Jak wybrać myjkę ciśnieniową?

Szybka i wydajna praca myjką ciśnieniową pomaga oczyścić duże powierzchnie wokół domu, usunąć brud z trudno dostępnych miejsc (fasady, ogrodzenia czy rynny) oraz zaoszczędzić na wodzie i kosztach sprzątania. Jakie cechy funkcjonalne musisz wziąć pod uwagę przy wyborze myjki ciśnieniowej?

Typy myjek ciśnieniowych

Wybierając nową myjkę ciśnieniową zastanów się, w jakim celu ją wykorzystasz i jakie parametry są dla Ciebie ważne.

Myjki ciśnieniowe w zależności od przeznaczenia:

Myjki hobbystyczne

Myjka ciśnieniowa do 450 l/h to świetny wybór do łatwego, okazjonalnego czyszczenia elewacji, kafelek, kostki brukowej wokół domu, samochodu czy motocykla. Wytwarza ciśnienie do 130 barów, a jej elementy są w większości wykonane z tworzywa sztucznego.

Myjka półprofesjonalna

Model ze stopu metali służy do dłuższej i bardziej wymagającej pracy niż urządzenia hobbystyczne. Odpowiada temu również przepływ wody 500 l/h przy ciśnieniu 140 bar.

Myjki profesjonalne

Profesjonalne myjki ciśnieniowe w większości wykonane są z metalu, o solidnej konstrukcji stosowanej w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym czy spożywczym. Ich przepływ wody sięga od 600 l/h i więcej, ciśnienie co najmniej 160 bar.

Myjki ciśnieniowe w zależności od zasilania

Myjki z silnikiem elektrycznym

Najczęściej używane modele w zwykłym gospodarstwie domowym, aczkolwiek w pracy ogranicza Cię kabel zasilający. Natomiast cena za myjkę jest niższa niż w przypadku modeli spalinowych.

Myjki benzynowe i z silnikiem diesla

Myjki spalinowe nadają się do użytku półprofesjonalnego i profesjonalnego. Ich zaletą jest nieograniczona mobilność, jednak praca często komplikuje skomplikowana konstrukcja i sam rozmiar maszyny.

Myjki ciśnieniowe w zależności od temperatury wody

Myjki na zimną wodę

Większość modeli myjek ciśnieniowych nadaje się do zimnej wody. Ważne jest, aby wybrać najbardziej odpowiedni środek czyszczący i dokładnie wypłukać urządzenie po użyciu.

Myjki na gorącą wodę

Profesjonalne myjki na gorącą wodę są stosowane w inżynierii i przemyśle motoryzacyjnym do czyszczenia części zatkanych smarem lub olejem.

Parametry myjek ciśnieniowych

Przepływ wody

Przepływ wskazuje ilość wody, która przepływa przez pompę w określonym czasie (godzinie). Liczba ta jest ściśle związana z wytworzonym ciśnieniem – przy 160 barach przepływ wody osiąga 650 l/h.

Moc i wydajność

Do rutynowego czyszczenia zalecamy maszyny o mocy od 1600 do 2100 W. Przy wyższych wartościach nawet niektóre półprofesjonalne myjki osiągają moc około 4800 W.

Ciśnienie

Wartość poziomu ciśnienia zależy od konkretnego celu. Myjki o ciśnieniu 110 - 160 bar nadają się do normalnej pracy wokół domu. Do użytku profesjonalnego potrzebujesz silniejszego ciśnienia, aby usprawnić szybkość i wydajność cyklu czyszczenia.

Temperatura wody

Ogrzewanie wody jest zwykle zapewniane przez wężownicę grzewczą na olej napędowy. Temperatura wody sięga od 80 do 130°C. Przy wyższych wartościach woda zamienia się w parę, dzięki czemu można czyścić jak mopem parowym.

Waga

Solidna i duża maszyna nawet najwyższej jakości utrudnia manipulację i obsługę, ale również nie polecamy najtańszych modeli plastikowych do 6 kg. Idealnie, jeśli maszyna waży co najmniej 10 kg. Masz wtedy większą gwarancję, że myjka zawiera metalowe części, co przedłuża jej żywotność.

Dodatkowe funkcje

Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, takie jak:

- Dozowanie środka myjącego i korzystanie z pojemników zintegrowanych bezpośrednio z maszyną.

- "Ukryte" kable - dla lepszego przechowywania, oszczędności miejsca, ochrony kabla i pobliskich części, korzystniej jest nawinąć kabel zasilający automatycznie - inną opcją jest przymocowanie kabla do haków lub w uchwycie.

- Regulowany przepływ wody - do materiałów kruchych i drobnych - można regulować ciśnienie albo oddzielnymi nasadkami, częściami na dyszy (maszyny hobbystyczne) lub na korpusie (półprofesjonalne).

Akcesoria

W zależności od częstotliwości użytkowania i specyfiki czyszczonych powierzchni wyróżniamy podstawowe akcesoria: wózki, dysze (obrotowe, spieniające lub specjalne), pojemniki na przyrządy i węże.

Dodatkowe akcesoria to zestawy szczotek o różnych długościach, szczotki samochodowe, do mycia elewacji i dachów, przedłużki oraz dysze pianowe.

Czas potrzebny na mycie

Wynik czyszczenia zależy od wielkości mytej powierzchni, wartości ciśnienia i przepływu wody. Im wyższe te dane, tym krótszy czas trwania jednego umywania - od 20 do 90 minut. Zaletą myjek ciśnieniowych jest wbudowany bezpiecznik do automatycznego wyłączania. Najmocniejsze modele nie są produkowane na napięcie sieciowe (230 V), więc konieczne jest stosowanie prądu trójfazowego.

Specjalne kosmetyki

W przypadku mocnych zabrudzeń nie wystarczą tanie uniwersalne piankowe środki czyszczące, ale alkaliczne. Kupując detergenty bezpośrednio od sprzedawcy maszyny, nie tylko masz prawo do reklamacji, ale również korzyści, które uzyskasz z serwisu pogwarancyjnego.
Specjalne środki czyszczące są mniej agresywne (w stosunku do obrabianych powierzchni i względem mechanizmu maszyny) i łatwiej ulegają biodegradacji.

Zasady bezpiecznego korzystania z myjki

Praca strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem wymaga ochrony twarzy (okulary) i rękawic. Nigdy nie kieruj myjki na osobę lub zwierzę i nie myj żadnego sprzętu, który jest podłączony do prądu elektrycznego.

Wybierz w zależności od parametrów

W naszej ofercie znajdziesz myjki ciśnieniowe odpowiednie do zastosowania hobby, ale także do użytku profesjonalnego, o różnych parametrach i w różnych kategoriach cenowych. Jeśli potrzebujesz porady przy wyborze, skontaktuj się z nami.