Jak wybrać nożyce do żywopłotu (sekator do żywopłotu)?

Zakup nożyc do żywopłotu nie jest łatwy na rynku, na którym panuje tak duży wybór. Dawno minęły czasy, kiedy żywopłot przycinano wyłącznie nożycami ręcznymi. Obecnie dostępne są różne typy napędów, mocy czy sposobów cięcia. Zwykły laik, który nie ma doświadczenia z żywopłotem, może mieć problem. Dowiedz się jak najwięcej o sekatorach do żywopłotu i ułatw sobie wybór.

Żywy płot - więcej zmartwień

Coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne rozwiązania, wybieranie ogrodzenia wokół domu czy działki nie jest tu wyjątkiem. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zasadzenie żywopłotu. Są one popularne, ale w przeciwieństwie do płotu ceglanego lub metalowego, o żywopłot należy odpowiednio zadbać.

Rodzaje sekatorów według typu napędu:

W zależności od rodzaju napędu, sekatory można podzielić na manualne (nożyce ręczne) oraz automatyczne.

Sekatory manualne

Ręcznie napędzane nożyce do żywopłotu działają na zasadzie klasycznych nożyc lub szczypiec. Po ściśnięciu rękojeści oba noże przesuwają się względem siebie i odcinają część krzewów żywopłotu.

Nadają się szczególnie do pielęgnacji mniejszych krzewów i miękkiego drewna.

Sekatory automatyczne

Najlepiej sprzedają się automatyczne automatyczne.

Niezależnie od napędu - elektrycznego, akumulatorowego czy spalinowego - wszystkie działają na tej samej zasadzie, jak noże oscylacyjne na szynie, napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym.

Automatyczne sekatory elektryczne

Elektryczne sekatory automatyczne są idealne do żywopłotów, w których w pobliżu znajduje się źródło 220V. Zasilane są klasycznym kablem i są najlżejsze.

Elektryczne nożyce do żywopłotu są dostępne w szerokim asortymencie pod względem jakości, wydajności i ceny. Istotną wadą tej kategorii jest konieczność bezpośredniego zasilania 220V, ciągnięcie kabla zasilającego i związane z tym ryzyko uszkodzenia go lub skaleczenia podczas pracy.

Sekatory automatyczne akumulatorowe

Sekatory akumulatorowe - nożyce do żywopłotu - są, podobnie jak elektryczne, napędzane silnikiem elektrycznym, jednak w przeciwieństwie do elektrycznego, nie będziesz się martwić koniecznością ciągnięcia kabla elektrycznego. Są droższe od sekatorów sieciowych.

Silnik elektryczny napędzny jest energią z akumulatora, który należy ładować. Obecnie najczęściej używane są baterie Li-on, które mają niską wagę. Wadą tej kategorii jest ograniczony czas pracy - w zależności od zastosowanego akumulatora, zwykle 20-70 minut.

Sekatory spalinowe

Sekatory spalinowe są najmocniejsze. Potrafią również łatwo radzić sobie z gałązkami z twardszego drewna i z większymi średnicami. Nadają się do użytku profesjonalnego i nie obniżają wydajności.

Należy pamiętać, że nawet jeśli silnik spalinowy jest wystarczająco mocny, to musi być utrzymywany w dobrym stanie. W porównaniu z elektrycznymi i bezprzewodowymi nożycami do żywopłotu konserwacja jest bardziej wymagająca.

Za wadę można również uznać wyższą masę, hałas i emisję lub dodatkowe koszty paliwa. Często zdarza się, że te maszyny mają wyższą cenę.

Zalety i wady sekatorów w zależności od napędu

Sekatory manualne (nożyce ręczne)

Zalety:

- łatwe w użyciu

- wysoka odporność

- zerowe koszty eksploatacji

Wady:

- praca fizyczna, wysiłek, długość cięcia

- niedokładne cięcie

Sekatory elektryczne

Zalety:

- niska waga

- prosta i łatwa obsługa

- szeroki wybór modeli i cen

Wady:

- konieczność bezpośredniego zasilania 220 V

- ciągnięcie kabla

- ryzyko uszkodzenia kabla

Sekatory akumulatorowe

Zalety:

- niska waga

- bez konieczności ciągnięcia kabla

- brak emisji spalin

- przyjazne środowiska

- cicha praca

Wady:

- wyższa cena

- ograniczona część robocza

- konieczność doładowania akumulatorów

Sekatory spalinowe

Zalety:

- wyższa wydajność

- poradzi sobie również z grubszym i twardszym drewnem

- profesjonalne zastosowanie

Wady:

- wyższa waga i cena

- hałas i emisje spalin

Na podstawie jakich kryteriów zdecydować ?

Wybierając sekator skup się nie tylko na parametrach samych nożyc, ale także na krzewach i roślinach drzewiastych, które planujesz pielęgnować.

Parametry ciętych łodyg

- Rodzaj drewna

Z punktu widzenia doboru odpowiednich nożyc ważny jest rodzaj drewna, z którego wykonany jest żywopłot. W przypadku miękkich gatunków drewna, których gałązki nie osiągają dużej grubości, wystarczą elektryczne nożyce do żywopłotu o mniejszej mocy.

W przypadku twardszych drzew (np. grab) konieczna jest wyższa wydajność ich pielęgnacji. Dlatego rozejrzyj się za nożycami spalinowymi

Rozmiar

Wielkość żywopłotu jest również ważna z punktu widzenia doboru odpowiedniej maszyny.

Do małego krzewu ozdobnego przed domem w ogrodzie wystarczą nożyce ręczne lub modele o mniejszej mocy z napędem elektrycznym lub akumulatorowym.

Jeśli natomiast masz żywopłot wokół całej działki, lub żywopłot o większych gabarytach, koniecznie potrzebujesz większej mocy, którą z kilkoma wyjątkami zapewni wyłącznie model spalinowy.

Parametry sekatorów do żywopłotu

- Moc

Moc najczęściej podawana jest w watach (W). Jest to główny parametr przy zastanawianiu się, czy poradzi sobie z jeszcze twardszymi i grubszymi gałęziami. Waha się od zwykle 400 W dla elektrycznych do ponad 1000 W dla spalinowych nożyc do żywopłotu.

Waga

Ponieważ jest to rodzaj maszyny, której używa się trzymając w rękach, to od niej zależy, jak komfortowo będziecie pracować - ważnym czynnikiem powodującym zmęczenie jest tutaj waga sprzętu. Najczęściej waha się ona od 2 kilogramów w przypadku elektrycznych nożyc do żywopłotu, do 5 kilogramów w przypadku spalinowych. Jednak profesjonalne nożyce do żywopłotu o wysokiej wydajności mogą ważyć ponad 7 kilogramów.

Jakość materiału

Jakość użytego materiału jest czynnikiem, który widać już w momencie zakupu. Części metalowe i plastikowe nie powinny wyglądać na złej jakości, powinny być mocne i wystarczająco grube. Szczególną ostrożność należy zachować patrząc na prowadnicę, która jest głównym przekaźnikiem mocy silnika. Listwy wysokiej jakości są zwykle cięte i ostrzone laserowo.

Długość prowadnicy

Listwę nożyc do żywopłotu można również znaleźć pod nazwą część tnąca lub listwa tnąca. Długość prowadnicy jest niezwykle ważna dla komfortu pracy.

Za pomocą krótszego paska możesz na przykład łatwiej kształtować okrągłe kształty. Z dłuższą prowadnicą będziesz miał tę zaletę, że stworzysz w łatwy sposób równą powierzchnię.

Standardowo długość waha się od 40 do 60 centymetrów.

Im dłuższa prowadnica, tym większa moc maszyny.

- Pobór i zużycie energii

Wartość wejściowa wskazuje, ile energii zużywa maszyna po pobraniu z sieci. Wartości mocy zwykle wahają się od 500 W w górę. W przypadku sekatora do żywopłotu spalinowego ważne jest, aby nie wspomnieć o zużyciu paliwa, które zwykle jest niższe w przypadku sprawdzonych marek o wyższej jakości.

- Rozstaw noży

Rozstaw noży określa, które grube gałęzie i gałęzie można ciąć.

Wartość waha się od 15 do 30 mm. Ponownie należy wziąć pod uwagę twardość drewna.

Im większy odstęp, tym większa powinna być moc maszyny.

Funkcje bonusowe

Poza wymienionymi już parametrami, nożyce do żywopłotu mogą mieć również następujące funkcje. Należy zauważyć, że każdy z nich to bonus powitalny.

- System antywibracyjny

System antywibracyjny ma znaczący wpływ na komfort pracy. Opłaca się szukać maszyn z tym systemem - amortyzuje wstrząsy, a tym samym oszczędza ręce i samą maszynę. Zdecydowana większość maszyn jest już wyposażona w to udogodnienie.

- Obrotowy uchwyt

Tworząc płaszczyznę poziomą lub pionową z pewnością docenisz regulowany uchwyt, który znacznie ułatwi Ci pracę. Bardziej zaawansowane maszyny mogą mieć 5 lub więcej pozycji regulacji.

- Hamulec bezpieczeństwa

Ponownie, jest to wygoda dostępna dla większości nowoczesnych nożyc do żywopłotu. Ten system może automatycznie zatrzymać nożyce w pewnym momencie, aby nie kontynuowały cięcia.

- Teleskopowy uchwyt/nasadka teleskopowa

Bardzo praktyczna funkcja, która jest szczególnie przydatna podczas utrzymywania wysokich roślin. Dzięki teleskopowemu przedłużeniu drążka można często pracować na wysokości 3,5 metra. Przydaje się to również wtedy, gdy żywopłot jest niższy, ale szerszy i nie będziesz musiał się nad nim komplikować i co najważniejsze, pracujesz bezpiecznie.

- Zamek

Ta funkcja służy do zabezpieczenia ostrzy w pozycji zamkniętej i zapobiega przypadkowemu otwarciu.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

1. Jak smarować listwę nożyc do żywopłotu?

Smarowanie to proste zadanie, które naprawdę każdy sobie poradzi. Jeśli potrzebujesz smaru w płynie, wypróbuj na przykład olej WD-40. Nakłada się poprzez równomierne natryskiwanie na całej długości listwy. Czyści, smaruje i konserwuje ostrza i prowadnicę.

2. Jak ostrzyć noże na nożycach do żywopłotu?

Nie zalecamy robienia tego w domu, ponieważ możesz uszkodzić geometrię ostrza lub zmienić kąt ostrza. Do szlifowania lepiej poszukaj eksperta w serwisie ogrodniczym, który profesjonalnie naostrzy Twoje nożyce w przystępnej cenie.

3. Elektryczne czy spalinowe nożyce do żywopłotu są lepsze?

Zależy to od wielkości żywopłotu, jego rodzaju, a także regularności użytkowania. Jeśli masz dostęp do bezpośredniego źródła zasilania 220 V i potrzebujesz nożyc do użytku domowego, wystarczą lekkie nożyczki elektryczne. Profesjonalni ogrodnicy do częstej pracy wybierają mocniejsze modele benzynowe.

4. Czy konieczne jest używanie sprzętu ochronnego?

Podczas cięcia żywopłotu człowiek jest narażony na odpryskiwanie kawałków roślin i drewna, dlatego wskazane jest stosowanie odzieży ochronnej, rękawic, okularów, a nawet tarczy ochronnej na całą twarz. Jeśli pracujesz z hałaśliwym, spalinowym sekatorem do żywopłotu, najlepiej stosować również ochronniki słuchu.

5. Jaką benzynę powinienem zatankować do sekatora spalinowego?

Standardowa benzyna o oznaczeniu PB 95 ma coraz wyższy składnik BIO. Do tankowania nożyc do żywopłotów i innych ogrodniczych narzędzi benzywonych bardziej nadaje się benzyna o wyższej liczbie oktanowej np. 98.

6. Czy po każdym sezonie trzeba wylewać benzynę ze zbiornika?

Zdecydowanie tak! Zaleca się to robić ze wszystkimi narzędziami benzynowymi, jeśli zakłada się, że nie będą używane przez dłuższy czas. Dotyczy to głównie silników dwusuwowych, w których benzyna jest rozcieńczana olejem. Mieszanka ta może rozdzielić się podczas długiego postoju, a następnie osiąść w silniku, co może spowodować dalsze komplikacje.

7. Które marki sekatorów do żywopłotu są dobre?

W przypadku nożyc ręcznych możemy gorąco polecić markę FISKARS, która jest światowym konceptem w dziedzinie narzędzi.

STIHL, Husqvarna i STIGA to znani producenci nożyc automatycznych. Marki te są poszukiwane przez profesjonalistów ze względu na ich jakość i trwałość. Ale dodatkowo zapłacisz za markę.

Jeśli szukasz dobrego stosunku ceny do jakości do wydajności, polecamy również markę VILLAGER, która coraz bardziej umacnia swoją pozycję w Europie, a jej produkty spełniają wyższe standardy jakości.

8. Kiedy kosić żywopłot w ciągu roku?

Zwykle ukształtowane żywopłoty drzew liściastych ścinane są wczesną wiosną, a następnie na początku lata, kiedy już opuszczają je ptaki lęgowe. W tym czasie pędy również są dojrzałe. W razie potrzeby cięcie można powtórzyć pod koniec lata. Ale zwykle wystarczy dwa razy w roku.

Jak poprawnie podcinać żywopłot?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Klient otrzyma instrukcję obsługi każdego sekatora do żywopłotu, niezależnie od marki, napędu i typu. Zalecamy uważne przeczytanie jej przed pierwszym użyciem.

Użytkownik znajdzie tam też instrukcje BHP, które są specyficzne dla każdej maszyny. Nie należy ścinać żywopłotu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, nie należy też palić. W zależności od rodzaju nożyc zaleca się również stosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego.

Zasady prawidłowego cięcia (przycinania) żywopłotów

W pielęgnacji i podcinaniu żywopłotów najważniejsze jest cięcie, bardziej regularne w przypadku żywopłotów kształtowanych i pobieżne w przypadku żywopłotów dzikich. W zależności od wymagań konkretnego gatunku, wykonuje się go dwa do trzech razy w roku. Dzięki regularnemu cięciu żywopłot zagęszcza się i nabiera pożądanego kształtu. Cięcie, choć nie corocznie, warto stosować również w przypadku dzikich żywopłotów. Wymagane jest podcinanie pielęgnacyjne, konserwacyjne lub, z czasem, odmładzające.

Tnij co najmniej dwa razy w roku

Zwykle ukształtowane żywopłoty drzew liściastych ścinane są prawie wiosną, a następnie na początku lata, kiedy już opuszczają je ptaki lęgowe. W tym czasie pędy również są dojrzałe. W razie potrzeby cięcie można powtórzyć pod koniec lata. Ale zwykle wystarczy dwa razy w roku.

Do cięcia używamy wysokiej jakości, czystych i ostrych narzędzi, idealny jest oczywiście sekator do żywopłotu, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii. Nie zapominajmy o rozciągniętym sznurku wskazującym linię prostą, dzięki któremu wynik cięcia będzie dokładniejszy.

Zachowaj kształt trapezu

Bardzo ważne jest zachowanie prawidłowego kształtu żywopłotu po ukształtowaniu, często o nim zapomina się. Żywopłot bogato ulistniony na całej powierzchni otrzymamy tylko wtedy, gdy na dole będzie on nieco szerszy niż u góry. Ten krok pozwoli światłu dotrzeć nawet do najniższych części żywopłotu. Optymalnym kształtem żywopłotu jest zatem trapez, ale może też mieć zaokrągloną górną część.

Jak dbać o sekator do żywopłotu?

Automatyczne sekatory, nożyce do żywopłotu, wymagają regularnego smarowania prowadnicy. Do tego wystarczy klasyczny WD-40.

Po każdym użyciu konieczne jest oczywiście oczyszczenie nożyc z resztek roślin i drewna, w tym sprawdzenie otworów wentylacyjnych w komorze silnika. Jeśli są zatkane, należy je wyczyścić.

Od czasu do czasu trzeba będzie również naostrzyć noże, które warto zostawić w specjalistycznym warsztacie. Jest to najlepsze wyjście, ponieważ wysokiej jakości sztabki mają laserowo wycinane i szlifowane zęby, więc możesz je zniszczyć ostrząc samodzielnie.

Nie zapomnij naładować.

Oczywiście nożyce akumulatorowe wymagają regularnego ładowania akumulatora.

W przypadku spalinowego sekatora do żywopłotu konserwacja została rozszerzona o czynności konserwacyjne dla silników spalinowych, które obejmują wymianę oleju, świecy zapłonowej i filtra powietrza. Aby zapobiec zbytecznym problemom, przy zakupie zapytaj sprzedawcę o okresy serwisowania narzędzia.

Jak przechowywać sekatory?

Gdy nie używasz sekatora, należy go przechowywać w suchym miejscu, poza zasięgiem intensywnego światła słonecznego. Jeśli masz model z kablem, zwiń również przewód zasilający za pomocą haczyka, który często znajduje się w uchwycie. Pozwoli to uniknąć pękania.

Dobra rada lepsza niż złoto

Pomimo szczegółowego przeczytania i przestudiowania materiałów o nożycach do żywopłotu, możesz nie być w stanie samodzielnie wybrać odpowiednich nożyc lub które z dostępnych.

Skontaktuj się z nami, a profesjonalnie przeszkolony personel doradzi w wyborze. Wystarczy, że opiszesz sprzedawcy żywopłot lub krzew, który chcesz przyciąć. Zgodnie z opisem wybierzemy z oferty najlepszą opcję dokładnie dla Ciebie. Wybierz z naszej oferty Tutaj.