Jak wybrać łuparkę do drewna?

Czy łupanie siekierą jest dla Ciebie niepotrzebnym wysiłkiem? Zdecydowałeś się na bardziej nowoczesne i wydajniejsze rozwiązanie? Łuparki do drewna są łatwe w obsłudze, a praca z nimi nie jest forsowna. Tradycyjne metody zajmują dużo więcej czasu i siły. Doradzimy Ci, jak wybrać najlepszą łuparkę do drewna, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

Hydrauliczne łuparki do drewna to solidne, całkowicie metalowe maszyny, które mogą w czasie 15 minut przełupać 15 sztuk kłód o długości jednego metra. Świetnie nadają się do przerabiania dużej ilości drewna. Ponadto praca z nimi jest bezpieczna. W przydomowych ogrodach najczęściej można spotkać łuparki napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym.

Rodzaje łuparek do drewna

Na rynku znajdziesz łuparki poziome i pionowe. W niektórych parametrach są podobne, różnią się jednak konstrukcją i naciskiem, jaki mogą wytworzyć.

Poziome łuparki do drewna

Łuparki poziome łupią drewno ustawione w pozycji poziomej. Ich silnik znajduje się zwykle z przodu lub z dołu. U góry znajduje się miejsce na tłok, który dociska klin do drewna.

Te łuparki są zazwyczaj tańsze i lżejsze (od 40 do 60 kg), mogą być składane. Mimo to, zawsze polecamy modele z kołami i solidną podstawą. Polecane są użytkownikom, którzy potrzebują łupać drewno o kubaturze ok. 10m2 przeznaczone do kominka.

Aby zapobiec ich uszkodzeniu, nie należy ich przeciążać. Długość kłody nie powinny przekraczać 45 cm, a średnica 25 cm.

WSKAZÓWKA: Jeśli szukasz szybkiej, niezawodnej i przede wszystkim bezpiecznej łuparki poziomej, postaw na mocny VILLAGER HLS 55 T, z którym otrzymasz z 3-letnią gwarancję.

Pionowe łuparki do drewna

Kłody w łuparkach pionowych są łupane w taki sam sposób, jak podczas rąbania siekierą - drewno ustawione jest pionowo. Łuparki pionowe są znacznie większe i cięższe niż poziome. Zwykle ważą ponad 100 kg.

Charakteryzują się dużą siłą nacisku, od 7 do 12 t i mocą wejściową ponad 3000 W. Poradzą sobie nie tylko z twardym, ale również mokrym i nieporęcznym drewnem. Jednak ze względu na ich wyższą wydajność do ich zasilania potrzebne jest co najmniej gniazdo trójfazowe.

Łuparki pionowe stosowane są głównie przez profesjonalistów, którzy przygotowują ponad 15 m2 drewna.

WSKAZÓWKA: Popularną łuparką pionową jest VILLAGER LS 7 T, która jest działa w nacisku do 7t, jest bezpieczna oraz zasilana jednofazowym silnikiem elektrycznym o mocy 3000 W.

Typ napędu łuparek

Łuparki do drewna z silnikiem elektrycznym są zwykle tańsze, lżejsze i mniej hałaśliwe. Ich wadą jest konieczność podłączenia do gniazdka elektrycznego. Idealnie sprawdzą się w ogrodach czy domkach letniskowych.

Łuparki do drewna z silnikiem spalinowym benzyna/diesel to większe maszyny, których można używać w terenie bez możliwości podłączenia do gniazdka elektrycznego. Są cięższe i droższe, ale przetwarzają też twarde i mokre drewno.

Łuparki ciągnikowe są skuteczne w obróbce drewna bezpośrednio w lesie. Napędzane są bezpośrednio przez wał ciągnika.

Łuparki kombinowane są maszynami elastycznymi, ponieważ posiadają napęd elektryczny oraz silnik benzynowy lub wysokoprężny.

Siła nacisku

Wybierając łuparkę, zawsze bierz pod uwagę jej siłę nacisku. Podawana jest w tonach i jest to nacisk, jaki rębak wywiera na kłodę.

Łupanie miękkiego drewna

Jeśli szukasz łuparki do drewna miękkiego o małej średnicy, wystarczy pozioma łuparka do drewna o sile 4-6 ton.

Łupanie twardych kłód

Jeśli pracujesz z twardym, mokrym lub sękatym drewnem, poszukaj łuparki do drewna o sile ściskania wynoszącej idealnie 10 ton lub więcej. Jednak zawsze wybieraj maszynę z większą siłą nacisku, aby upewnić się, że poradzi sobie z wszystkimi kłodami.

Moc

Pobór mocy łuparek podawany jest w watach i jest związany nie tylko z mocą, ale także z poborem mocy maszyny. Podczas gdy tańsze elementy mają moc wejściową do 3000 W, wydajniejsze modele mieszczą się w zakresie 3000-5000 W.

Waga

Waga to jeden z najbardziej ograniczających parametrów wszystkich łuparek. Jeśli potrzebujesz je przetransportować lub przenieść, wybierz maszynę poziomą, którą można częściowo zdemontować i jest lżejsza od modelu pionowego.

Modele pionowe są cięższe, a ich waga rośnie wprost proporcjonalnie do ich wydajności. Do ich przewożenia potrzebna jest przyczepka.

Przygotuj się na sezon zimowy

Oszczędzaj plecy i ręce - jak najszybciej zdobądź łuparkę do drewna. Ułatw sobie ciężką pracę i pozyskaj produkt, który spełni Twoje potrzeby.