Uchwyć chwile w naturze dzięki fotopułapce TETRAO S68: Jakie funkcje i wydajność kryją się w tej dyskretnej konstrukcji?

Pomimo tego, że technologia rozwija się naprawdę szybko, testując niektóre fotopułapki, mamy wrażenie, że czas się w nich zatrzymał - przestarzałe sensory o niskiej rozdzielczości, niepraktyczne konstrukcje utrudniające montaż w terenie czy widoczny doświetlacz, który odstrasza zwierzęta. Jednak żaden z tych problemów nie dotyczy fotopułapki TETRAO Spromise S68. Kiedy po raz pierwszy wziąłem ją do ręki, powiedziałem sobie: „tak powinna wyglądać fotopułapka w 2023 roku!”

Testowałem fotopułapkę przez około 2 miesiące w warunkach jakie panują w naszych lasach i w tej recenzji przedstawiamy nasze praktyczne doświadczenie.

Naprawdę szeroki kąt widzenia

Fotopułapka TETRAO Spromise S68 jest wyposażona w szerokokątny obiektyw, który obejmuje do 78˚ w poziomie. Dodatkowo fotopułapka posiada sensor obrazu o proporcjach 3:4, dzięki czemu kąt widzenia w pionie wynosi prawie 60˚ - co w fotopułapce można spotkać bardzo rzadko. Fotopułapka jest więc szczególnie przydatna w miejscach, gdzie trzeba umieścić ją blisko monitorowanego obszaru lub gdy nie wiadomo dokładnie, gdzie może wystąpić aktywność zwierząt i chcemy mieć doskonały przegląd szerszego obszaru.

Szeroki kąt widzenia obejmuje większy obszar.

W praktyce sprawdziło się u nas umieszczanie fotopułapki w odległości około 2 metrów od miejsca spodziewanego ruchu zwierząt, wtedy zwierzęta na zdjęciach i nagraniach były wystarczająco duże, ale jednocześnie widzieliśmy sporo ruchu wokół.

Niewidzialny doświetlacz nie straszący zwierzyny

Ponieważ umieściliśmy kamerę dość blisko zwierząt, byliśmy bardzo zadowoleni z tego, że wykorzystuje ona niewidzialny doświetlacz o długości fali 940 nm. W większości przypadków zwierzęta nie reagowały na podczerwień wcale lub bardzo słabo.

Zwierzęta praktycznie nie reagują na doświetlacz.

Wbudowany doświetlacz ma dobry zasięg, ale co ważniejsze, w przypadku fotopułapki szerokokątnej obejmuje prawie cały kadr, nawet po bokach. Dzięki temu nie będziesz mieć nocnych ujęć z prześwietlonym środkiem i czarnymi krawędziami, na których nie widać już zwierząt.

Siła doświetlacza jest automatycznie dopasowywana do odległości zwierząt od fotopułapki, zarówno w trybie foto, jak i wideo, dzięki czemu ujęcia nocne są bardzo wyraźne, niezależnie od tego, jak daleko zwierzęta znajdują się od urządzenia.

Jakość wideo w rozdzielczości 2,7K

Wiele osób, w tym ja, wykorzystuje fotopułapki przede wszystkim do nagrywania wideo – rejestruje całą sytuację i pozwala nam lepiej zrozumieć zachowanie zwierząt na monitorowanym terenie. Dlatego byliśmy zadowoleni z wysokiej jakości nagrań fotopułapki Spromise S68. Dzięki rozdzielczości 2,7K (2560 x 1440 px), fotopułapka rejestruje dużą ilość szczegółów, co pozwala łatwo rozpoznać zwierzęta na filmach. Jednak podczas wybierania miejsca musisz pamiętać o szerokim kącie widzenia, więc fotopułapka musi być umieszczona bliżej niż inne fotopułapki.

Jeśli pozostawisz zainstalowaną kamerę w trybie wideo przez długi czas bez sprawdzania, zalecamy użycie karty pamięci o dużej pojemności. TETRAO S68 obsługuje karty micro SD o pojemności do 512 GB, co czyni ją jedną z najlepszych fotopułapek pod tym względem.

Ponadprzeciętna prędkość wykonywania serii ujęć

Gdy przestawiliśmy fotopułapkę w tryb zdjęć, byliśmy mile zaskoczeni ustawieniami zdjęć seryjnych - z jednej strony fotopułapka może wykonać serię do 10 zdjęć, a jednocześnie można kontrolować szybkość wykonywania serii zdjęć. Na przykład, jeśli monitorujesz teren, przez który zwierzyna szybko przechodzi, możesz ustawić krótki interwał serii zdjęć i będziesz mieć wystarczającą liczbę zdjęć. W innym miejscu, w którym zwierzę idzie się pożywić i wtedy porusza się mniej, można zmienić prędkość serii na wolniejszą, aby nie wszystkie zdjęcia były prawie identyczne.

Fotopułapka może wykonać 10 zdjęć w ciągu 2-3 sekund, dzięki czemu możesz zobaczyć zwierzę w kilku pozycjach.

Zdjęcia są wysokiej jakości i wystarczająco ostre, abyś mógł rozpoznać, jaki jeleń lub rogacz przechodził przed fotopułapką i jakie miał poroże. Paleta kolorów jest przyjemna, pod tym względem TETRAO Spromise 68 nie odbiega ani nie odstaje od standardu fotopułapek.

Nowoczesny design połączony z intuicyjną obsługą

Jak zaznaczyłem na wstępie, fotopułapka zachwyciła mnie od pierwszego kontaktu. Jest stosunkowo niewielka, więc łatwo się ją przenosi, a jednocześnie nie przyciąga zbytniej uwagi w lesie. Co jednak ciekawe, fotopułapka ma solidną konstrukcję, która się nie otwiera, a wyświetlacz umieszczono od frontu. Dzięki temu całą scenę uchwyconą przez fotopułapkę możesz zobaczyć na dużym wyświetlaczu podczas instalacji. Aby wyświetlacz nie świecił, przysłonięty jest otwieraną pokrywą - prostymi plastikowymi drzwiczkami, które wystarczy zamknąć po uruchomieniu fotopułapki do pracy, a wyświetlacz nie będzie płoszył zwierząt odblaskami.

Wyświetlacz umieszczony z przodu ułatwia montaż i ustawienie fotopułapki.

Za duży atut uważam również odpowiednio duże gumowe przyciski, które są dodatkowo podświetlane, dzięki czemu fotopułapkę łatwo ustawiać w każdych warunkach - czy to po ciemku, czy w rękawiczkach.

Kolejnym świetnym gadżetem jest metalowy uchwyt z tyłu fotopułapki, który służy do mocowania paska. Konsola jest na przegubie obrotowym, dzięki czemu wystarczy mocno dociągnąć pasek do drzewa, a następnie obrócić fotopułapkę w przegubie tak, aby obróciła się wedle uznania. Wreszcie podczas ustawiania nie trzeba myśleć o szukaniu gałęzi o odpowiedniej grubości, aby fotopułapka wisiała pod odpowiednim kątem.

Regulowana konsola pozwala obrócić fotopułapkę pod dowolnym kątem, nawet jeśli drzewo rośnie całkowicie na odwrót.

Dla kogo przeznaczony jest TETRAO Spromise S68?

Opierając się na moich doświadczeniach, polecam fotopułapkę TETRAO S68 wszystkim, którzy szukają fotopułapki z opcją robienia wysokiej jakości zdjęć i filmów, z niewidzialnym doświetlaczem, kompaktowymi wymiarami, a przy tym prostą w obsłudze.

Przy wyborze nie zapomnij o jego szerokim obiektywie, dzięki któremu będziesz mógł monitorować większy obszar, ale jednocześnie wskazane jest umieszczenie go bliżej obserwowanych zwierząt, aby nie były one zbyt małe w kadrze.

Blog powstał przy współpracy z GearCheckers

Fotopułapkę TETRAO S68 i inne fotopułapki znajdziesz tutaj: Fotopułapki