33 głodne zęby

Amerykańska firma Gerber produkuje narzędzia i akcesoria dla żołnierzy, poszukiwaczy przygód, podróżników, wędkarzy i myśliwych. Dla tej ostatniej grupy oferuje nie tylko różnego rodzaju noże i narzędzia multitool, ale także specjalistyczne akcesoria do obróbki zwierzyny. Należy do nich również kompaktowa piła do kości Vital Pack Saw.

Słowo "vital" oznacza w języku angielskim "niezbędny życiowo" lub po prostu "witalny" albo "zasadniczy". Nieprzypadkowo menedżerowie marketingu z Oregonu nazwali tak linię produktów, która obejmuje przede wszystkim noże do patroszenia z wymiennymi ostrzami, noże składane lub składane nożyce do porcjowania drobiu, gdyż obróbka tuszy może stać się naprawdę kluczową umiejętnością, która pozwoli ci przetrwać w sytuacji awaryjnej. Piła do kości Vital Pack Saw, służąca do porcjowania zwierzyny, w tym także dużych zwierząt, ma również ułatwić trudną pracę.

Chwyt jakby była przyklejona

Myśliwy zabiera ze sobą do lasu naprawdę sporą ilość akcesoriów, więc liczy się każdy centymetr i gram. Dlatego kieszonkowe narzędzie charakteryzuje się niską wagą 52 g (z pokrowcem 72 g) i kompaktowymi wymiarami - mierzy zaledwie 15,4 cm długości. Pomocnik firmy Gerber pozwala więc zaoszczędzić zarówno miejsce w plecaku lub na pasku, jak i energię, której myśliwy będzie potrzebował na przetransportowanie przetworzonej zwierzyny do domu lub do miejsca biwakowania.

Podczas cięcia kości potrzebujesz najpewniejszego możliwego chwytu, nawet w warunkach, w których Twoja ręka będzie ochlapana krwią zwierzyny. Zapewnia to zakrzywiona konstrukcja rękojeści w kształcie litery T, która otrzymała kilka sprytnych rozwiązań poprawiających ergonomię. Tylna część, która podczas pracy styka się z wewnętrzną stroną dłoni, została wyposażona przez producenta w dziewięć owalnych wypustek zapobiegających jej wysuwaniu się. Kciuk spoczywa na płaskiej powierzchni, pokrytej szorstką powierzchnią, która koncepcją kształtu przypomina wcięcie u nasady grzbietu ostrza niektórych rodzajów noży. Pozostałe palce w naturalny sposób mieszczą się w łukowatych zagłębieniach po drugiej stronie rękojeści. Piła dobrze leży zarówno w mniejszych, jak i większych dłoniach, a miękki gumowy materiał bez ostrych krawędzi zapobiega odciskom nawet podczas dłuższej i bardziej forsownej pracy - guma charakteryzująca się właściwościami zapewniającymi bardzo dobry chwyt po prostu trzyma piłkę Vital Pack w dłoni, jakby była do niej przyklejona. Miłym dodatkiem są elementy w jaskrawym pomarańczowym kolorze, które pozwolą szybko odnaleźć to wspaniałe narzędzie nawet w trawie czy liściach - jeśli je odłożysz lub przypadkowo upuścisz.

Metalowa część piły o długości 92 mm wykonana została z japońskiej stali wysokowęglowej SK-5, która wykorzystywana jest do produkcji skalpeli, żyletek oraz narzędzi ręcznych dla przemysłu drzewnego takich jak dłuta, piły lub wiertła. Wykazuje ona wysoką wytrzymałość i twardość, a dzięki prawie 1% zawartości węgla bardzo długo trzyma ostrość. Inne zalety to wysoka odporność na ścieranie. Opisane parametry predestynują SK-5 do wymagających zadań, dlatego często rodzaj tej stali wykorzystywany jest do noży myśliwskich i survivalowych.

W wytrzymałym futerale

Oczywiście nie ma róży bez kolców, a ze względu na stosunkowo niski udział chromu (maksymalnie 0,3%), stal ta nie należy do materiałów nierdzewnych. Dlatego po każdym użyciu piłkę należy dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Duża twardość utrudnia również ostrzenie, bardzo trudno jest też naostrzyć małe ząbki w domowych warunkach. Jeśli już stępiłeś narzędzie firmy Gerber, co zajmie naprawdę dużo czasu, lepiej powierzyć jej naostrzenie profesjonalistom.

Ząbkowana część ostrza ma długość 67 mm i dlatego nadaje się również do przecinania twardych kości wysokiej zwierzyny. Na jej długości znajdują się trzydzieści trzy zęby o wysokości 3 mm, z których szesnaście jest przesuniętych w prawo, a siedemnaście w lewo. Ta konstrukcja i kształt zębów pozwalają pile Gerber penetrować materiał łatwiej, szybciej i przy mniejszym wysiłku niż zwykła piła do drewna lub metalu. Praktyczny element to tępy koniec z hakiem. Dzięki temu nie uszkodzisz niepotrzebnie mięsa ani nie wbijesz piły bezpośrednio w kość, co jest najczęstszą przyczyną łamania się ostrza podobnych narzędzi. Jest to również cecha bezpieczeństwa, ponieważ brak ostrza minimalizuje ryzyko kontuzji - a skaleczenie się podczas pracy z surowym mięsem zwierzęcia odstrzelonego na wolności zdecydowanie nie należy do przyjemnych.

Piła Gerber Vital Pack jest dostarczana w owalnym pokrowcu wykonanym z wytrzymałego nylonu w kolorze czarnym i pomarańczowym. Po włożeniu narzędzia do środka niezawodnie zakrywa całą stalową część, a wspomniany zaczep zapobiega uszkodzeniu tkaniny. Piłę zabezpieczamy w pokrowcu za pomocą elastycznej klapki zapinanej na zatrzask, z tyłu znajduje się szlufka do założenia na dowolnym rodzaju paska o szerokości do 60 mm. Podobnie jak samo narzędzie, pokrowiec również ma pomarańczowe elementy ułatwiające odnalezienie w terenie.

Bez zbędnego wysiłku

Na papierze wszystko wygląda dobrze, ale jak piła Gerber Vital Pack sprawuje się w praktyce? Nie przeszkadza na pasku, a dzięki kompaktowym wymiarom nawet nie wiesz, że masz ją przy sobie podczas marszu. Najpierw wypróbowałem piłę na kości udowej indyka, a rękojeść naprawdę dopasowała się do dłoni jak ulał. Znalezienie odpowiedniego rytmu podczas cięcia zajęło mi trochę czasu, potem wszystko poszło łatwo i przeciąłem kość w najszerszym miejscu w mniej niż dwie minuty. Potem przyszło bardziej wymagające zadanie w postaci cielęcej kości o średnicy prawie 4 cm. Musiałem użyć całej długości ostrza, żeby ją przeciąć, ale znów wystarczyło trochę docisnąć i po pięciu minutach było to zrobione bez najmniejszego zmęczenia.

Podczas cięcia zdałem sobie sprawę, że choć piła nie ma konstrukcji fulltang (jak większy model Gerber Exo-Mod Saw ze szkieletową rękojeścią), to i tak ma wystarczająco wytrzymałą i solidną konstrukcję. Ostrze jest mocno osadzone w gumie i nie zauważyłem tendencji do odginania się na boki. Pomimo niewielkich rozmiarów i niewspółosiowości zębów byłem mile zaskoczony łatwością czyszczenia piły Vital Pack. Kiedyś nawet zapomniałem ją wytrzeć po pracy i do konserwacji zabrałem się dopiero po wielu godzinach od powrotu z lasu. Chociaż nie jest to stal nierdzewna, nie było śladów rdzy. Wystarczyło umyć narzędzie w kuchni płynem do mycia naczyń i mechanicznie usunąć resztki mięsa, rdzenia i kości z zębów zwykłą gąbką. W jednej chwili piła zabłysła nowością, jakbym dopiero co przyniósł ją ze sklepu.

Dzięki minimalnym wymiarom i niskiej wadze oraz wysokiej funkcjonalności oceniam amerykańską piłę jako przydatne narzędzie nie tylko dla myśliwych, ale również poszukiwaczy przygód. O ile pomoże to myśliwym w ich zwykłych czynnościach, o tyle preppersi mogą nią szybko i bez nadmiernego wysiłku porcjować na przykład złapanego w sidła zająca (nie chcę zachęcać do kłusownictwa, mówimy o kryzysowej sytuacji przetrwania po upadku społeczeństwa). Gdyby sytuacja się pogorszyła i musiałbyś opuścić dom, całkiem możliwe, że okoliczności zmusiłyby Cię do spędzenia kilku dni lub tygodni w lesie i utrzymywania się wyłącznie ze zbieractwa i polowań. Wtedy docenisz każdą kalorię, a ostrym narzędziem z Oregonu w kilkadziesiąt sekund dosięgniesz do szpiku, który posłuży jako świetne źródło tłuszczów, jak też witamin A i K2, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych, w tym wapnia, żelaza, fosforu i magnezu.

Autor blogu: Miroslav Mašek

Tę wysokiej jakości piłę oraz wiele innych narzędzi znajdziesz tutaj: Noże i narzędzia GERBER