Jak wybrać pompę?

Jak wybrać pompę ogrodową?

Podlewanie i nawadnianie roślin w ogrodzie jest niezbędną czynnością, szczególnie w gorących i suchych miesiącach letnich. Trawniki, warzywa, owoce lub kwiaty muszą być regularnie podlewane, aby mogły się rozwijać. Pompy ogrodowe występują w wielu różnych typach i są przeznaczone do różnych celów. To najskuteczniejszy sposób na uproszczenie długiej pracy ręcznej przy przenoszeniu większych ilości wody. Ale czy wiesz, jak wybrać odpowiednią pompę do swojego ogrodu?

Kryteria wyboru pompy ogrodowej

Ponieważ każda pompa ma inne parametry ciśnieniowe, moc ssania czy przepływ wody, wybór konkretnej pompy zależy od:

  • przeznaczenia pompy - trzeba pompować wodę pitną, odprowadzać brudną lub mętną czy podlewać ogród?
  • źródła wody, z której zamierzasz zamiar czerpać - studnia, studzienka lub zbiornik?
  • objętości wody, którą musisz przepompować?

Typy pomp

  • W zależności od indywidualnych czynników pompy dzielą się na:
  • pompy powierzchniowe (ssące)
  • zanurzeniowe pompy ciśnieniowe
  • pompy do wody brudnej
  • hydrofory domowe

Pompy ssące

Najpopularniejszym typem pomp ogrodowych są pompy powierzchniowe. Mają wystarczający przepływ i odprowadzanie wody, są łatwe w przenoszeniu i nadają się do pompowania czystej wody ze zbiorników lub basenów.

Pompy ssące to zazwyczaj pompy silnikowe, spalinowe. Ich wielką zaletą jest łatwa obsługa, ponieważ stawia się je na powierzchni. Jeśli jednak przez dłuższy czas nie będziesz korzystać z pompy, konieczne jest nalanie do niej wody, co zapewni jej bezawaryjną pracę.

Zasysają wodę przez wąż ssący, a następnie wypychają ją przez wąż odpływowy. Ich moc ssania waha się w granicach 6-9 metrów i potrafią pompować do głębokości 7 metrów.

Zanurzeniowe pompy ciśnieniowe

Zanurzeniowe pompy służą do odprowadzania wody z większej głębokości (w porównaniu z pompami powierzchniowymi). Zwykle mogą pompować wodę na głębokość do 90 metrów. Nadają się do nawadniania większych powierzchni, pompowania wody z głębokiej studni lub do nawadniania. Ich waga nie przekracza 5 kilogramów.

Ich maksymalna moc tłoczenia mieści się w zakresie 6 metrów, można je umieścić na głębokości około 7 metrów, a ich wydajność wynosi od 2 do 3 bar.

Zaletą pomp zanurzeniowych jest ich łatwa konserwacja. Dzięki trwałemu zanurzeniu, są odporne na ewentualne uszkodzenia mrozowe.

Pompy do wody brudnej

Ponieważ pompy te służą do pompowania ścieków, ich konstrukcja wykonana jest z trwałych materiałów, które nie są blokowane przez gęsty szlam. Niektóre pompy są nawet wyposażone w urządzenie tnące, które niezawodnie kruszy części stałe.

WSKAZÓWKA: Pompa jest doskonałym pomocnikiem podczas czyszczenia błotnistych stawów, ale nigdy nie używaj jej do nawadniania gleby.

Pompą tego typu pompujesz brudną wodę z cząstkami stałymi o wielkości powyżej 30 mm, ale ich waga jest nieco większa niż w przypadku pomp zanurzeniowych i pomp powierzchniowych. Wysokiej jakości modele pomp mogą przepompować do 300 litrów wody na minutę, mają dużą wydajność pompowania, ale moc ssania wynosi tylko do około 15 metrów.

Domowe hydrofory

Hydrofory domowe służą przede wszystkim do pompowania wody ze studni, cysterny lub rozprowadzania wody deszczowej z beczki.

Zapewniają stały przepływ i są w stanie włączać się i wyłączać automatycznie. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wykorzystania hydroforów domowych na potrzeby prysznica lub spłukiwania toalet.

Ich maksymalna wysokość tłoczenia wynosi do 40 metrów, a ciśnienie podawane jest w 1,5 bara. Są jednak znacznie cięższe niż pompy do wody powierzchniowej, ponieważ ważą ponad 10 kilogramów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

1. Pompy do 1000 zł mają podobną charakterystykę. Mogą pompować do 600 litrów na godzinę. W przypadku wyboru droższych pomp ich moc i pobór mocy automatycznie wzrasta kilkukrotnie.

2. Przed zakupem dowiedz się o możliwości zakupu części zamiennych lub czy w ogóle jest możliwość zakupu części zamiennych.

3. Podczas pracy należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie pompy przed ekstremalnym przeciążeniem na sucho, przed zamarzaniem lub wysoką wilgotnością.

4. Dobierz pompę nie tylko do ilości wody, którą chcesz przepompować, ale także do celu, tak by była odpowiedniej konstrukcji.

5. Upewnij się, że wybrana pompa ma filtr cząstek stałych.

6. Jeśli nie masz źródła prądu w pobliżu wody, sięgnij po pompy spalinowe, które możesz z łatwością przenosić.

7. W przypadku ochłodzenia na zewnątrz poniżej zera należy zawsze spuszczać wodę z systemu, ponieważ mróz zniszczy cały system w pompie.

Pomyśl o komforcie i wydajności pompy

Pompy nie tylko podnoszą poziom komfortu w Twoim ogrodzie, ale pozwalają wykorzystać technologię, która szybko i łatwo zrobi to, czym ręcznie zajmowałbyś się przez bardzo długi czas i z dużym wysiłkiem. Wybierz pompę w oparciu o odpowiednie czynniki i pamiętaj o jej praktycznym i wygodnym użytkowaniu.