Jak wybrać odśnieżarkę?

Czy odśnieżanie zajmuje Ci dużo czasu? Czy chcesz uniknąć tej męczącej czynności i późniejszego bólu pleców? Dzięki odśnieżarce możesz uprzątnąć śnieg z łatwością, bez wysiłku i w szybki sposób. Ułatw sobie pracę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą poradą, na co zwrócić uwagę przy wyborze odśnieżarki.

Wybierając odśnieżarkę, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników tj. powierzchnia terenu, z którego będziesz odśnieżać, ilość śniegu oraz napęd.


Typy odśnieżarek

Trzy typy odśnieżarek:

- spalinowe (jednostopniowe i dwustopniowe)

- elektryczne

- akumulatorowe

Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe nadają się do większych obszarów, nawet o nieutwardzonej powierzchni. Bez problemu radzą sobie z ubitym, mokrym lub oblodzonym śniegiem.

Jednostopniowe odśnieżarki spalinowe nadają się do miejsc o mniejszej ilości śniegu i utwardzonej nawierzchni. Są łatwe w prowadzeniu i mają niską wagę. Odśnieżanie odbywa się za pomocą elementu w kształcie spiralnym, pokrytym powłoką gumową, który frezuje śnieg i wyrzuca go przez komin odśnieżarki.

Dwustopniowe odśnieżarki spalinowe nadają się do miejsc, w których występuje duża ilość śniegu (np. tereny wysokogórskie). Poradzą sobie z niesprzyjającymi warunkami, zaspami czy zamarzniętym śniegiem. Odśnieżanie odbywa się za pomocą stalowego elementu w kształcie spiralnym (pierwszy stopień), który frezuje śnieg, podając go do wentylatora (drugi stopień), umożliwiając wyrzut przez regulowany komina na odległość nawet 15 metrów.

WSKAZÓWKA: Jedną z najpopularniejszych odśnieżarek spalinowych jest Villager VST 70. Duża, dwustopniowa i niezawodna odśnieżarka o mocy 4,4 kW oraz 3600 obr./min. Ma łatwy rozruch nawet w mroźnych warunkach. Posiada dwustopniowy system odśnieżania oraz rozrusznik elektryczny. Wyposażona jest w podgrzewane manetki rękojeści oraz reflektor LED. Odległość wyrzutu śniegu wynosi do 11 metrów. 3 lata gwarancji.


Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarki zasilane elektrycznie są odpowiednimi maszynami do odśnieżania małych, równych i utwardzonych powierzchni ze świeżo opadłym śniegiem.

Odśnieżarki elektryczne są ciche i łatwe w obsłudze. Produkowane są jednak tylko w wersji jednostopniowej, a ich dużą wadą jest ograniczający kabel elektryczny.

Odśnieżarki akumulatorowe

Odśnieżarki akumulatorowe to wydajne maszyny bez szkodliwych emisji i głośnego hałasu. Są bardzo zwinne i mają niską wagę. Dużą zaletą jest łatwe przygotowanie do eksploatacji. Wystarczy kilka ruchów bez potrzeby użycia narzędzi.

WSKAZÓWKA: Odśnieżarka akumulatorowa Villager FUSE VST 2820 to świetny pomocnik do szybkiego odśnieżania przed domem, mieszkaniem lub np. wokół firmy. Ma szerokość roboczą 28 centymetrów i może wyrzucać śnieg na odległość do 4 metrów. Dużą zaletą jest to, że jest częścią akumulatorowej rodziny narzędzi Villager FUSE, która oferuje już ponad 60 urządzeń i narzędzi, zasilanych tym samym typem akumulatora i ładowarki.

Czynniki decydujące o wyborze odśnieżarki

Rodzaj odśnieżanej powierzchni

Rodzaj powierzchni, którą będziesz odśnieżać, jest jednym z najważniejszych czynników wyboru. Jeśli planujesz posprzątać podjazdy i chodniki, wystarczy Ci odśnieżarka elektryczna. Odśnieżarka spalinowa jest bardziej odpowiednia do powierzchni nieutwardzonych.

Wymiary odśnieżanej powierzchni

Wielkość odśnieżanej powierzchni jest ograniczona długością przewodu połączonego z odśnieżarką elektryczną. Dlatego, jeśli masz większy obszar, bardziej odpowiednią alternatywą jest odśnieżarka spalinowa.

Rodzaj śniegu

Świeżo opadły, lekki, suchy śnieg, który nie jest ubity i zamarznięty, można odśnieżać odśnieżarką elektryczną lub akumulatorową. Jeśli warstwa śniegu jest grubsza i dodatkowo przymarznięta lub śnieg jest ciężki i mokry należy zastosować odśnieżarkę spalinową.

Rozrusznik elektryczny

Jeśli odśnieżarka nie posiada rozrusznika elektrycznego (zwykle tańsze modele odśnieżarek), uruchamia się ją ręcznie za pomocą linki.

Przy bardzo niskich temperaturach odśnieżarka z rozrusznikiem ręcznym może mieć problem z uruchomieniem silnika, dlatego należy przechowywać ją w ogrzewanych pomieszczeniach.


Bezpieczeństwo pracy

Kupując nową odśnieżarkę, pomyśl o swoim bezpieczeństwie. Bezpieczna odśnieżarka powinna zawierać następujące elementy:

1. Solidna osłona, która jest wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać lód i inne niechciane przedmioty ukrywające się pod śniegiem.

2. Trwały element frezujący, który nie ulegnie odkształceniu podczas pracy.

3. Niezawodna, łatwa w obsłudze przekładnia, z krótkim skokiem dźwigni.

4. Ergonomiczna budowa umożliwiającą łatwe usuwanie śniegu oraz możliwość regulacji.

Wybierz odpowiedni model odśnieżarki

Marka VILLAGER należy do najpopularniejszych marek oferujących odśnieżarki, które nadają się do średnich i dużych powierzchni. Charakteryzują się wysoką wydajnością i łatwością obsługi. Wybierz model, który odpowiada Twoim potrzebom.