Jak wybrać kosiarkę?

Która kosiarka jest dla mnie odpowiednia? Jak prawidłowo korzystać z kosiarki? Jak właściwie dbać o kosiarkę? Jak prawidłowo przechowywać kosiarkę? Możesz przeczytać to wszystko, a nawet więcej, w naszym obszernym artykule.

Wybierając odpowiednią kosiarkę, najpierw musisz określić swoje oczekiwania i możliwości. Regularność koszenia, wielkość ogrodu oraz dostępność prądu to główne parametry wpływające na wybór odpowiedniej dla Ciebie kosiarki.

Kategorie kosiarek

Według typu konstrukcji (manipulacji):

- Kosiarki pracujące na ziemi - klasyczne, traktorki, automatyczne roboty, itp.

- Kosiarki noszone - kosy, podkaszarki

Kosiarki pracujące na ziemi

Ta kategoria obejmuje zdecydowaną większość kosiarek na rynku. To kategoria kosiarek, które podczas koszenia mają bezpośredni kontakt z koszonym obszarem (kołami), a nie tylko ze skoszoną trawą. Ta grupa obejmuje prawie wszystkie „klasyczne” kosiarki:

- Spalinowe

- Elektryczne lub akumulatorowe

- Kosiarki automatyczne

- Traktorki ogrodowe

- Ręczne (wrzecionowe)

Kosiarki noszone

Ta kategoria kosiarek obejmuje te kosiarki, które nie stoją na ziemi podczas koszenia, a zatem nie mają pełnego kontaktu z podłożem, lecz są noszone przez operatora. W zależności od wagi i rodzaju kosiarki, operator nosi je luźno lub przypięte za pomocą pasów. Z trawą i innym skoszonym materiałem styka się tylko medium koszące, czyli zwykle żyłka lub metalowa tarcza. Należą do nich podkaszarki i kosy.

2. W zależności od typu napędu

- Kosiarki ręczne - za napęd odpowiedzialny jest człowiek

- Kosiarki elektryczne - silnik elektryczny zasilany przewodem bezpośrednio z sieci

- Kosiarki akumulatorowe - silnik elektryczny napędzany akumulatorem, który należy ładować i wymieniać

- Roboty koszące - silnik elektryczny napędzany wbudowanym akumulatorem z inteligentnym systemem samoładowania

- Kosiarki spalinowe - spalinowy silnik napędzany paliwem

Kosiarki manualne (ręczne/wrzecionowe)

To najprostszy rodzaj mechanizmu, który można nazwać kosiarką. Kieruje nimi siła człowieka (operatora).

Zalety:

- Prostota

- Niska cena

- Bezobsługowe i zerowe koszty eksploatacji

Niedogodności:

- Mała wydajność, wzgl. całkowity brak pojemnika zbiorczego (w większości modeli)

- Taka kosiarka nadaje się tylko do naprawdę małych powierzchni (do ok. 200 m2)

Kosiarki elektryczne

Kosiarki napędzane są silnikiem elektrycznym zasilanym przewodem bezpośrednio z sieci.

Zalecana maksymalna powierzchnia koszenia do ok. 600 do 700 m2.

Zalety:

- Niska waga

- Niższy poziom hałasu w porównaniu z silnikiem spalinowym

- Niższa cena zakupu

Niedogodności:

- Mniejsza moc

- Uzależnienie od dostaw energii elektrycznej

Kosiarki akumulatorowe

Ten typ kosiarek jest najbliższy kosiarkom elektrycznym, ponieważ są również napędzane silnikiem elektrycznym. Ale różnica tkwi w zasilaniu. Kabel zastąpił wymienną i ładowalną baterię.

Zalety:

- Dobra manipulacja

- Niska waga

- Mniej hałasu

Niedogodności:

- Ograniczona pojemność akumulatora

- Wyższa cena

Kosiarki automatyczne

Są to kosiarki samodzielne. Po instalacji kosiarka zautomatyzowana sama dba o trawnik. Potrafi kosić, omijać przeszkody, ładować akumulator w stacji dokującej lub chować się przed deszczem. Akumulator starcza na około 2 godziny, ale kosiarka działa samodzielnie i po naładowaniu kontynuuje koszenie, więc nie musisz się o to martwić. Wady obejmują bardziej pracochłonną początkową instalację i wyższą cenę.

Kosiarki spalinowe

To najlepiej sprzedająca się kategoria kosiarek. Wszystkie kosiarki z tej kategorii łączy silnik spalinowy, zarówno dwusuwowym, jak i czterosuwowym. Są to najmocniejsze silniki jakie znajdują się w kosiarkach. Ich wydajność jest podawana przez producentów w kilowatach (kW) lub w koniach mechanicznych (KM).

Zalety:

- Moc

- Możliwość koszenia większych powierzchni

- Długa żywotność

- Nieograniczony ruch przemieszczania się z kosiarką

Niedogodności:

- Większa waga

- Wyższy poziom hałasu

- Wyższa cena

3. W zależności od metody koszenia

- Rotacyjne

- Bębnowe

- Listwowe

- Żyłkowe

- Wrzecionowe

Kosiarki rotacyjne

Najpopularniejszy typ kosiarki na rynku wykorzystuje napęd silnika napędzającego nóż, który obraca się w dolnej części kosiarki i swoim ruchem kosi źdźbła trawy. Obejmują kosiarki spalinowe, elektryczne, a także akumulatorowe. Polecane do regularnego, niskiego koszenia trawnika.

Kosiarki bębnowe

Kosiarki są podobne do kosiarek rotacyjnych, z tą różnicą, że ostrze jest umieszczone wyżej nad nimi i dlatego nadaje się do koszenia wyższej, rzadko pielęgnowanej trawy. Zazwyczaj napędzane są silnikiem spalinowym. Taką kosiarką nie dotrzesz do niskiego zwykłego trawnika. Są to wyłącznie kosiarki, które nadają się do użytku w gorzej utrzymanych miejscach z wyższą trawą.

Kosiarki listwowe

Zwykle kosiarki listwowe napędzane są benzyną i działają na zasadzie poruszania się noży w belce względem siebie. W zasadzie można to porównać do maszynki do strzyżenia włosów. System koszenia opiera się na prostocie i wydajności. Kosiarki tego typu znajdą zastosowanie zwłaszcza na dużych obszarach, takich jak nierówne górskie łąki.

Kosiarki żyłkowe

Ta odrębna podkategoria kosiarek, jedyna w grupie kosiarek trzymanych, obejmuje wszystkie podkaszarki i kosy. Mają inne podstawowe zastosowania niż kosiarki.

Kosy i podkaszarki żyłkowe do koszenia trawy wykorzystują przede wszystkim żyłkę osadzoną na głowicy, która jest dostępna w różnych kształtach, grubościach i typach, w zależności od typu kosy. Podkaszarki, jako słabsze warianty kos, mają zwykle oprócz silnika spalinowego również napęd elektryczny lub akumulatorowy. Z drugiej strony w przypadku mocniejszych kos, które radzą sobie również z drewnianymi pniami lub zarośniętymi drzewami, napęd spalinowy jest stosowany prawie zawsze. W przypadku kos spalinowych oprócz możliwości koszenia żyłką istnieje również możliwość koszenia nożem (tzw. trójząb, podwójny ząb lub tarcza tnąca).

Kosiarki żyłkowe są używane w nierównym i często trudno dostępnym terenie. Często używane są do „prac wykończeniowych” przy kosiarkach rotacyjnych, gdzie ścinają obszary wokół drzew, ścian, chodników itp.

Kosiarki wrzecionowe

Kosiarki wrzecionowe jako jedyne w naszym artykule porównawczym należą do podkategorii napędzanych ręcznie. Działają na zasadzie połączenia jednego stałego noża i spiralnych noży zamontowanych na wrzecionie. Wykorzystywane są przez wymagających ogrodników do utrzymania tak zwanego angielskiego trawnika, ponieważ uszkodzenie trawnika jest minimalne. Gdy wierzchołki źdźbeł trawy zostaną delikatnie obcięte, łodygi te nie trzęsą się i pozostają skoszone „profesorsko”. Kosiarki wrzecionowe stosuje się np. w utrzymaniu pól golfowych.

Która kosiarka jest dla mnie odpowiednia?

Po przejściu przez podstawowy podział kosiarek, przejdziemy do zapoznania się z kryteriami koszonej powierzchni oraz parametrami poszczególnych typów kosiarek. Podobnie jak same kosiarki, koszone obszary są bardzo specyficzne i trudno byłoby znaleźć dwa dokładnie takie same.

Parametry koszonego obszaru
Przed wyborem kosiarki warto zastanowić się, jakie obszary trzeba skosić.

Decydują w szczególności:

- Wielkość obszaru

- Ukształtowanie terenu

- Rodzaj trawy

- Przeszkody na skoszonym terenie

Rodzaj napędu kosiarki wynika z powierzchni terenu. Jeśli musisz skosić mały ogródek przed domem, podwórko lub inny teren, wystarczy elektryczna, bezprzewodowa kosiarka, a nawet zautomatyzowana. Jeśli jednak posiadasz działkę większą niż ok. 600 m2, bardziej będzie Ci odpowiadać zakup kosiarki spalinowej. W przypadku powierzchni większych niż ok. 1500 m2 warto już pomyśleć o zakupie kosiarki traktorowej (w niezbyt trudnym terenie). Jeśli na Twojej ziemi jest wiele przeszkód, takich jak drzewa, krzewy, chodniki, ściany itp., Prawdopodobnie będziesz musiał zwrócić uwagę na kategorię podkaszarek i kos, które są stworzone do tego typu koszenia. Kiedy bierzemy pod uwagę rodzaj trawy, mamy na myśli, czy trawa jest wysoka/niska, porośnięta zdrewniała lub zadbana? Przy trawniku angielskim dobrze sprawdza się również kosiarka wrzecionowa, natomiast przy przerośniętej gęstej trawie należy wybrać kosiarkę listwową lub mocną kosę spalinową.

Parametry kosiarki

Najważniejsze parametry kosiarki, według których ją wybieramy to:

- Silnik i jego moc

- Szerokość koszenia

- Pojemność baku i zużycie paliwa (kosiarki spalinowe)

- Rodzaj i pojemność akumulatora (kosiarki akumulatorowe)

- Pojemność kosza zbiorczego (dla kategorii z koszem zbiorczym)

- Waga (podkaszarki i wykaszarki)

Silnik i jego moc

Rodzaj napędu, a także moc dobieramy w zależności od powierzchni i innych parametrów koszonego obszaru. W zasadzie jednak kierujemy się głównie wielkością obszaru.

Do małych ogrodów wystarczy napęd elektryczny i akumulatorowy, do większych potrzebna jest kosiarka spalinowa o większej mocy. Oprócz powierzchni ogrodu należy wziąć pod uwagę również szerokość kosiarki. Do tego parametru odnosi się stosunek bezpośredni: im większa szerokość, tym większa moc wymagana do koszenia. Ponieważ nie każdy producent podaje wartość mocy w tych samych jednostkach, warto wiedzieć, że 1 koń mechaniczny (KM) = 745,7 W. O ile kosiarki elektryczne (elektryczne lub bezprzewodowe) osiągają zwykle moc do 2500 W, o tyle kosiarki spalinowe osiągają moc 6500 W. Należy jednak dodać jednym głosem, że im wyższa moc, tym większy hałas, więc nie warto kupować niepotrzebnie kosiarek dużej mocy do ogrodu na przedmieściach.

Silniki do kos i podkaszarek osiągają inne wartości. Zasadniczo obowiązują następujące zasady:

- 650 - 1000 W: zakończenie prac na kosiarce rotacyjnej, drobne źdźbła mięsistej trawy, teren czysty

- 1100 - 2100 W: zarośnięte trawniki z trudno dostępnym i nierównym terenem

- 2100-3000 W: trudno dostępny teren, porośnięta wysoka trawa, zdrewniałe łodygi i krzewy

WSKAZÓWKA: Jak w przypadku każdej technologii, w świecie producentów silników spalinowych są „znani producenci”. Są to sprawdzeni producenci, których silniki są niezawodne i osiągają to na rynku od dawna. Mowa tu głównie o firmach HONDA oraz BRIGGS & STRATTON.

Szerokość koszenia

W świecie kosiarek jest to kluczowy wskaźnik tego, jak szeroki pas można kosić jednocześnie. Podawana jest w centymetrach i dobierana ponownie w zależności od wielkości koszonego obszaru. Mogłoby się wydawać, że im większa szerokość, tym lepiej, ale pamiętaj, że nie będziesz mógł kosić węższych obszarów niż sam uchwyt kosiarki.

Ogólnie zalecane wartości to:

- Ogród do 150 m2 - szerokość robocza 30 cm

- Ogród do 500 m2 - szerokość robocza 40 cm

- Ogród do 750 m2 - szerokość robocza 45 cm

- Ogród do 1000 m2 - szerokość robocza 50 cm

- Ogród powyżej 1000 m2 - szerokość robocza powyżej 50 cm

Pojemność baku i zużycie paliwa (kosiarki spalinowe)

Wydaje się, że to szczegół, ale podczas koszenia większych powierzchni szybko zauważysz różnicę. Generalnie im większa pojemność baku, tym lepiej, ponieważ nie będziesz musiał tak często przerywać koszenia i tankować. Jest to również ściśle związane ze zużyciem paliwa, gdzie zasada jest taka, że ​​im mniej, tym lepiej.

Typ i pojemność akumulatora (kosiarki akumulatorowe)

Podobnie jak w przypadku kosiarek spalinowych, akumulatory to także wytrzymałość, a tym samym skrócenie czasu. Im większa pojemność, tym dłużej możesz kosić. W kosiarkach zastosowano następujące rodzaje akumulatorów:

- Ni-Cd - akumulator starego typu, który szybko się rozładowuje i szybko traci żywotność

- Ni-Mh - z czasem samorozładowują się i tracą napięcie

- Li-on - obecnie używany typ akumulatorów, nie cierpi na zaniki napięcia i działa najdłużej

Pojemność kosza zbiorczego (kosiarki rotacyjne, ciągnikowe, wrzecionowe)

W zależności od wielkości kosza zbiorczego liczba postojów zależy od jego opróżnienia. Im większy kosz na trawę, tym rzadziej będziesz musiał go opróżniać.

Zasadniczo w największe kosze na trawę są wyposażone traktory ogrodowe, które są przeznaczone do dużych, ciągłych trawników. Kosze mają zwykle pojemność od 40 do 75 litrów.

Waga

Waga kosiarki jest szczególnie ważna w przypadku kosiarek do ręki tj. podkaszarek i kos. Zdecydowanie różnicą jest posiadanie kosy o wadze 5 kilogramów i 10 kilogramów zawieszonych na szelkach. W przypadku innych kosiarek ciężar zależy od sterowności kosiarki. Im lżejsza kosiarka, tym łatwiejsza w obsłudze.

Inne ważne szczegóły

- Zastosowane materiały: Zastosowane materiały mają pozytywny lub negatywny wpływ, zwłaszcza na żywotność całej kosiarki. Do produkcji kosiarek najczęściej wykorzystywane są takie materiały jak plastik, aluminium, żelazo i różne stopy.

Plastik jako materiał jest bardzo lekki, tani, ale zwykle ma krótką żywotność. Znajduje zastosowanie głównie w produkcji kosiarek elektrycznych i akumulatorowych

Aluminium ma tę zaletę, że jest lekkie, nie podlega korozji, ale podobnie jak plastik, samo w sobie nie jest zbyt trwałe.

Metal czy żelazo to bardzo wytrzymały materiał, ale w porównaniu z dwoma pierwszymi wymienionymi jest też cięższy. Jest również trudniejszy w utrzymaniu, ponieważ metal podlega korozji.

Stopy wielometalowe to połączenie idealnego rozwiązania zapewniającego niższą wagę i długą żywotność. Ich główną wadą jest wysoka cena, dlatego można je spotkać głównie w kosiarkach z wyższej kategorii cenowej.

- Koła: zasada jest taka, że ​​im większe koła, tym łatwiejsza obsługa. Ważne jest również, z jakiego materiału są wykonane koła i jak są zaprojektowane. Koła z plastikową obudową są prostsze, tańsze, ale nie nadają się do trudniejszego terenu, gdzie mają tendencję do niszczenia i pękania. Z drugiej strony kółka z łożyskami kulkowymi są droższe, ale znacznie lepsze i trwalsze.

Dobrze, jeśli kosiarka ma:

- Centralną regulację wysokości koszenia: funkcja, która jest dziś prawie oczywista w kosiarkach spalinowych, to korzyść w zakresie komfortu koszenia. Zazwyczaj regulowana jest za pomocą dźwigni, co jest dużą zaletą w porównaniu ze żmudną regulacją śrub na poszczególnych kołach.

- Rozrusznik elektryczny: W przypadku kosiarek spalinowych uruchamianie poprzez pociągnięcie linki rozrusznika jest standardem. Jednak w dzisiejszych czasach lepsze kosiarki mają również funkcję startu elektrycznego za pomocą przycisku, dzięki któremu operator w ogóle się nie obciąża.

- Uchwyt z regulacją wysokości: ludzie i kosiarki mają różną wysokość. Dlatego wskazane jest, aby uchwyt kosiarki miał regulowaną wysokość.

- Napęd: Szczególnie w przypadku cięższych kosiarek spalinowych zaletą jest funkcja jazdy, w której kosiarka jest w stanie samodzielnie ciągnąć, co eliminuje potrzebę fizycznego popychania kosiarki. Operator doceni tę funkcję, zwłaszcza na pochyłym i bardziej nierównym terenie.

- Mulczowanie: Dzięki tej funkcji kosiarka nie zbiera trawy do kosza, lecz delikatnie ją ścina, rozdrabnia i natychmiast rozrzuca po skoszonym trawniku, co jednocześnie nawozi trawnik.

Dobra rada lepsza do złota

Pomimo dokładnego przeczytania i przestudiowania materiałów na temat kosiarek, może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie samodzielnie wybrać odpowiedniej kosiarki. Profesjonalnie wyszkolony personel zawsze chętnie doradzi Państwu w wyborze. Wystarczy, że opiszesz sprzedającemu obszar, który chcesz skosić. Zgodnie z Twoim opisem sprzedawca wybierze dla Ciebie najlepszą opcję.

FAQ: często zadawane pytania:

1. Czy powinienem kupić kosiarkę elektryczną, akumulatorową czy spalinową?

Odpowiedź: To zależy głównie od wielkości ogrodu. W przypadku mniejszych kosiarek elektrycznych lub akumulatorowych wystarczą, w przypadku dużych powierzchni koniecznie wybierz kosiarkę spalinową.

2. Jaka jest różnica między podkaszarką a kosą?

Odpowiedź: Różnica dotyczy głównie wału i mocy. Podczas gdy podkaszarka ma zakrzywiony wałek, kosa jest prosta, zakończona przekładnią kątową. Kosa jest również mocniejsza niż podkaszarka i ma szerszy zakres zastosowań.

3. Czy kosiarkę trudno jest konserwować?

Odpowiedź: Konserwacja kosiarki nie jest trudna, polega głównie na regularnym czyszczeniu. W przypadku kosiarek spalinowych konserwacja jest nieco bardziej skomplikowana, czasami konieczna jest wymiana oleju, filtra powietrza lub świecy zapłonowej. Jeśli jednak nie odważysz się wykonać takiej konserwacji, pomogą Ci w każdym serwisie sprzętu ogrodniczego.

4. Jaką benzynę zatankować w kosiarce?

Odpowiedź: W czasie, gdy standardowa benzyna naturalna 95 ma coraz wyższy składnik BIO, bardziej odpowiednie jest uzupełnianie benzyny o wyższej liczbie oktanowej, na przykład 98, w kosiarkach i narzędziach spalinowych.

5. Czy warto inwestować w droższą, markową kosiarkę?

Odpowiedź: Inwestycja w droższą kosiarkę światowej marki to zdecydowanie dobry krok na dłuższą metę. Oprócz tańszych wariantów na rynku kosiarek są też „znane marki”, które nieustannie ulepszają swoje produkty, wprowadzają innowacje, a ich jakość jest uznana. Są to np. Kosiarki SABO i VILLAGER, które gwarantują jakość swoich produktów. Takie kosiarki mają zwykle wyższą cenę niż powszechnie dostępne marki, ale za większe pieniądze dostajesz jakość, niezawodność i trwałość. Materiały użyte w tych kosiarkach są również na wyższym poziomie niż w tych tańszych. W przypadku częstego i profesjonalnego użytku, zakup droższej marki jest właściwym wyborem.

6. Czy można kupić dobrą kosiarkę za niewielkie pieniądze?

Odpowiedź: Zdecydowanie tak. Nie musisz mieć światowej sławy kosiarki do okazjonalnego lub domowego użytku. Chodzi o to, aby znaleźć odpowiedni stosunek ceny do jakości. Wśród mniej znanych marek na rynku możemy wyróżnić np. Markę VILLAGER, która udziela rozszerzonej, 3-letniej gwarancji na wszystkie swoje produkty. Możesz więc być pewien, że nie jest to produkt wątpliwego pochodzenia.

7. Jak często powinienem kosić trawę?

Odpowiedź: W sezonie trawa jest koszona co 7 do 14 dni. Wiosną kosimy częściej, bo trawa też rośnie szybciej. I odwrotnie, latem, gdy wzrost trawy jest powolny w porze suchej, można wydłużyć ten okres.

8. Czy mogę kosić mokrą trawę?

Odpowiedź: Nie zalecamy tego. Mokra trawa przykleja się do kosiarki, przez co trudno ją zbierać w koszu i kosiarka jest przeciążona. Sam trawnik również ulega zniszczeniu.

9. Jak często wymieniać olej w kosiarce spalinowej?

Odpowiedź: Pierwsza wymiana jest zalecana po 5 godzinach pracy, a następnie co 50. Jednak minimum to raz w roku.

10. Którą żyłkę wybrać do podkaszarki/kosy?

Odpowiedź: Każda głowica żyłkowa ma określony limit grubości żyłki, który najlepiej wiedzieć. W zasadzie im grubsza trawa, tym grubsza, wzgl. ostrzejszy ciąg. Do małej podkaszarki elektrycznej wystarczy okrągła żyłka o średnicy 1,3 mm. Do kosy spalinowej, która jest wydajniejsza nie musisz się bać stosować żyłki nawet o średnicy 3 mm lub więcej.