Gdy zarośla nie wystarczą jako schronienie

Jestem już posiadaczem pewnego modelu termowizora, ale niedawno, gdy byłem z kolegą na ambonie, zapragnąłem kolejnej nowości umożliwiającej tropienie zwierzyny dzięki emitowanemu przez nią ciepłu. Na podstawie doświadczenia myśliwych oraz filmów na kanale YouTube od początku miałem jasność co do dwóch rzeczy: nie będzie to tanie urządzenie, a każda zainwestowana złotówka będzie miała wpływ na jego jakość. Wybrałem słowacką markę TETRAO, której produkty oferuje firma IBO PL. Zdecydowało o tym kilka czynników. Szeroka oferta modeli w różnej specyfikacji, łatwa obsługa oraz to, że mam już z portfolio firmy IBO dwie latarki, z których jestem bardzo zadowolony.

Po konsultacji wybrałem model TETRAO Bubo H-19, który najlepiej odpowiadał mi pod względem odległości detekcji, średnicy obiektywu, częstotliwości odświeżania oraz możliwości połączenia z telefonem przez Wi-Fi celem nagrywania obrazu. W opakowaniu znajduje się kabel do ładowania termowizora. Rozwiązanie to nie nadwyręży budżetu ciągłym kupowaniem baterii, umożliwiając ładowanie wbudowanego akumulatora. Ładowanie odbywa się poprzez połączenie USB-C. W zestawie nie zabrakło również szmatki do bezpiecznego czyszczenia optyki.

 

Cztery przyciski

Bubo H-19X ma 4 podstawowe przyciski do obsługi. Długie przyciśnięcie przycisku ON/OFF włącza lub wyłącza termowizor. Podstawowe uruchomienie trwa 5 sekund, w ciągu których urządzenie automatycznie się kalibruje, przystosowując się do panujących warunków zewnętrznych. Krótkie naciśnięcie tego przycisku spowoduje przełączenie do trybu stand-by. Powrót do normalnego trybu pracy zajmuje wtedy 1,5 sekundy. Wartości te są optymalne do zastosowania podczas obserwacji na polowaniu.

Drugi przycisk służy do włączenia nagrywania. Termowizor ma wbudowaną pamięć o pojemności 8 GB, dzięki czemu użytkownik nie musi korzystać cały czas z aplikacji do zapisu ujęć obserwowanej zwierzyny – rozwiązanie to na pewno ucieszy użytkowników preferujących tryb „offline”. Długie przytrzymanie tego przycisku spowoduje uruchomienie trybu nagrywania wideo, krótkie - wykonanie zdjęcia.

Kolejnym przyciskiem jest „Mode”, który umożliwia wybranie jednego z czterech kolorów zobrazowania ciepła. Użytkownik ma do wyboru klasyczny white hot (ciepło jest pokazywane na wyświetlaczu w kolorze białym), black hot (ciepło jest pokazywane na wyświetlaczu w kolorze czarnym), fuzja (ciepło jest pokazywane na wyświetlaczu w pełnym spektrum kolorów od pomarańczowego do fioletowego, przy czym im ciemniejszy odcień koloru, tym obserwowany obiekt chłodniejszy). Ostatnim trybem kolorystycznym jest tryb red hot, w którym każdy ciepły obiekt jest zobrazowany na biało, a jego najcieplejsze miejsca są w kolorze czerwonym.

Czwarty przycisk służy do ustawiania przybliżenia do wartości wynoszącej 8x.

Niezawodna detekcja

Z kolegą myśliwym wyruszyliśmy na wybrane przez niego miejsce, gdzie trawa była już skoszona i nic nie przeszkadzało w obserwacji. Na muszce mieliśmy tylko zająca i młodego kozła. Miło mnie zaskoczyło jak łatwo i szczegółowo mogłem obserwować szaraka z dystansu 120 m oraz młodego kozła z 180 m. Wszystko przebiegało w całkowitej ciemności, a do mierzenia odległości posłużył nam osobny laserowy dalmierz. Budowę ciała i gatunek zwierzyny rozpoznałem całkowicie bezpiecznie, a pasąca się w nocy zwierzyna dostarczyła ciekawych wrażeń z obserwacji.

 

Kompaktowy i wydajny

W terenie podczas przemieszczania się termowizor TETRAO Bubo H-19 sprawił, iż naprawdę go polubiłem. Zaskoczyła mnie pozytywnie niska waga urządzenia, długi czas pracy po jednym naładowaniu akumulatora, możliwość zamontowania go na statywie oraz obsługa przez aplikację. Termowizor potrafi wykrywać bezpiecznie i efektywnie ciepło z odległości ponad 1,5 km. Przemieszczającą się osobę rozpoznałem z odległości ponad 800 m. Do celów polowania oferowana wydajność okazała się większa niż wystarczająca.

Dzięki wysokiej jak na tę kategorię cenową rozdzielczości 384x288px oraz 13 mikrometrowej technologii oceniam jakość obrazu na wysoką. Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, iż jakość ta spada wraz z powiększeniem cyfrowym większym niż 2x, jednak ten problem występuje praktycznie u każdego producenta. Termowizor TETRAO Bubo H-19 na pewno mogę polecić wszystkim myśliwym, którzy chcą mieć pewność poprawnej detekcji i identyfikacji obserwowanej zwierzyny łownej oraz wszystkim tym, którzy poszukują urządzenia średniej klasy dostatecznie wydajnego do celów myślistwa. Termowizory znajdziesz tutaj: www.TETRAO.pl

Autor artykułu: Joseff Bulák

Kompletną ofertę termowizorów TETRAO znajdziesz tutaj: Termowizje TETRAO