Jak poprawnie korzystać z rozdrabniarek i rębaków?

Podczas wiosennego przycinania drzew często gromadzi się wiele gałęzi, które można wyrzucić, aczkolwiek znacznie efektywniej jest je przetworzyć i ponownie wykorzystać w ogrodzie. Aby to zrobić, potrzebujesz rębaków i rozdrabniarek.

Rozdrabniarki vs rębaki

Paliwo, ściółkę i nawóz możesz uzyskać praktycznie za darmo - wystarczy przetworzyć odpady ogrodowe. Użyj rozdrabniarki lub rębaka, w zależności od tego, czy chcesz duże, czy małe kawałki drewna. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od siebie te maszyny, podstawowa różnica tkwi w ich wnętrzu.

Rozdrabnianie i zrębkowanie gałęzi to dwie różne metody, chociaż często są niepoprawnie rozumiane i mieszane. Służą to tego inne maszyny - zarówno pod względem technologii, jak i wyniku obróbki drewna.

Rozdrabniarki są wyposażone w noże

Rozdrabniarki są wyposażone w noże, które tną gałęzie na drobne kawałki. To idealna ściółka, która chroni glebę przed erozją, wysuszeniem i nasiąkaniem oraz zapobiega wzrostowi chwastów. Można ich również używać jako podkładu kompostowego lub chłonnej ściółki w toaletach dla królików, kotów i psów.

Rębaki rozdrabniają za pomocą frezy

Rębaki rozdrabniają gałęzie na nieco większe zrębki o długości 2,5-5 cm za pomocą frezy. Można nimi napowietrzać kompost, ale idealnie nadają się do ogrzewania w systemach kominkowych. Zrębki odpowiednich gatunków drzew używane są także do wędzenia.

Są łatwe w przechowywaniu, mają mniejszą zawartość wody po wyschnięciu i mniej popiołu po spaleniu. W każdym razie, w obu przypadkach paliwo lub nawóz z odpadów ogrodowych otrzymujesz całkowicie za darmo.

Drobne zrębki utworzone pod obracającymi się nożami szybko rozkładają się w kompoście.

Zrębki przetwarzane przez frezę są większe, a kompost jest doskonale napowietrzony.

Jak dokonać wyboru rozdrabniarki lub rębaka?

Jeśli masz już pewność, że będziesz korzystać częściej z rębaka, lub rozdrabniacza, skup się na konstrukcji i bezpieczeństwie każdego narzędzia. Obie maszyny są proste, weź więc pod uwagę to, czy są ciche i bezpieczne.

Pamiętaj o jakości noży lub frezy rozdrabniającej

Podstawą jest stabilność i jakość noży (rozdrabniarka) lub frezy (rębak). Powinny być wykonane z wytrzymałej stali. Lej załadowczy powinien być nie tylko na tyle szeroki, aby umożliwić wygodne wkładanie gałęzi, ale także na tyle głęboki, aby odskakiwała z niego jak najmniejsza ilość zrębków.

Nie zapomnij o blokadzie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo jest zapewnione przez blokadę, która uniemożliwia uruchomienie pracy, chyba że lej jest na swoim miejscu. Gdy kosz jest założony, dźwignia w górę włącza przycisk bezpieczeństwa silnika, w przeciwnym razie urządzenie nie uruchamia się.

I odwrotnie, pchnięcie dźwigni w dół spowoduje zwolnienie kosza. Bezpieczeństwo pracy zapewnia praktyczny suwak, za pomocą którego można przenieść resztki gałęzi do urządzenia kruszącego. Jeśli gałąź utknie, odwrócenie pracy noży lub frezy rozwiąże problem.

Spalinowy rozdrabniacz ogrodowy VILLAGER VPC 250 S

Przeźroczysty kosz zbiorczy to zaleta

Jeśli kosz zbiorczy jest półprzezroczysty, możesz sprawdzać postęp prac oraz ilość przerabianego materiału. Duże koła pozwalają na wygodne przenoszenie, co szczególnie opłaca się w dużym ogrodzie.

Przy wyborze urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów.

- rodzaj sprzętu - rozdrabniarka lub rębak

- napęd - prąd, benzyna, wał ciągnika

- wydajność - im wyższa, tym grubsze gałęzie może przetworzyć

- gałęzie - średnica i długość, które jest w stanie przetworzyć

- pojemnik na odpady - objętość i konstrukcja

- waga - z punktu widzenia stabilności, ale także mobilności urządzenia

- inne funkcje dodatkowe - bieg wsteczny, elementy zabezpieczające lub koła

Podczas pracy noś rękawice i okulary ochronne. Na zdjęciu: ELIET PROF 6 Cross Country

Jak poprawnie rozrabniać rębakiem lub rozdrabniarką

Nie ma łatwiejszej pracy niż rozdrabnianie za pomocą rozdrabniarki lub rębaka:

1. Przetransportuj rozdrabniarkę lub rębak do miejsca użytkowania.

2. Przesuń dźwignię bezpieczeństwa w górę, aby włączyć wyłącznik bezpieczeństwa silnika aby rozpocząć pracę: przekręć zielony przycisk, aby włączyć maszynę, wyłącz czerwony przycisk i użyj żółtego przycisku, aby cofnąć, jeśli gałąź jest zablokowana. Krótkie gałęzie lepiej jest wkładać do maszyny za pomocą tłoka.

3. Akcesoria ochronne, których nie należy lekceważyć, to rękawice robocze i okulary chroniące oczy przed odpryskami. Docenisz także ochronniki słuchu podczas długotrwałej pracy.

Rozdrabniacz ogrodowy VILLAGER VC 2500

Często zadawane pytania:

1. Czy można rozdrabniać/rąbać zarówno suche, jak i mokre gałęzie?

Świeże gałęzie drzew lub większe krzewy po ścięciu mogą być od razu wkładane do rębaków i rozdrabniarek. Mogą być liściaste, ale także bez liści. Nie ma znaczenia, czy są suche, czy mokre, chociaż lepiej pracuje się z suchymi. Ważne jest, aby przestrzegać informacji producenta, jakiej grubości maszyna może przetwarzać gałęzie. W przypadku mocniejszych modeli średnica wynosi nawet do 4,5 cm.

2. Czy konieczne jest smarowanie głowicy rębaka/rozdrabniarki?

Po użyciu rozdrabniarki lub rębaka należy opróżnić kosz i oczyścić narzędzia tnące z resztek drewna oraz je wysuszyć. Przed przystąpieniem do dalszej pracy posmaruj tarczę tnącą płynnym smarem w sprayu, który dostaje się pod brud, sadzę i tłuszcz oraz oczyszcza obrabiany materiał. Smar nie powinien zawierać silikonów, dzięki czemu nie będzie wiązał innych zanieczyszczeń. Powierzchnia noży i jej mikroskopijne nierówności, pokryte są cienką powłoką antykorozyjną, która tworzy wodoszczelną barierę chroniącą przed wilgocią oraz zapobiega ewentualnym zwarciom spowodowanym wilgocią.

3. Jak wyregulować rębak?

Rębaki są regulowane za pomocą kółka lub klucza imbusowego. Rębaki muszą być włączone, a śruba powoli dokręcana, aż do uzyskania pożądanej grubości obrabianego drewna.

4. Rozdrabniarka do gałęzi spalinowa lub elektryczna?

Elektryczna rozdrabniarka i rębak są mniej wydajne w porównaniu z napędem spalinowym. Urządzenia te mogą obsługiwać drewno o mniejszej średnicy (zwykle do 5 cm). Modele spalinowe mogą obsługiwać średnice nawet do 8 centymetrów lub więcej.

5. Przetwarzaj wydajnie nadmiar gałęzi odpadowych z ogrodu

Jeśli w Twoim ogrodzie pozostała jeszcze duża ilość gałązek lub innych konarów, ale szkoda Ci ich wyrzucać, postaw na niezawodny rębak, dzięki któremu wykorzystasz je ponownie w postaci nawozu lub ściółki.