Jak wybrać dmuchawę do liści?

Chociaż liście pasują do każdego ogrodu i wyglądają romantycznie, jesienią trzeba je kilkakrotnie zbierać. Aby zaoszczędzić czas i zapobiec odciskom na dłoniach, polecamy pomocne odkurzacze i dmuchawy do liści.

Dmuchawa czy odkurzacz do liści?

Poszczególne funkcje i rodzaj napędu zdradzają, czy jest to dmuchawa czy odkurzacz do liści. Z funkcjonalnego punktu widzenia rozróżniamy dmuchawy, odkurzacze oraz ich kombinacje.

Dmuchawą przesuniesz liście na jedno miejsce, natomiast ostateczne usuwanie wykonujesz ręcznie, wyzbieraniem liści. Bardziej nadają się na mniejszą powierzchnię - w ogrodzie lub z kostki brukowej przed domem.

Odkurzacze wciągają liście do worka zbierającego, podczas gdy połączone modele robią jedno i drugie - dmuchają, odkurzają i co więcej rozdrabniają (rozdrabnianie zabudowanym nożem ułatwiające kompostowanie).

Parametry dmuchaw

Prędkość powietrza

Prędkość powietrza jest ściśle związana z wydajnością. W niektórych modelach znajdziesz również informacje o sile ssania.

Do mniejszych prac ogrodowych potrzebna jest dmuchawa o prędkości powietrza 200 km/h. Dla minimalnej mocy ssania standardowo podawana jest wartość 400 m3/h.

Moc

Do okazjonalnego użytku hobbystycznego zalecamy moc minimalną 2000 W.

Wydajność jest również kluczowym parametrem w odniesieniu do długości tuby. Przy dmuchawach spotkasz min. długość 50 cm i więcej. Im wyższa liczba, tym lepsza wydajność urządzenia.

Długość i waga

Dla łatwego i bezproblemowego przechowywania i używania, polecamy urządzenie o łącznej długości 80-100 cm. Waga nie powinna przekraczać 5 kg, najprostsze maszyny ważą maksymalnie 2 kg.

W przypadku odkurzaczy ważnym parametrem jest objętość kosza zbiorczego. Ta informacja wpływa również na komfort pracy, na pewno nie będzie przyjemne opróżnianie kosza po kilku minutach odkurzania. Optymalny wybór to to kosze o pojemności 30-50 l.

Materiał, kształt i obróbka

Decydując się na dmuchawę z miękkiego plastiku, musisz liczyć się z mniejszą trwałością i krótszą żywotnością. Półprofesjonalne maszyny z utwardzanego tworzywa sztucznego sprawują się doskonale. W dużych ogrodach, gdzie na maszynę mają wpływ wahania pogody i wzrasta ryzyko otarć i upadków, najbardziej odpowiednie są modele metalowe (dla większości komponentów).

Uwaga na wentylatory

Wentylatory z miękkiego plastiku w tańszych egzemplarzach są problematyczne. Szybko się zapychają i są uszkadzane przez małe kamienie.

Obsługa „poręcznie i wygodnie”

Podstawowe elementy sterujące należy „mieć” pod ręką, dotyczy to nie tylko linki ssania i rozrusznika, ale także kosza zbiorczego.

WSKAZÓWKA: Dmuchawa nie powinna mieć żadnych wystających części. Najlepiej, jeśli jest wyposażona w zaokrąglone krawędzie, które zapewniają doskonałą ergonomię. Dla maksymalnego komfortu pracy zwróć uwagę na kształt tuby. Inne niż okrągłe często się zapychają. Średnica wylotu powinna wynosić minimalnie 15 cm.

Zaletą jest nóż rozdrabniający

Oprócz podstawowego wdmuchiwania i dodatkowego odkurzania, dobrze jest zainwestować w sprzęt, który przy wentylatorze posiada nóż rozdrabniający aby ułatwić kompostowanie i zbiór. Do bezpiecznej i wygodnej pracy przydadzą się specjalne szelki (do większych, profesjonalnych maszyn) oraz dodatkowy uchwyt. W niektórych modelach można zastosować dodatkowe grabie.

WSKAZÓWKA: Dmuchawy można używać nie tylko do liści, ale także do skoszonej trawy lub drobnego, luźnego śniegu. W tym celu zalecamy wybranie dmuchawy spalinowej, zasilanej benzyną, która oferuje większą moc i tym samym lepszą wydajność.

Wybór dmuchawy w zależności od napędu

Akumulatory: ich właściwości funkcjonalne są w największym stopniu uzależnione od pojemności i żywotności akumulatora. Oferują korzyści, takie jak lepsza mobilność i niski poziom hałasu, tracąc na mocy i czasie użytkowania.

Elektryczny: do mniejszych obszarów i do użytku hobbystycznego. Kabel zasilający utrudnia pracę, ale jest to jeden z najtańszych modeli.

Benzyna: odpowiednie do użytku profesjonalnego, w różnych trudnych ogrodach. Są głośniejsze, solidniejsze, wymagają większych kosztów eksploatacji i konserwacji. Wadą jest zapach spalin i czyszczenie oparów benzyny. Zalecane modele mają minimalną moc 1 HP.

Zdobądź pomocnika

W IBO PL znajdziesz dmuchawy spalinowe zasilane benzyną, elektryczne lub akumulatorowe. Nie tylko odciążą Cię w pracy, ale także staną się Twoimi wiernymi pomocnikami w ogrodzie. Wybieraj spośród znanych marek.