Najczęstsze pytania dotyczące dmuchaw i odkurzaczy do liści

1. Do czego może być używana dmuchawa do liści?

Chociaż zgodnie z nazwą ten typ maszyny służy głównie do usuwania liści, może być również używany do usuwania skoszonej trawy, trocin, nagromadzonego kurzu lub drobnego puchu śnieżnego w ciągu zimy.

2.Gdzie Kupię dobrą dmuchawę?

Unikaj „super tanich" ofert w supermarketach. Są to zwykle produkty niezbyt wysokiej jakości, które sposobią problem z z obsługą. Lepszą poradę i serwis możesz uzyskać od centrów ogrodniczych lub wyspecjalizowanych sprzedawców, którzy są profesjonalistami w tej dziedzinie.

3.Dmuchawa czy odkurzacz?

Decydując się na zakup dmuchawy lub odkurzacza do liści, należy najpierw zastanowić się, jak duża będzie powierzchnia, którą trzeba posprzątać. Dmuchawy są standardowo stosowane na dużych powierzchniach, gdzie operator wydmuchuje liście z trudno dostępnych miejsc i zbiera je dmuchając na jednym dużym obszarze. Odkurzacz do liści działa na odwrotnej zasadzie, ale bardzo podobnie do klasycznych odkurzaczy domowych. Zasysa liście i drobne zanieczyszczenia do kosza, który należy regularnie opróżniać.

4. Jaki napęd wybrać?

Na rynku dostępne są 3 główne kategorie napędu tych maszyn: elektryczny, akumulatorowy i spalinowy. Decydującym czynnikiem są wymiary ogrodu i ilość opadłych liści. Mniejszy ogród możesz posprzątać za pomocą elektrycznej lub akumulatorowej dmuchawy lub odkurzacza do liści. Dmuchawa spalinowa i odkurzacz są bardziej odpowiednie do większych ogrodów z większą liczbą drzew.


5. Czy ważna jest średnica i kształt rury ssącej ?

Średnica rury ssącej jest ważnym wskaźnikiem użyteczności. Słabsze dmuchawy i odkurzacze wykorzystują rury ssące o mniejszej średnicy. Zalecamy również unikanie kwadratowego kształtu rury ssącej, ponieważ jest ona bardziej podatna na zapychanie się liśćmi. Okrągły kształt rury ssącej o średnicy co najmniej 15 cm jest wdajny i niezawodny.


6. Na jaką moc ustawić wydajność odkurzacza?

Jeśli Twój odkurzacz do liści ma możliwość ustawienia mocy, siłę odkurzania należy ustawić zgodnie z rodzajem odkurzanej powierzchni. Zaleca się, aby na trawniku ustawić najwyższą siłę odkurzania. W przypadku kwiatów i klombów zalecana jest średnia lub niska moc. Odkurzacze często odkurzają ziemię, kamienie lub korę, która niepotrzebnie szybko zapełnia kosz.

7. Jakich specjalistycznych cech i właściwości powinienem poszukać?

- Teleskopowa rura ssąca

- Kółka ułatwiające obsługę i manipulację (odkurzacze)

- System antywibracyjny

- Gumowane uchwyty rękojeści dla lepszego chwytu

8. Czy konserwacja dmuchaw i odkurzaczy jest wymagająca ?

Konserwacja dmuchaw i odkurzaczy elektrycznych polega praktycznie wyłącznie na regularnym czyszczeniu po każdym użyciu. W przypadku modeli akumulatorowych konieczne jest również doładowanie akumulatorów. Maszyny spalinowe są nieco bardziej wymagające w utrzymaniu, ale nie jest to coś, czego nie można zrobić we własnym zakresie w domu. Oprócz uzupełniania benzyny (w silnikach dwusuwowych mieszanka benzyny i oleju 2T) należy sprawdzić i uzupełnić poziom oleju w silnikach czterosuwowych, okazjonalnie wymienić świecę zapłonową lub filtry.

9. Czy waga dmuchawy ma znaczenie ?

Ponieważ dmuchawa i odkurzacz są używane regularnie i spędzasz z nimi więcej czasu, waga maszyny jest istotnym czynnikiem. Porównaj wagę każdego modelu i jego dopasowanie do dłoni. Szelki naramienne lub kółka ułatwiają pracę z cięższą dmuchawą spalinową lub odkurzaczem do liści.

10. Jakie są różnice w cenie między tańszymi a droższymi markami?

Oprócz wydajności i użyteczności to przede wszystkim jakość użytych materiałów, a co za tym idzie trwałość urządzenia. Doskonałym przykładem jest wentylator. Podczas gdy tańsze dmuchawy i odkurzacze mają łopatki wentylatora wykonane z mniej wytrzymałego tworzywa sztucznego, w przypadku markowych maszyn wysokiej jakości łopatki są wykonane ze specjalnie utwardzonego plastiku. Takie materiały są bardziej odporne na uszkodzenia przez kamienie, kawałki żelaza itp., z którymi prędzej czy później styka się większość dmuchaw i odkurzaczy.