Jaką wybrać lornetkę?

Jest to jedno z częściej zadawanych pytań przez naszych klientów, dlatego napisaliśmy kilka linijek dla Ciebie, jak ją wybrać i co wybrać. Sprzęt optyczny jest wybierany głównie zgodnie z celem, do którego chcemy go używać: w turystyce, sporcie, polowaniu. Dzielimy je na lornetki, lunety celownicze i spektywy. Lornetki są dalej podzielone na monookulary i binokulary, które dalej dzielimy na dachowe i porro.

Znamy również lornetki o stałym powiększeniu z oddzielnym wyostrzaniem obrazu lub tak zwany permafocus, w którym nie ma możliwości regulacji dioptrii w lornetce, co jest dość niekorzystne, gdy nie możemy wyostrzyć obrazu, czyli tak naprawdę brakuje najważniejszej funkcji teleskopu i zakres regulacji ostrości różni się u każdego producenta.

Na przykład oznaczenie lornetki: 7x50 oznacza:

Liczba 7 to 7-krotne powiększenie
Liczba 50 określa średnicę obiektywu
Wybierając lornetkę, warto również wziąć pod uwagę swój wiek, a to dlatego, że wiek wpływa na średnicę źrenicy wyjściowej, patrz. Tabela:

Przykładem niech będzie lornetka 7x50, średnicę soczewki 50 dzieli się przez krotność 7, w przybliżeniu daje to 7,14, dzięki temu możemy stwierdzić, że ta lornetka jest odpowiednia dla 20-letniego mężczyzny, inny przykład: 8x32, czyli 32:8=4, czyli ten model jest najlepszy dla osób w wieku 70 lat i starszych, ale to nie znaczy, że osoba młodsza jej nie może kupić.

CO OPISUJĄ TE NUMERY I OZNACZENIA?

Najbardziej podstawowymi oznaczeniami są na przykład: „7x50”, „10x50”, „8x42” i tak dalej, ale co oznaczają te liczby? Pierwsza liczba oznacza powiększenie, lornetka 7x50 daje powiększenie 7x, druga liczba w tym przypadku 50 to średnica soczewki w milimetrach. Im wyższa będzie liczba soczewki, tym większa będzie lornetka. Ogólnie rzecz biorąc, im większe powiększenie, tym mniejsze światło w lornetce, a im większy obiektyw, tym wyższa apertura. Jest szczególnie ważne, gdy patrzymy przez nią przy słabym świetle. Z tego powodu, jeśli nie potrzebujesz lornetki do polowania, które zazwyczaj są większe od pozostałych, ale chcesz używać jej wczesnym wieczorem, całkowicie starczy mniejsza lornetka, która wyróżnia się niską wagą, co docenisz podczas dłuższych obserwacji.

Pryzmaty: Pryzmat BAK-4 jest lepszy niż BK-7. Oczywiście jest droższy. Chodzi o jakość szkła optycznego. System soczewek BAK poprawia kontrast i jasność lornetki. Warstwy antyrefleksyjne zwiększają przepuszczalność światła, poprawiają kontrast, zmniejszają połysk i zmniejszają odbicie. Znamy następujące warstwy (od najsłabszych do najlepszych):
Coated: jedna warstwa na co najmniej jednej soczewce.
Fully-Coated: jedna warstwa na wszystkich soczewkach i pryzmatach
Multi-Coated: Kilka warstw na co najmniej jednym obiektywie.
Fully Multi-Coated: Kilka warstw na wszystkich soczewkach i pryzmatach.

Używane są różne warsty antyrefleksyjne: niebiesko-fioletowe, czerwone, ale także niebiesko-zielone i pomarańczowo-czerwone. Najwyższej jakości są zazwyczaj te czerwone i ciemnozielone.
Pole widzenia: Wskazuje rozmiar obszaru, który zobaczysz w lornetce na odległości 1 km.

JAKA LORNETKA BĘDZIE DLA MNIE NAJLEPSZA?

Ogólnie przy zakupie optyki płaci się za jakość, przy wyższych kwotach oczekujemy wyższej jakości, ale nie trzeba inwestować tysięcy złotych na lornetkę do normalnego użytkowania. Tańsza lornetka również może spełnić Twoje oczekiwania. Dokonując wyboru, musisz ustalić, ile jesteś w stanie na to przeznaczyć pieniędzy i do czego masz zamiar używać tej lornetki.

BŁĘDY PRZY WYBORZE LORNETEK

• Im większe powiększenie, tym lepiej? NIE! Nie zalecamy kupowania lornetki z ekstremalnym zoomem, duże powiększenie jest ostatecznie bezużyteczne, ponieważ obraz traci światło, a dodatkowo taki zoom wymaga statywu, aby obraz nie drgał. Dodatkowo, pole widzenia jest bardzo małe.
• Dwie podobne lornetki mają różne ceny, czy płacę tylko za markę? Marka z pewnością ma wpływ na cenę, ale na cenę wpływają również takie czynniki, jak konstrukcja układu optycznego, skład użytego szkła w soczewkach, zastosowane pryzmaty, czy też zastosowane warstwy antyrefleksyjne.
• Nie próbuj szukać uniwersalnej lornetki, zwykle taki wysiłek kończy się na wyborze lornetki ze zmiennym powiększeniem (np. 10-30x50), co jest błędem, ponieważ taka lornetka będzie miała niższą jakość obrazu.

Lornetki dla myśliwych:

Myśliwi potrzebują lornetki do polowania, w szczególności do obserwowania zwierzyny, do określania wieku i struktury płci populacji danego gatunku, do określania czy dany osobnik jest selekcyjny. Do tego wszystkiego potrzebują wysokiej jakości lornetek obserwacyjnych o dużym świetle. Wynika to z faktu, że jelenie i inna zwierzyna płowa często pokazuje się dopiero po zmroku, podczas mgły lub tuż przed świtem. Im większa średnica obiektywu, tym większa apertura, dlatego dla myśliwych lornetka powinna mieć średnicę obiektywu 50, 56, 63 mm przy powiększeniu 8-10x. Do obserwacji i polowań w ciągu dnia (sarna, lis), wystarczą lornetki o średnicy 42mm, 32mm z zoomem 8-12x - lornetki te są lżejsze i zajmują mniej miejsca.

Strzelectwo:

Najbardziej odpowiednie do obserwacji przestrzelin są monokulary, które zwykle mają duży zoom 15-45x przy dużej średnicy obiektywu 50-80 mm, z tego powodu muszą być przymocowane do statywu, aby zapobiec drganiom obrazu, są używane głównie w strzelaniu sportowym, odczytywaniu ujęcia z różnych odległości.

Turystyka:

Mniejsze i lżejsze lornetki o maksymalnym powiększeniu 12x najlepiej nadają się do turystyki. Zalecany jest zoom 8-10x. Przy większym powiększeniu problemem jest trzymanie lornetki w dłoni w celu wygodnego oglądania bez drgań. Większe powiększenia wymagają statywu i są nieporęczne do noszenia podczas normalnych wędrówek.

Ornitologia:

Do wykrywania i obserwacji ptaków w ruchu podczas lotu, szybkiego ustawiania ostrości obrazu zaleca się wysokiej jakości lornetki obserwacyjne z 10-krotnym zoomem i lekkim korpusem. Monokulary (obserwacja gniazd) zapewniają większe przybliżenie niż lornetki turystyczne czy myśliwskie, dlatego muszą być montowane na statywie. Dzięki większej średnicy obiektywu można je również stosować w warunkach słabego oświetlenia.

Wybór lornetki zależy zatem od celu, w jakim będzie używany, czy dla turystów, czy myśliwych, którzy będą polować w ciągu dnia, najlepszym wyborem będą lżejsze lornetki, które są mniejsze, nie zajmują dużo miejsca. Do nocnych polowań potrzebujemy lornetki o większej średnicy obiektywu, aby uzyskać większą aperturę.

Jedna zasada dotyczy wszystkich przypadków: należy unikać zakupu tanich lornetek, które nie mają szklanych, tylko plastikowe soczewki, ograniczając w ten sposób ich trwałość i jakość obrazu. Lepiej kupić produkty wysokiej jakości od renomowanych producentów, którzy gwarantują jakość swoich produktów optycznych z gwarancją, która ogólnie przekracza ustawowe dwa lata.

Zalecane wymiary lornetki w zależności od użytkowania:

Lornetka turystyczna:
10x25, 12x32, 16x32, 8x42, 10x42, 12x42

Lornetka uniwersalna:
8x42, 10x42, 7x50, 10x50

Lornetka myśliwska:
7x50, 10x56,8x56, 9x63, 10x50,12x50

Luneta obserwacyjna (spektyw):
20-60x80

Pełną ofertę lornetek i lunet znajdziesz tutaj: Optyka dla każdego