Jak wybrać agregat prądotwórczy?

Jeśli spędzasz dużo czasu w domkach letniskowych lub Twój dom ma regularne przerwy w dostawie prądu, agregat prądotwórczy to urządzenie, którego na pewno potrzebujesz. Choć wydaje się, że funkcje, które oferuje oraz sama charakterystyka nastręczają problemu podczas wyboru, wystarczy kilka wskazówek, aby pomóc Ci w wyborze. Poradzimy Ci, na podstawie jakich kryteriów powinieneś dokonać wyboru.

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które dostarcza energię elektryczną, szczególnie tam, gdzie brakuje zasilania z sieci elektrycznej. Agregat nadaje się do domków letniskowych w górach, chat położonych w odległych miejscach lub ogrodów. Znajduje również zastosowanie w szpitalach i na lotniskach, gdzie służy jako awaryjne źródło zasilania w przypadku przerw w dostawie prądu.

Zanim dokonasz wyboru…

Podczas podejmowania decyzji, który agregat prądotwórczy będzie dla Ciebie odpowiedni, zastanów się, do jakiego zastosowania go potrzebujesz.

Poszukujesz agregatu do swojego ogrodu, domku letniskowego, warsztatu lub na budowę jako dodatkowe źródło zasilania? Od rodzaju zastosowania zależny jest rodzaj paliwa, wymagania dotyczące hałasu, sposób działania i wymiary.

Czy wiedziałeś o tym, że…

Wydajność agregatów prądotwórczych mierzona jest w stałej temperaturze 25°C na wysokości 100 m n.p.m.? Kiedy zmienia się wysokość (o więcej niż 100 metrów), jego wydajność spada.

Waga agregatu prądotwórczego

Niezależnie od wymiarów należy brać pod uwagę, iż są to stosunkowo ciężkie urządzenia, które ważą dziesiątki kilogramów. Jeśli wiesz, że będziesz regularnie przenosić i transportować generator, wybierz model zasilany benzyną lub LPG.

Modele zasilane olejem napędowym z silnikiem diesla będą cięższe. Jeśli są ustawione przez dłuższy czas na jednym miejscu, ich waga wówczas nie jest istotnym czynnikiem.

Najlżejsze agregaty prądotwórcze ważą około 20 kg, ale najczęstsza waga waha się między 70 a 110 kg. Najwydajniejsze agregaty mogą osiągnąć wagę nawet ponad 200 kg.

Jakość silnika

Jeśli myślisz o agregacie prądotwórczym, z którego będziesz regularnie korzystać, nie oszczędzaj zbyt wiele podczas zakupu. Wysokiej jakości agregat z wydajnym i markowym silnikiem ze specjalistycznego sklepu odwdzięczy Ci się wieloletnią bezawaryjną pracą, a jego obsługa będzie znacznie łatwiejsza.

W przypadku silnika skup się na maksymalnej liczbie metalowych elementów, które są narażone na ciągłą pracę.

Wydajność

Większość urządzeń, które mają wyższą moc, wymaga zasilania agregatem zapewniającym odpowiednią wydajność. Urządzenia indukcyjne wymagają więcej energii niż ich moc wyjściowa.

Najbardziej wymagające urządzenia (zamrażarki czy lodówki) zużywają do 10 razy więcej energii niż ich moc znamionowa. Jeśli wybierasz agregat, upewnij się, że ma moc co najmniej od 1 kW do 2,5 kW.

Zużycie paliwa

Zużycie paliwa podawane jest w ilości na godzinę pracy silnika, ma na nie wpływ energia, jaką może dostarczyć agregat prądotwórczy.

Jeśli agregat ma moc 0,6-1 kW, zużywa 0,5 litra paliwa na godzinę pracy silnika. Jeśli ma moc 5-6 kW, zużywa aż 2,5 litra na godzinę pracy silnika.

Typ agregatu prądotwórczego

Agregaty prądotwórcze dzieli się nie tylko ze względu na rodzaj paliwa, ale także na zastosowanie w różnych dziedzinach i ich wyposażenie.

Rodzaj paliwa

- Benzyna: są to najbardziej rozpowszechnione typy agregatów. Są lżejsze, mniejsze i przeznaczone do zasilania urządzeń jednofazowych lub trójfazowych. Wykorzystywane są również jako awaryjne źródło zasilania w domach, ogrodach czy warsztatach korzystających z mniejszych urządzeń. Nadają się do krótszej i mniej wymagającej eksploatacji.

- Diesel: są bardziej wytrzymałe i cięższe. Mogą wytrzymać długotrwałe i większe obciążenia. Znajdują zastosowanie na placach budowy, a także służą jako awaryjne źródło zasilania dla całego budynku.

- Akumulatorowe: są zasilane z sieci i nie są zbyt rozpowszechnione. Cieszą się jednak popularnością ze względu na cichą pracę i możliwość zasilania urządzeń wrażliwych na wahania prądu.

- Modele LPG: podobne do agregatów benzynowych. Oferują niższe koszty paliwa oraz są ekologiczne.

Ilość faz

- Agregaty jednofazowe oferują 230 V/50 Hz. Stosowane są do zasilania urządzeń, które posiadają 2 bolce i 1 otwór do uziemienia na wtyczce zasilającej. Nadają się do zasilania komputerów, lamp, zwykłych sprzętów AGD oraz narzędzi budowlanych.

- Agregaty trójfazowe oferują 400 V/50 Hz. Stosowane są głównie do zasilania urządzeń stosowanych w budownictwie i przemyśle. Przewody zasilające urządzenia powinny mieć 4 lub 5 pinów. Przeznaczone są do zasilania urządzeń o wyższych wymaganiach i większej mocy.

Lokalizacja agregatu prądotwórczego

Wybierając cięższe urządzenie, takie jak agregat prądotwórczy, warto pomyśleć również o miejscu, w którym będziemy go przechowywać. Agregat należy umieścić w miejscu z wystarczającą ilością powietrza do chłodzenia zasysanego przez silnik, aby nie przegrzewał się i nie wyłączał automatycznie.

Nie zapomnij o redukcji hałasu i spalinach. Agregat umieść go w obszarach poza strefą mieszkalną np. w piwnicy lub warsztacie.

Czyszczenie

Regularne serwisowanie i czyszczenie filtrów powinno być oczywistością. Filtry zatykają się w zależności od czystości otoczenia. Jeśli agregat będzie zlokalizowany w zapylonym miejscu, należy go częściej sprawdzać.

Agregat zawsze serwisuj po podanych godzinach pracy silnika, które są wymienione w instrukcji obsługi każdego modelu.

Zapomnij o przerwach w dostawie prądu

Przerwy w dostawie prądu nie są przyjemną rzeczą, tym bardziej, gdy prąd zasila ważne urządzenia i elektronikę. Wybierz agregat prądotwórczy, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni, że już nigdy nie zabraknie Ci prądu.