Kultywator - świetny pomocnik, który oszczędzi ogrodnikom pracy

Posiadasz kawałek ziemi, na którym chcesz coś uprawiać? Potrzebujesz uprawiać ziemię w winnicy, sadzie lub ogrodzie kwiatowym? Praca w ogrodzie nie musi być tylko nieprzyjemnym wysiłkiem.

Pielęgnacja gleby od dawna jest jedną z najważniejszych prac ogrodniczych, dlatego narzędzia i maszyny uprawowe są w użytku przez cały rok. Uprawa ziemi to tradycyjny proces, który ogrodnicy przeprowadzają tuż przed sadzeniem roślin i upraw, ale także po zbiorach. Na rynku dostępnych jest szereg przydatnych maszyn i narzędzi, dzięki którym możemy znacznie ułatwić pracę w ogrodzie, a ich stosowanie zmniejsza lub eliminuje ciężką pracę fizyczną. Do klasycznej pracy z prostymi narzędziami, takimi jak łopata, szpadel i motyka, istnieje odpowiednia alternatywa - gama elektrycznych narzędzi ręcznych. A potem są kultywatory - technicznie doskonałe maszyny wielofunkcyjne w wersji elektrycznej lub spalinowej.

Czym właściwie jest kultywator lub glebogryzarka? Jest to maszyna, którą możesz użyć do uprawy gleby, do sadzenia, a także możesz ją częściowo wykorzystać do zbioru plonów takich jak ziemniaki. Możesz w pełni zastąpić pracę ręczną motyką, grabiami, łopatą w znacznie szybszym czasie i przy mniejszym wysiłku.

Glebogryzarki elektryczne

Ich główną wadą, podobnie jak w przypadku motyk elektrycznych, jest zależność od dystrybucji energii elektrycznej i po części bezpieczeństwo pracy, ponieważ nadal musimy uważać na kabel zasilający, aby nie został uszkodzony przez przecięcia. Innym utrudnieniem w porównaniu z konwencjonalnymi kultywatorami spalinowymi jest brak akcesoriów do dodatkowego użytku. Zaletą jest ich mniejsza waga podczas manipulacji, choć jest to raczej wada podczas samej pracy.

Glebogryzarki spalinowe

W porównaniu z glebogryzarkami elektrycznymi są one znacznie mocniejsze i nie ograniczaja ich długość kabla zasilającego. Z drugiej strony są cięższe i droższe. Nadają się do wydajnej obróbki większych powierzchni. Do kultywatorów spalinowych można dokupić szereg przydatnych akcesoriów, takich jak pług do ziemniaków, radło, pług jednostronny, koła do orania oraz inne.


Oto kilka pomocnych wskazówek

- Wybierając kultywator czy glebogryzarkę kieruj się nie tylko parametrami, ale także renomą producenta. Zainteresuj się, jakie usługi może Ci zapewnić nawet po okresie gwarancyjnym. Zdecydowanie unikaj nieznanych marek. Nie bój się inwestować podczas zakupów. Dobre urządzenie szybko się zwróci i zaoferuje jakość wykonanej pracy, ale także zapewni długą żywotność.

- Prawidłową wilgotność gleby można określić, naciskając mocno ziemię w dłoni i swobodnie upuszczając ją na ziemię. Kulka utworzona przez ściśnięcie dłoni powinna rozpaść się. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, grudka nie rozpadnie się. Zbyt sucha ziemia nie utworzy pożądanej grudki.

- Jeśli nie ma innego wyjścia i musisz pracować na suchym lub bardzo utwardzonym podłożu, dobrze jest obciążyć maszynę ciężarkami, które pomogą nożom lepiej wnikać w glebę.

Optymalne warunki użytkowania glebogryzarki ogrodowej

Oprócz rodzaju samego kultywatora, istotną częścią udanej pracy z kultywatorem jest wilgotność gruntu. Zdecydowanie nigdy nie pracuj w przemoczonym lub zalanym gruncie bezpośrednio po deszczu, ponieważ noże szybko zostaną pokryte błotem. W efekcie maszyna nie będzie działać prawidłowo, a raczej przestanie działać, ponieważ nie będzie w stanie wkopać się głęboko w ziemię, a noże będą się ślizgać się tylko po powierzchni. Podczas pracy na mokrej glebie powstają również duże grudki, które po wyschnięciu są trudne do rozbicia.

VTB 852 - bardzo popularny i najlepiej sprzedający się model firmy VILLAGER

Ich najlepiej sprzedającym się modelem jest glebogryzarka VILLAGER VTB 852. Maszyna ta zapewnia długą żywotność, wydajność, szybkość i co najważniejsze, niezawodność. Istnieje możliwość dokupienia popularnych akcesoriów do kultywatora, takich jak wyorawacz do ziemniaków czy też radło. W jednej maszynie znajdziesz wielofunkcyjnego pomocnika do pracy w ogrodzie. Maszyna napędzana jest silnikiem VILLAGER o mocy 4,1 kW i pojemności 212 cm3. Posiada 3 prędkości - dwie do przodu i jedną do tyłu. Rękojeść kultywatora jest regulowana, dzięki czemu możesz dostosować wysokość do swoich potrzeb. W cenie są 2 gumowe kółka ułatwiające transport maszyny do miejsca przechowywania.

Drugim bardzo popularnym modelem firmy VILLAGER jest kultywator VTB 8511 B.

Napędzany jest on niezawodnym i mocnym silnikiem Briggs & Stratton o mocy 4,75 kW i pojemności 208 cm3. Ten model ma jedną prędkość do przodu i jedną do tyłu. Wyposażona jest w 6 noży. Jeśli prowadzisz uprawy na większych terenach zewnętrznych, polecamy ten model kultywatora, który jest również jedną z naszych najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się maszyn w tej kategorii.

IBO PL Sp. z o.o. jest wyłącznym importerem marki VILLAGER na Polskę. Marka VILLAGER oferuje ponadstandardową gwarancję aż 3 lat oraz profesjonalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.