Jak wybrać opryskiwacz lub zraszacz?

Opryskiwacze i zraszacze są używane do opryskiwania pestycydami, nawozami i odżywkami, ale także do rozpraszania rosy różnymi środkami. Wybór odpowiedniego oprysku zależy od kilku czynników. A skoro wybór urządzeń jest duży, czy wiesz, na co się zdecydować?

Rodzaje i różnice w opryskiwaczach i zraszaczach

Opryskiwacze

W ogrodnictwie lub rolnictwie opryskiwacz służy do spryskiwania mieszaniną wody z pestycydami, herbicydami, środkami owadobójczymi, chemicznymi lub biologicznymi ochrony roślin, drzew lub upraw. Może być używany również do całkowietego czy częściowego niszczenia roślin lub drzew.

Opryskiwacze ręczne

Opryskiwacze ręczne mają pojemność zaledwie kilku litrów i są przeznaczone dla gospodarstw domowych do opryskiwania pojedynczych roślin (głównie doniczkowych) lub ich części.

Opryskiwacze plecakowe

Opryskiwacze na plecy przeznaczone są do szklarni, foliowników, ogrodów ozdobnych i owocowych, sadów owocowych i orzechowych, ale także do małych winnic.

Najczęściej zakłada się je na plecy i za pomocą silnika lub napędu ręcznego nakłada się preparat na rośliny lub drzewa za pomocą węża i lancy z dyszą.
Opryskiwacze ogrodowe służą głównie do ochrony roślin uprawnych. W rolnictwie wykorzystywane są do selektywnej obróbki niewielkich powierzchni lub w uprawach specjalnych.

Opryskiwacze polowe

Opryskiwacze polowe to maszyny rolnicze przeznaczone do równomiernego nanoszenia środków ochrony roślin lub ich nawożenia. Rozcieńczony wodą spray aplikowany jest ze zbiornika za pomocą dysz umieszczonych na ramionach opryskiwacza.

Opryskiwacze polne, rolnicze dzielą się na:

- Opryskiwacze zawieszane na ciągniku: są montowane na sprzęcie holowniczym, najczęściej traktorach, mają zbiornik do 1000 litrów i wysięgniki do 15 metrów. Stosowane są głównie przez drobnych rolników, hodowców lub plantatorów. Podstawowymi częściami tych opryskiwaczy są zbiornik ze środkiem, zbiornik czystej wody, dystrybucja oprysku i ramiona.

- Opryskiwacze doczepiane: najczęściej są holowane jako przyczepa za ciągnikiem. Pojemność zbiornika to 1500 litrów i więcej. Największe opryskiwacze mają pojemność ponad 6000 litrów. Szerokość ramion tych maszyn wynosi od 18 do 54 metrów. Podstawowymi częściami tych opryskiwaczy są zbiornik, pompa, linia opryskowa i ramiona.

- Opryskiwacze samojezdne: posiadają własny napęd i zbiornik do kilkudziesięciu tysięcy litrów. Opryskiwacze te nie wymagają do działania żadnej dodatkowej maszyny holowniczej. Są wyższe i mogą z łatwością spryskiwać nawet wysokie rośliny bez ryzyka ich uszkodzenia.

Zraszacze

Zraszacze, podobnie jak opryskiwacze służą do opryskiwania płynami lub nawozami i są przeznaczone do upraw specjalnych. Różnica polega głównie na tym, że zraszacz może rozbić ciecz na mniejsze cząstki niż opryskiwacz, tworząc w ten sposób mgiełkę.

Zasada jest bardzo prosta:

- Pompa wtłacza środek do dyszy przed wylotem tuby, w której znajduje się również sterownik całej maszyny.

- Wentylator napędzany silnikiem wytwarza strumień powietrza, do którego wtryskiwana jest ciecz.

- Rezultatem jest mgła, która spada na rośliny.

Wydajność zraszacza jest znacznie wyższa niż opryskiwacza. Nadaje się do sadów lub winnic oraz do obróbki większych powierzchni.

Zraszacze plecakowe

Zraszacze na plecy napędzane są silnikiem spalinowym, stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest naniesienie oprysku wyżej - na korony drzew lub na większą odległość od miejsca oprysku. Zaletą zraszaczy jest efektywniejsze zużycie sprayu i jego lepsza wydajność.

Kiedy kupić opryskiwacz, a kiedy zraszacz?

Istnieje wiele rodzajów opryskiwaczy i zraszaczy. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na wymagania i funkcje, jakich oczekujesz od nowego asystenta ogrodowego.

Przy wyborze odpowiedniego opryskiwacza lub zraszacza najważniejsze jest porównanie poszczególnych parametrów pod kątem ceny produktu. Podstawowym czynnikiem jest wielkość ogrodu oraz ilość upraw, roślin lub drzew, o które trzeba dbać.

Opryskiwacz ręczny lub plecakowy do małych ogrodów

Właścicielom małych i średnich ogrodów lub sadów zaleca się zakup ręcznego opryskiwacza ręcznego lub plecakowego. Ich zaletą jest niższy koszt i dłuższa żywotność, ponieważ do ich eksploatacji nie jest wymagane paliwo.

Opryskiwacze spalinowe do większych ogrodów

Właścicielom większych ogrodów i sadów polecane są mocniejsze opryskiwacze akumulatorowe lub spalinowe o wyższym ciśnieniu.

Główną zaletą opryskiwaczy jest możliwość doboru odpowiedniej dyszy w zależności od celu oprysku. Możliwe jest również wydłużenie lub skrócenie lancy natryskowej, a tym samym dokładniejsze naniesienie sprayu.

Ich wadą jest grubszy rozprysk, dlatego lepiej sprawdzają się na krótszych dystansach.

Zraszacz również w dużych sadach

Główną zaletą zraszacza jest to, że może tworzyć drobniejszy aerozol, cząsteczki są mniejsze i przenoszone przez strumień powietrza. Ilość powietrza w aerozolu można regulować. Może być również stosowany na większych powierzchniach, takich jak sady owocowe lub orzechowe, winnice i uprawy wielkoobszarowe.

Wadą zraszacza jest w szczególności niedokładne umieszczenie oprysku na określonych uprawach

Jak wybrać odpowiedni opryskiwacz

Podczas wyboru skup się najpierw na opcjach serwisowych i okresie gwarancji.

WSKAZÓWKA: Nasza najlepsza marka Villager zapewnia 3-letnią gwarancję na zakupione produkty. 

Możesz sprawdzić fachowość sprzedawcy, czy zna problematykę produktu i czy może udzielić jakościowej i fachowej porady dotyczącej wyboru.

Opryskiwacz ręczny - typ podstawowy

Pojemniki do opryskiwaczy ręcznych mają pojemność od 0,3 do około 1,25 litra. Są wyposażone w wysokiej jakości pompę, solidny plastikowy pojemnik, regulowaną dyszę i ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa.

Wykorzystasz je głównie do małych powierzchni i pielęgnacji małych roślin przy domu. W naszej ofercie znajdziecie Państwo opryskiwacze odnowionego producenta opryskiwaczy SOLO.

Ręczny opryskiwacz plecakowy - pojemność zbiornika do 12 litrów

Opryskiwacz plecakowy wyposażony jest w pompę, regulowaną dyszę oraz ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa.

Pojemność zbiornika jest znacznie większa niż przy ręcznym opryskiwaczu - ma 10-12 litrów oprysku. Nadaje się do mniejszego ogrodu.

Opryskiwacz akumulatorowy – ułatwienie pracy

Ogromną zaletą opryskiwaczy akumulatorowych jest to, że nie trzeba pompować i zwiększać ciśnienia w zbiorniku.

Pompa jest zasilana z wbudowanej lub wymiennej baterii. Nie spada ciśnienie w zbiorniku, a także uzyskujesz aż 16 litrów pojemności oprysku.

Zaletą opryskiwacza akumulatorowego jest jego niewielka waga, niski poziom hałasu opryskiwacza, a praca na jednym ładowaniu to około półtorej godziny ciągłej pracy.

WSKAZÓWKA: Jeśli szukasz opryskiwacza bezprzewodowego, spójrz na nasz najlepszy model VILLAGER VBS. Opryskiwacz jest dostępny w 3 wariantach (VILLAGER VBS 16 Li, FUSE VBS 1620 (1x akumulator, 1x ładowarka), FUSE VBS 1620 (bez akumulatora i ładowarki) Wszystkie VBS są w zasadzie takie same, z wyjątkiem akumulatora. Do akumulatora VILLAGER FUSE oferuje asortyment, do ponad 50 maszyn i narzędzi kompatybilnych z 1 identycznym akumulatorem i ładowarką.

Opryskiwacze i zraszacze spalinowe - cięższy wariant

W przypadku opryskiwaczy spalinowych wzrasta ciężar silnika, paliwa i wyższy poziom hałasu.

Pojemność oprysku wynosi 15 litrów lub więcej, ale jeśli potrzebujesz większej mocy i większej częstotliwości spryskiwania, jest to właściwy wybór.

Do większego sadu dobierz zraszacz, który może być pomocny nawet podczas wiosennych przymrozków. Z jego pomocą możesz stworzyć ochronę za pomocą rosy, która chroni pączki przed mrozem.

WSKAZÓWKA: Zraszacze nadają się również do nawożenia dolistnego lub stosowania środka dezynfekującego. Zwróć uwagę na opryskiwacz spalinowy VILLAGER PS 15 E lub zraszacz spalinowy VILLAGER DM 14 PE

Więcej aniżeli tylko oprysk

Jeśli zależy Ci na praktycznej i ergonomicznej konstrukcji opryskiwaczy, prostej obsłudze oraz ich niewielkiej wadze, wybieraj spośród pojemnych wariantów oferty opryskiwaczy i zraszaczy z naszej oferty.