Jak wyhodować piękny trawnik?

Co zrobić, aby mieć najpiękniejszy trawnik w okolicy? Okres wiosenny się już zbliża, także najwyższy czas aby się przygotować. Odpowiednio zadbany trawnik wynagrodzi naszą dbałość zieloną i zdrową trawą. Żeby to osiągnąć, należy regularnie kosić trawę oraz w okresie wiosennym stosować wertykulacje lub aerację, czyli napowietrzanie.

Dlaczego warto wertykulować i napowietrzać trawnik?

Odpowiednia dbałość o trawnik to nie tylko koszenie, nawożenie i podlewanie, które i tak nie zagwarantuje, że na trawniku nie będzie wysuszonych i przerzedzonych miejsc. Należy zatem przystąpić do wertykulacji i napowietrzenia.

Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach ozdobnych i sportowych, polegający na pionowym cięciu darni za pomocą wertykulatora. Ma na celu usunięcie próchnicy powierzchniowej, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej, przygotowanie trawnika do piaskowania, stworzenie korzystniejszych warunków dla przeprowadzenia podsiewu oraz przerzedzenie zbyt gęstego podsiewu. Aeracja to zabieg, który przyspiesza regenerację trawnika po zimie, stosuje się go w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Może być powtarzany wielokrotnie w ciągu sezonu. W porównaniu do wertykulacji zabieg jest delikatniejszy – darń jest jedynie nakłuwana, a nie nacinana, ponadto ma znacznie większą penetrację w głąb gleby.

Aby koszenie było przyjemne

Koszenie trawnika jest ważne nie tylko dlatego, aby nie mieć przed domem dżungli, ale jest istotne dla samej kondycji zielonych powierzchni naszego domowego zacisza. Regularne koszenie może być dla niektórych męczące. Zwłaszcza, jeśli obszar koszenia jest większy, regularne koszenie zabiera czas i energię.
Najczęściej używamy do koszenia kosiarki elektryczne lub spalinowe. Znajdzie się też kilku weteranów, którzy nie mogą sobie wyobrazić życia bez dobrej, starej, ręcznej kosiarki, niestety ta opcja jest bardzo męcząca. Dlatego właśnie należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór sprzętu do pielęgnacji trawnika, wybierając te najwydajniejsze i niezawodne urządzenia, dzięki którym koszenie będzie czystą przyjemnością. Na uwagę zasługują tu na pewno kosiarki, wertykulatory, aeratory i traktory SABO, które w dalszym ciągu są produkowane i testowane w Niemczech.

Jak wybrać kosiarkę

W zależności od powierzchni koszenia oraz preferencji wybierzemy kosiarkę spalinową lub elektryczną. Wybór modelu oczywiście zależy od rodzaju terenu oraz powierzchni koszenia. Na większych obszarach sprawdzą się doskonale traktory koszące, które zaoszczędzą wiele czasu i energii.