Wabienie kozłów nie tylko podczas rui z Weisskirchenem

Tegoroczny strzelecki dzień IBO, który odbył się 7 czerwca 2019 r. na strzelnicy w Domaniży, również był wyjątkowy z perspektywy zaproszonych gości. Jednym z nich był światowej sławy producent wabików myśliwskich Klaus Weisskirchen z Norymbergi.

Pan Weisskirchen opowiedział nam swoją historię o tym, jak w rzeczywistości przywołuje, naśladuje dźwięki zwierzyny na wabikach, które sam produkuje. Wszystko zaczęło się, gdy miał zaledwie 13 lat. Podczas wakacji spotkał lokalnego leśniczego i myśliwego, który zaszczepił w nim fascynację do dźwięków i znaków ostrzegawczych zwierzyny i ptaków. Filozofia tego myśliwego osoby polegała na przyciąganiu różnego rodzaju zwierzyny dźwiękami, które nie są bezpośrednio związane z rują, ale dźwiękowymi manifestacjami związanymi z ochroną i nadzorem terytorium (sarna), komunikacją pokarmową (dzik) lub sygnałami ostrzegawczymi lub ciekawością (sarna i łasica). Częściowo pan Weisskirchen przyjął tę filozofię dla siebie i na jej podstawie opracował i udoskonalił szereg nowych lub już istniejących wabików.

Jednym z wielu wabików jest najlepszy uniwersalny drewniany wabik, umożliwiający wydobycie wielu popularnych dźwięków, bardzo przydatnych podczas wabienia.

Na tym wabiku możesz naśladować odgłosy i kaczki, kniazienia, sarny w niebezpieczeństwie, rujnej sarny, ale także ostrzegawcze nawoływanie jelenia do licówki z powodu wtargnięcia intruzów. W swoim ostatnim wystąpieniu K. Weisskirchen wyjaśnił, że ze względu na zachowanie terytorialne można w ten sposób wabić kozły od 11 maja do 30 września. Wielu myśliwych myślało, że sarny można wabić tylko w czasie rui. Weisskirchen twierdzi, że na podstawie swoich obserwacji i doświadczeń po rozpadzie zimowych rudli, tj. pod koniec kwietnia, każdy kozioł tworzy, znakuje i uważnie obserwuje swoje własne terytorium i utrzymuje go do czasu, gdy sarny znowu zaczną zbijać się w rudle pod koniec września.

Z tego powodu kozła może przyciągnąć wspomniane nawoływanie kozy. Przy prawidłowym i wytrenowanym posługiwaniu się gwizdkiem, lokalny „szef” pojawia się w ciągu kilku minut, aby wypędzić intruza z jego terytorium, nawet jeśli jeszcze nie ma rui lub już długo po niej! To jest moment, na który czeka każdy zapalony łowca... aby rogacz pojawił się w naszym zasięgu.

Ten doskonały wabik znajdziecie tutaj: Wabik Weisskirchen na kozła / rogacza sarnę z drewna szlachetnego

Co sprawia, że ten wabik jest taki wyjątkowy? Wykonany jest ze szlachetnego drewna wenge, które ma odpowiednią gęstość. Ze względu na doskonałe właściwości tego drewna wabik nie jest wrażliwy na wilgoć. Jest impregnowany woskiem pszczelim. Wysokiej jakości obróbkę stolarską uzupełniają silikonowe pierścienie z przeplotem z platyny. Ta przynęta pozwala naśladować nie tylko wszystkie głosy saren. Możesz go również wykorzystać jako doskonały wabik na kaczki. Jak prawidłowo używać wabika, dowiesz się w załączonej instrukcji lub z załączonej instrukcji DVD z napisami. Wystarczy trochę poćwiczyć, aby ten wabik stał się mistrzem wśród wabików.