Jak wybrać noktowizor

Jeśli jesteś wędkarzem, myśliwym lub żądnym przygód turystą, który lubi wędrować nocą na łonie natury, w Twoim wyposażeniu nie powinno zabraknąć noktowizora. Rynek oferuje szereg produktów, które są podzielone ze względu na funkcje, zastosowania lub ceny. Nie możesz wybrać? Doradzimy, na czym należy się skupić przy wyborze odpowiedniego noktowizora.

Noktowizor obserwacyjny to urządzenie elektrooptyczne, które pozwala użytkownikowi widzieć w ciemnym otoczeniu. Nie są to jednak urządzenia, które pokazują ciepło z przedmiotów. Noktowizory wzmacniają światło szczątkowe, a ich zasada działania jest stosunkowo prosta. Najczęściej używają odbicie księżyca, gwiazd czy świateł z okolicznych miasteczek i wsi.

Modele noktowizorów

Noktowizory różni się zastosowaną technologią i konstrukcją. Dlatego dzielą się na:

Monokulary - to kompaktowe urządzenia, niewielkie i funkcjonalnie bardzo podobne do lunet celowniczych. Nie montuje się ich jednak na broni i są też mniej wytrzymałe. Jednak jeśli chodzi o stosunek dostępności do ceny, są to atrakcyjne rozwiązania.
Lunety celownicze - montujesz je na broni, mają krzyż celowniczy. Są odporne na odrzut.
Lornetki - to idealne noktowizory obserwacyjne, które można wykorzystać podczas obserwacji obiektów.
Nasadki - mocowane są do lunet obserwacyjnych lub celowniczych i umożliwiają obserwację i celowanie nocą.

Noktowizor cyfrowy czy analogowy?

Noktowizory analogowe i cyfrowe mają swoje wady i zalety. Wybór bardziej odpowiedniego zależy od potrzeb użytkownika.

Noktowizor analogowy

Podstawą jest fotokatoda, do której wnika światło szczątkowe, a następnie przekształca je w elektrony. Uderzają w odcień luminoforu i wyświetlają obraz. Noktowizory analogowe albo zbierają jak najwięcej światła - z nocnego otoczenia, a następnie wzmacniają je wysokim napięciem w wyraźny obraz lub też wykorzystują promieniowanie podczerwone i zamieniają je pod wysokim napięciem na światło widzialne, które użytkownik widzi przez okular.

Jeśli jesteś w ciemności, gdzie nie widać gwiazd, księżyca ani innych źródeł światła, jedynym sposobem na wzmocnienie światła jest źródło światła podczerwonego. Nie widać go gołym okiem.

Noktowizory analogowe bardzo czułe i zapewniają doskonały efekt końcowy, nie są energochłonne. Niektóre kraje wymagają zgłoszenia na policję, celem pozwolenia. Są też droższe.

Noktowizor cyfrowy

Cyfrowy noktowizor przypomina cyfrowy aparat fotograficzny lub kamerę. Konwertują światło szczątkowe za pomocą procesora CCD, wzmacniając słabe światło. Są tańsze niż analogowe noktowizory, nie trzeba zgłaszać ich na policję i mają kilka opcji ustawień.

Nie są tak czułe jak modele analogowe, mają wysokie zużycie energii.

Generacje noktowizorów

Generacja to jeden z najważniejszych parametrów noktowizora. Wskazują na różnice w zdolności do wzmacniania światła szczątkowego.

Generacja 1
Pierwsza generacja została opracowana podczas wojny w Wietnamie i jest w stanie wzmocnić światło otoczenia około 1000 razy. Nie wymaga do działania źródła światła podczerwonego, jeśli ma wystarczającą ilość światła otoczenia.

Generacja 2
Noktowizor drugiej generacji został wzbogacony o płytkę mikrokanałową, która jest powielaczem elektronów. Zwiększa liczbę elektronów i umożliwia wzmacniaczowi obrazu wzmocnienie światła otoczenia do 20 000 razy. Jest to obecnie jedna z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów nokowizji.

Generacja 3
Noktowizory trzeciej generacji składają się z tych samych części, co wzmacniacze obrazu drugiej generacji. Jednak widoki te wykorzystują warstwę fotokatody, która jest wykonana z galu i arsenku i pozwala wzmocnić światło do 50 000 razy. Przeznaczone są do użytku profesjonalnego.

Akcesoria noktowizyjne

Jeśli jesteś w absolutnej ciemności, gdzie nie masz wystarczającej ilości światła z gwiazd lub księżyca, powinieneś również nosić oświetlenie w postaci iluminatora podczerwieni diodowego lub laserowego przeznaczonego do noktowizorów.

Iluminator jest bardzo kompaktowy i jest urządzeniem, którego wiązka podczerwieni jest niewidoczna nie tylko dla ludzkiego oka, ale także dla oka zwierzęcia. Jest bezpieczny dla oczu, a zasięgi wiązki sięgają setek metrów.

Podążaj w ciemności

Uzyskaj wgląd do swojego otoczenia nawet w nocy. Jeśli często poruszasz się w nocy, obserwujesz zwierzynę lub szukasz konkretnego noktowizora obserwacyjnego, zapoznaj się z ofertą noktowizorów, dzięki którym niczego nie przegapisz w nocy.

Tutaj znajdziesz wysokiej jakości noktowizory: Noktowizory