Jak wybrać narzędzie akumulatorowe?

Lubisz mieć nieograniczoną swobodę ruchów i nie być ograniczanym przez rozwinięty kabel? Dawno minęły czasy prowadzenia kabli elektrycznych przez ramię, czyszczenia zatkanych filtrów lub denerwujących wymian świec zapłonowych. W dzisiejszych czasach najbardziej opłaca się używać narzędzi akumulatorowych - uniwersalnych i powszechnie stosowanych narzędzi bezprzewodowych. 

Co to jest AKU narzędzie?

Poczyniono znaczne postępy w rozwoju maszyn i urządzeń. Obecnie producenci przedstawiają całe oferty narzędzi AKU (bezprzewodowych), z których wiele pracuje na tym samym modelu akumulatora.

Przykładem jest producent VILLAGER i jego program FUSE, w którym 1 akumulator może zasilać ponad 40 narzędzi.

Dlaczego warto rozważyć zakup narzędzia bezprzewodowego?

Narzędzia akumulatorowe oferują wiele korzyści:

- szerokie i uniwersalne zastosowanie,

- stosowanie w miejscach, w których nie ma prądu,

- brak kabla,

- prosta, bezwysiłkowa praca,

- zarówno dla majsterkowiczów jak i profesjonalistów,

- kompaktowość,

- wydajność,

- kilkugodzinny czas pracy,

- nie wdychasz spalin jak przy silnikach benzynowych,

- możesz pracować z kilkoma narzędziami na jednym akumulatorze,

- możliwość sprawdzenia stanu baterii jednym spojrzeniem na wskaźnik stanu naładowania

- nie ma ryzyka porażenia prądem.


Jedyną wadą narzędzi bezprzewodowych jest fakt, że przed każdym użyciem należy sprawdzić, czy akumulator jest naładowany. Wskazane jest posiadanie co najmniej jednego zapasowego akumulatora, aby zniwelować czas ładowania i pracować bez przerwy.

WSKAZÓWKA: Jeśli planujesz większe prace, zalecamy zakup i posiadanie zapasowych akumulatorów w rezerwie. Jeśli któryś jest rozładowany, możesz go łatwo wymienić. Drugi akumulator może nie mieć takiej samej pojemności, więc upewnij się, że czas ładowania jest krótszy niż czas rozładowania pierwszego akumulatora.

Akumulator - źródło narzędzi AKU

Najważniejszą częścią każdego narzędzia bezprzewodowego jest akumulator. Bez niego urządzenie nie działa. Dużą uwagę i nacisk należy położyć na rodzaj baterii w konkretnym narzędziu.

Do najważniejszych parametrów akumulatorów należą:

- Pojemność - podawana jest w amperogodzinach (Ah, mAh)  potocznie mówi się: im wyższa liczba, tym dłuższy czas pracy baterii na jednym ładowaniu.

- Napięcie - podawane jest w woltach (V) - im wyższe napięcie, tym większa moc.

Co może być AKU?

Dzisiaj możemy wykonać praktycznie każde narzędzie na baterię. Producenci teraz próbują stworzyć z tą technologią wszystkie narzędzia, których możesz potrzebować w ogrodzie lub warsztacie. Pracują z jedną baterią, którą bez problemu naładujesz jedną ładowarką.

Narzędzia w Twoim domu nie zajmą zbyt dużo miejsca, wspomożesz środowisko i zaoszczędzisz pieniądze jednocześnie.

W ofercie znajdziesz szeroką gamę narzędzi akumulatorowych nadających się do zastosowań hobbystycznych, ale także profesjonalne narzędzia, zapewniające najwyższą wydajność w najbardziej wymagających warunkach.

Najpopularniejsze narzędzia bezprzewodowe:

Wkrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe nadają się do mniej wymagających instalacji, ponieważ ich wydajność jest stosunkowo niska. Potrafią skręcić szafki i dokręcać mniejsze wkręty, ale nie polecamy ich do użytku profesjonalnego. Ich głównymi zaletami są niewielkie rozmiary i niewielka waga, dzięki czemu sprawdzają się nawet w trudno dostępnych miejscach.

Wiertarki akumulatorowe

Zwykle są większe i mocniejsze niż wkrętarki akumulatorowe. Wiertarki akumulatorowe poradzą sobie z bardziej wymagającą pracą, potrafią wkręcać i wiercić.

Jeśli od czasu do czasu musisz wywiercić otwór lub wkręcić w drewno większy wkręt, sięgnij po wiertarkę akumulatorową, która potrafi jedno i drugie. Wiertarki są jednak znacznie cięższe i droższe niż wkrętaki.

Akumulatorowe młoty wyburzeniowe i wiertarki udarowe

Potężne młotowiertarki akumulatorowe służą do wiercenia otworów w betonie lub kamieniu, gdzie nie poradziłaby sobie zwykła wiertarka. Z młotowiertarki akumulatorowej można korzystać zwłaszcza w trudnych warunkach pracy.

Piły akumulatorowe

Piły akumulatorowe mają wydajność porównywalną z piłami elektrycznymi, nadają się do mniej wymagających prac w ogrodzie i wokół domu, takich jak przycinanie drzew czy przygotowywanie drewna do kominka.

Największą zaletą pił akumulatorowych jest to, że nie trzeba ciągnąć za sobą kabla i szukać gniazdka elektrycznego. Docenisz bezproblemową obsługę i zręczność pił akumulatorowych.

Szlifierki akumulatorowe

Szlifierki akumulatorowe są używane przez wszystkich majsterkowiczów, którzy nie chcą plątać się w kablach, gdy trzeba coś szlifować. Akumulatorowe szlifierki kątowe mogą być używane do szlifowania lub cięcia kamienia, metalu, tworzyw sztucznych lub innych materiałów budowlanych.

Zakres narzędzi rozszerzył się oczywiście na inne, mniej tradycyjne obszary narzędzi akumulatorowych.

Są to np. kosiarki, wykaszarki, opryskiwacze, nożyce do drzew, nożyce do żywopłotu, dmuchawy, odkurzacze, wyrzynarki i wiele innych.

Rodzaje akumulatorów

Jeśli używasz akumulatora tylko sporadycznie, pamiętaj, że bateria starzeje się i traci swoją pojemność bardziej niż akumulator, który jest w ciągłym użytku. Generalnie jednak napotkasz kilka rodzajów baterii.

Li-Ion

Li-Ion to najczęściej stosowany typ akumulatora, który ma dużą pojemność, niską wagę i nie ma efektu pamięci.

NiCd

NiCd ma możliwość dostarczenia dużych prądów oraz posiada efekt pamięci.

NiMH

NiMH to pośredni wybór między akumulatorem Li-Ion a akumulatorem NiCd. W porównaniu do NiCd nie cierpi tak bardzo z powodu efektu pamięci, a jego możliwość dostarczenia dużych prądów nie jest tak wysoka.

8 zasad bezpiecznej pracy z akumulatorami

1. Używaj tylko odpowiednich baterii do urządzenia.

2. Wilgotne środowisko uszkadza baterię. Istnieje ryzyko zwarcia.

3. Ładuj je tylko oryginalną ładowarką. Zapobiegnie to trwałemu uszkodzeniu baterii.

4. Przechowuj narzędzie bezprzewodowe w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej.

5. Nie otwieraj na siłę ani nie niszcz mechanicznie baterii.

6. Nie wrzucaj baterii do ognia ani nie wystawiaj ich na działanie wysokich temperatur.

7. Nie wyrzucaj niesprawnych baterii do odpadów domowych, lecz do specjalnych odpadów elektrycznych.

8. Nie zalecamy pozostawiania akumulatorów w ładowarce zbyt długo, jeśli są już naładowane.

FAQ: często zadawane pytania

1. Czy mogę używać dowolnej ładowarki?

Nie zaleca się używania ładowarki, która nie jest przeznaczona do ładowania tego typu baterii. Korzystanie z alternatywnych i nieoryginalnych źródeł może spowodować trwałe uszkodzenie baterii. Nie zalecamy pozostawiania akumulatorów w ładowarce na zbyt długo, jeśli są już naładowane.

2. Jak długo wytrzyma moja naładowana bateria?

Wszystko zależy od pojemności akumulatora. Jest to podawane w amperogodzinach (Ah / mAh). Im wyższa pojemność akumulatora, tym dłużej trwa zasilanie narzędzia na jednym naładowaniu.

3. Czy narzędzie akumulatorowe jest bezpieczne?

Tak, narzędzia akumulatorowe i praca z nimi są bezpieczne. Ponieważ nie masz żadnych kabli, unikniesz możliwości kontaktu z prądem elektrycznym. Podczas pracy z narzędziami akumulatorowymi nie wdychasz spalin, jak w przypadku silników benzynowych, dzięki czemu możesz pracować również w pomieszczeniach. Jeśli zwolnisz przełącznik, urządzenie zatrzyma szybko, co jest jedną z funkcji bezpieczeństwa.

4. Co oznacza np. liczba 18V na akumulatorze?

Ta liczba wskazuje nam napięcie baterii. Jest podawane w woltach (V), z reguły im wyższe napięcie akumulatora, tym wyższą moc może zapewnić.

5. Czy bateria i ładowarka znajdują się w zestawie?

Bateria i ładowarka nie zawsze są dołączone. Oczywiście istnieją również kompletne pakiety. Producenci oferują również opcję osobnego zakupu, ponieważ istnieje wybór akumulatorów i ładowarek o różnych pojemnościach i mocach. Klient ma możliwość wyboru tego, co mu odpowiada pod względem ceny i wydajności.

6. Czy narzędzie akumulatorowe jest wystarczająco mocne w porównaniu z np. elektronarzędziem?

Dziś narzędzia akumulatorowe można już porównać pod względem wydajności z elektronarzędziami. Istnieją kategorie hobbystyczne i profesjonalne zarówno dla narzędzi akumulatorowych jak i elektrycznych, co jest czynnikiem, który również należy wziąć pod uwagę.

7. Nie mogę się zdecydować, narzędzie elektryczne, czy akumulatorowe?

Zastanów się, w jakim celu będzie używane narzędzie i w jakim środowisku. Jeśli posiadasz domek letniskowy bez prądu lub często pracujesz w miejscu gdzie nie ma prądu, zdecydowanie polecamy narzędzia bezprzewodowe. Są ciche i wydajne. Jeśli masz zamiar używać narzędzia tylko kilka razy w roku, polecamy elektryczne. Nieużywana bateria traci pojemność i starzeje się.

8. Czy można dokupić nowy akumulator lub ładowarkę?

Jest to oczywiste u większości markowych producentów.

9. Czy bateria jest kompatybilna z innymi narzędziami?

Dziś renomowani producenci oferują pełną gamę narzędzi, gdzie jeden akumulator działa z kilkoma narzędziami

Przyzwyczaj się do komfortu

Narzędzia bezprzewodowe zapewniają prostotę i zwiększoną wydajność pracy bez zbędnych kabli dla wszystkich majsterkowiczów i profesjonalistów. Wybieraj spośród wielu narzędzi akumulatorowych i złóż swój idealny, uniwersalny zestaw.