Jak wybrać kosę i podkaszarkę?

Twoja kosiarka nie wystarcza na nierównym terenie, przy drzewach, wokół gęstych zarośli lub na zboczu? Wybierz z naszą pomocą najlepszą kosę lub podkaszarkę.

Cel i częstotliwość użytkowania

Przed wyborem należy sobie odpowiedzieć na poniższe pytania. Na ich podstawie dostosuj wybór zgodnie z mocą, napędem, rozmiarem, sposobem działania, zaleceniami przechowywania i dodatkowymi funkcjami.

- Jakie są opcje terenu w Twoim ogrodzie? Czy trudno jest się do niego dostać, teren jest trudny lub obecnie całkowicie niedostępny?

- Czy jesteś rekreacyjnym, okazjonalnym użytkownikiem kos spalinowych w ogrodzie lub w okolicy domu?

- Czy jesteś biegły w obsłudze i sterowaniu narzędziami ogrodowymi lub jesteś kompletnie początkującym?

Dobór kosy do rodzaju napędu:

Kosy spalinowe

Są jednymi z najwydajniejszych urządzeń, ale mają wyższe wymagania konserwacyjne i koszty operacyjne. W przypadku benzyny rozróżniamy jednostki dwusuwowe o prostszej konstrukcji i lepszych osiągach niż jednostki czterosuwowe, które kompensują plątaninę kabli i przewodów płynną i cichszą pracą.

Zalety:

- Bardzo wysoka wydajność.

- Nieograniczona praca z zasilaniem.

Wady:

- Zwiększone koszty paliwa i oleju silnikowego. Cięższa konstrukcja, głośniejsza praca i wyższa cena zakupu.

Podkaszarki elektryczne

Preferowane do sporadycznej pracy na mniejszych obszarach, gdzie w pobliżu znajduje się źródło energii elektrycznej.

Zalety:

- Cichsza praca.

- Łatwiejsza konstrukcja i konserwacja.

- Praca nieograniczona zasilaniem.

Wady:

- Kable zasilające utrudniają pracę.

Podkaszarki akumulatorowe

Łączą w sobie zalety modeli elektrycznych i spalinowych. Są ciche, łatwe w utrzymaniu i nadają się do bardziej wymagającego terenu, ponieważ żadne kable nie ograniczają ruchów.

Zalety:

- Cichsza praca.

- Łatwiejsza konstrukcja i konserwacja.

- Praca nieograniczona zasilaniem.

Wady:

- Mniejsza wydajność.

- Wyższa cena.

Najważniejsze parametry

Wydajność - jest kluczowym parametrem, jeśli chodzi o zakres i intensywność wysiłku podczas koszenia różnych zarośniętych obszarów.

Uważaj - jeżeli chcesz wykorzystywać kosę częściej i w trudniejszym terenie, lepiej wyposażyć się w kosę spalinową o mocy powyżej 3 kW, która nadają się również do gęstszych łodyg i zdrewniałych krzewów.

Żyłki i tarcze tnące – ich zasięg podany jest w cm, jest to zakres porostu, który pokryje głowica kosy. Kupując nie daj się skusić jedynie na dużą prędkość kosy, gdyż nie tylko to odpowiada wydajności.

Głowice żyłkowe – szczególnie początkujący są „oszukiwani” przez ich szerszy zakres, ale nie daja sobie rady z gęstszą trawiastą i zdrewniałą roślinnością. Zaletą są automatyczne głowice, po założeniu żyłka wydłuża się i obcina nadmiar długości. Żyłki działają łagodniej na trawniku, nie uszkadzają przedmiotów ani nie rzucają nimi z taką samą prędkością jak tarcze tnące.

Noże - noże stalowe dwu-, trzy- i czterozębne różnią się od siebie włączeniem mocniejszą konstrukcją, np. czterozębne radzą sobie z cieńszymi roślinami drzewiastymi, ale mają mniejszą szerokość roboczą niż dwuzębne. Do czego służą tarcze z „osiemdziesięcioma zębami”? Za pomocą gęsto ułożonych, małych zębów tną krzewy i cienkie rośliny drzewiaste.

Jakie cechy funkcjonalne dodatkowo wpływają na komfort podczas pracy?

Waga - lekkie kosy elektryczne ważą do 3 kg. Zwykle nie mają nawet szelek, możesz skupić się tylko na prostszym kształtowaniu trawnika. W bardziej wymagających warunkach potrzebujesz kosy o wadze od 5 do 10 kg, wyposażonej w szelki.

Uwaga - Należy pamiętać, że wibracje wytwarzane przez maszynę, rodzaj, ergonomia uchwytów i szelek wpływają na komfort pracy. Bardziej wymagające są podkaszarki z uchwytem przymocowanym do ciała i szelkami tylko na jednym ramieniu. Mocniejsze kosy mają uchwyt z kierownicą i pasy do mechanizmu zamykającego. Wadą jest ich zwiększona waga i gabaryty, ale praca staje się dużo wydajniejsza.

Żywotność urządzenia i własne bezpieczeństwo

Wahasz się, czy dopłacić za model z trzyletnią gwarancją i ubezpieczeniem od kradzieży? Dodatkowo masz serwis pogwarancyjny u kilku producentów. Wszystko to ma sens, gdy po raz pierwszy inwestujesz w maszyny wykonane z wysokiej jakości stopów ze względu na ich odporność na wpływy zewnętrzne i dłuższą żywotność.

Kosę należy obsługiwać przy użyciu sprzętu ochronnego, odzieży roboczej i odpowiedniego obuwia. Najbardziej trzeba chronić twarz (osłoną z pleksi), ponieważ w czasie pracy odbijają się kamienie, kawałki drewna lub inne cząstki z trawnika.