpocząć kolejne szkolenie - takie jak wykonywanie poleceń:

 • polecenie "do mnie"
 • chodzenie przy nodze
 • pozycja siad, leżeć, wstań
 • odkładanie przedmiotów na wskazane miejsce
 • nie przyjmowanie znalezionego lub otrzymanego od cudzych osób pokarmu
 • zakaz niepożądanej czynności


Jeśli pies nie wykonuje wszystkich poleceń na pierwszych treningach nie należy go stresować, mogło by to spowodować, że pies będzie się bał, a to by było  niepożądane. Początkowy trening trzeba przeprowadzać stopniowo, z mniejszą ilością aktywności fizycznej, a kolejne ćwiczenia mogą być już intensywniejsze. Każde polecenie należy wykonywać osobno, a za dobrze wykonane polecenie należy psa nagradzać psim smakołykiem. Trening tropienia należy zacząć od małego, najlepiej od 10-tego tygodnia.

Proponujemy przydatne ćwiczenie

Należy przywiązać na sznurek kawałek smakowitego mięsa i przeciągnąć je po podłożu. Po tej czynności należy poczekać ok. 10 min. Następnie należy przyprowadzić w to miejsce głodne szczenię, które powinno zacząć tropienie. W tym momencie należy mu wydać polecenie szukaj. Psu czasami, szczególnie na początku trzeba pomóc, ale jeśli odnosi sukcesy trzeba go oczywiście pochwalić i wynagrodzić. Podczas tego ćwiczenia pies powinien wąchać, co jest dobrze słyszalne podczas całego tropienia.