Widzieć ostro jak ryś - z lornetką TETRAO 8x56 ED

Marka TETRAO skupia się na społeczności myśliwskiej, oferując wytrzymałe plecaki, fotopułapki czy też obuwie myśliwskie. Od teraz oferuje swoją pierwszą lornetkę i już przy pierwszej próbie udało jej się trafić w dziesiątkę.

Jak sugeruje nazwa TETRAO 8×56 ED, lornetka oferuje 8-krotne powiększenie i średnicę soczewek 56 mm. To popularna kombinacja wśród myśliwych - z takim zoomem nadal możesz trzymać lornetkę w dłoni (bez opierania się o drzewo, ścianę itp.) bez drżenia obrazu, z kolei duże soczewki zapewniają lepszą transmisję światła, dzięki czemu lornetka lepiej sprawdza się w gorszych warunkach oświetleniowych - od mgły, przez zmierzch lub noc, aż po głęboki las.

Największe zalety

Producent położył największy nacisk na możliwość użycia lornetki w niemal każdych okolicznościach. Soczewki ED High Grade składają się z pryzmatów szklanych BaK4 z minimalnym rozpraszaniem (ED oznacza Extra-low Dispersion), co zapewnia wyraźniejszy i ostrzejszy obraz o zmierzchu lub przy złej pogodzie. Zapobiega również niepożądanej utracie koloru. Pod względem powłoki antyodblaskowej TETRAO szczyci się najwyższą klasą FMC (Fully Multi Coated). Oznacza to, że na wszystkich powierzchniach optyki znajduje się kilka - w tym przypadku siedem - niezwykle cienkich warstw związków metali. Nakładane są w próżni i zapobiegają odbiciom od powierzchni szkła. Dzięki temu do oka dociera więcej światła, a szkodliwe promieniowanie UV w dużej mierze filtruje się w powłoce. W przypadku szkła zewnętrznego FMC ma też inne zalety - zapobiega odblaskom i zwiększa odporność na zarysowania.

Szerokość pola widzenia wynosi 117 m (odpowiednio 6,7°) na kilometr. Aby pomóc Ci wędrować po okolicy w deszczu, projektanci ukryli optykę w uszczelnionej gumowanej obudowie. Nie musisz się nawet martwić, że wpadnie do kałuży, ponieważ TETRAO 8×56 ED jest wodoodporna do 1 m przez 30 minut. Wnętrze lornetki jest wypełnione azotem, co zapobiega kondensacji i tym samym zaparowaniu. Jednocześnie chroni optykę przed pleśnią, przyczyniając się w ten sposób do dłuższej żywotności produktu.

Pod względem konstrukcyjnym TETRAO łączy sprawdzone elementy lornetki, takie jak centralne ogniskowanie, z innowacyjnym designem. Konstrukcja ma minimum występów, które mogłyby zaczepić się o worek lub gałęzie podczas poruszania się w terenie. Matowozielona powłoka ma lekko wystającą linię na górze każdej tuby, której dosięgniesz środkowymi trzema palcami obu dłoni podczas obserwacji. Dzięki temu elementowi i antypoślizgowej powierzchni lornetka pewnie trzyma się nawet w spoconej dłoni czy w rękawiczkach.

Prosta obsługa

Układ optyczny po obu stronach jest chroniony czarnymi gumowymi zakrywkami. Ten do okularów jest łączony i ​​można go przymocować do paska, aby nie zgubić go po zdjęciu. Producent przymocował osobne dekielki obu soczewek do korpusu za pomocą elastycznych pętli, dzięki czemu stanowią one integralną część produktu. Metalowe elementy sterujące mają srebrny kolor i strukturę powierzchni w kratkę dla łatwiejszej obsługi. Gumowane okulary dobrze chronią przed niepożądanym bocznym oświetleniem. Obracając, można je ustawić w jednej z trzech pozycji, aby uzyskać optymalną odległość oczu od optyki podczas oglądania w okularach lub bez.

Lornetka przygotowywana jest w standardowy sposób przed pierwszym użyciem. Najpierw ustawiasz tzw. rozstaw źrenic. Rozsuń tubusy, aż zobaczysz pole widzenia w jednym, ostro określonym okręgu. Niektóre lornetki mają podziałkę kątową między tubusami, dzięki czemu następnym razem można szybciej dostosować ich względne położenie. TETRAO nie oferuje takiej opcji, więc musisz inaczej trzymać kąt. Teraz skieruj lornetkę na jasny obiekt, zamknij prawe oko i dostrój obraz w lewym okularze z centralną ostrością, tak aby był czysty i ostry. Następnie zamknij lewe oko i wyostrz obraz w prawym okularze korygując dioptrie. Dzięki temu lornetka dostosuje się dokładnie do Twojego wzroku, a obserwując obiekty z innej odległości, wostrzysz obraz tylko środkową śrubą.

Pasek na szyję odpowiada modelom lornetek z wyższych serii i jest podobnie mocowany. Oczywiście ma regulowaną długość i szerokość tak, aby TETRAO 8×56 ED ważący ponad 1 kg nie powodował już po chwili bólu szyi. Produkt dostarczany jest w tekstylnym futerale z klapką zamykaną na rzep. Można ją nosić na ramieniu lub przymocować do paska za pomocą szlufki z tyłu. Lornetka dobrze mieści się w torbie, ale jednowarstwowa osłona nie ochroni jej przed uderzeniami. Polecamy zakup bardziej starannie wyściełanego modelu, np. z kieszonką na ściereczkę (w zestawie).

W dzień i o zmierzchu

Najpierw przetestowałem lornetkę na łonie natury i wybrałem się do lasu w słoneczne popołudnie. Z TETRAO na szyi pokonałem kilka kilometrów i ucieszyłem się, że nie czułem ani śladu bólu na szyi. Pas dobrze rozkłada ciężar lornetki, dodatkowo posiada na spodzie warstwę miękkiej gumy o strukturze antypoślizgowej, która jest przyjemna również dla gołej skóry.

W instrukcji przeczytacie, że TETRAO 8×56 ED zaostrza od około 3 m, a informację tę mogę potwierdzić po testach. Oczywiście bardziej interesowała mnie jakość obrazu przy większych odległościach. Znalazłem kawałek drogi wysadzanej drzewami, które rosły w odległości od 30 do 100 m ode mnie. Stopniowo starałem się naostrzyć określoną gałąź na każdym drzewie liściastym, a następnie liść. We wszystkich przypadkach Tetrao oferował mi doskonale czysty obraz, ostry nawet na krawędziach i z naturalnym kontrastem.

W okolicy osiedla mieszkalnego postanowiłem przetestować możliwości lornetki w różnych warunkach oświetleniowych. Skupiłem się na furgonetce z dwoma tablicami reklamowymi z boku - jednym około 25 cm, drugim 10 cm. Stałem 90 m od auta (odległość mierzyłem aplikacją Mapy) i stopniowo obserwowałem obiekt z tego samego miejsca w różnych porach dnia. W świetle dziennym bez najmniejszego problemu odczytałem zarówno napisy, jak i tablicę rejestracyjną. Podczas porannej mgły TETRAO 8×56 ED pozwoliło mi od razu rozszyfrować większy tekst i po chwili zaostrzyć mniejszy. Trzecia próba miała miejsce około północy. Chociaż samochód był oświetlony tylko migoczącym światłem ulicznej latarni znajdującej się kilka metrów dalej, przy odrobinie skupienia udało mi się ponownie odczytać obie reklamy. Kiedy wychodziłem w nocy, starałem się też rozpoznać położenie na słabo oświetlonej tarczy zegara ulicznego w odległości 50 m. Bez wysiłku odczytałem która jest godzina. Lornetka w ten sposób poradziła sobie z kolejnymi testami. Najdłuższy testowany dystans w ciągu dnia wynosił 750 m, z czego rozpoznałem około 30 cm tekstu na budynku.

Mój werdykt

TETRAO 8×56 ED to dla mnie bardzo miła niespodzianka. Może pochwalić się parametrami optycznymi, jakich można oczekiwać tylko od znacznie droższych lornetek. Jest łatwa w regulacji i zapewnia wysoką jakość obrazu w prawie każdych warunkach (z wyjątkiem całkowitej ciemności). Wszystko to jest zapakowane w solidną i trwałą walizkę, która wytrzyma nawet nieostrożne obchodzenie się z lornetką. Oczywiście dobra optyka coś waży, więc będziesz musiał przyzwyczaić się do nieco większej wagi niż w przypadku konwencjonalnych modeli outdoorowych lub morskich. 

Lornetkę TETRAO 8x56 ED można znaleźć tutaj: lornetka TETRAO

Autor recenzji: Mirosław Maszek – magazyn Przeżyć.