Marzysz o pięknym, zielonym trawniku?

Baw się dobrze w własnym ogrodzie już dziś i zacznij mulczowanie zgodnie z naszymi wskazówkami i radami.

Co to jest mulczowanie?
Mulczowanie to ekologiczne przetwarzanie materiału, który produkujemy na trawniku. Specjalne kosiarki tną trawę na małe kawałki, które następnie są rozrzucane wokół. W koszonym materiale można znaleźć trawę, liście, resztki z klombów lub kory. Ta technika tworzy unikalne bioodpady, a zatem naturalny nawóz, który pokrywa świeżo skoszoną murawę. Po ściółkowaniu składniki odżywcze dostają się do ziemi, co nie tylko chroni ją przed zarastaniem chwastami, ale także jej hamuje ich namnażanie. Jednocześnie zapobiega odparowaniu niezbędnej wilgoci przez korzenie roślin, a tym samym chroni je przed wysychaniem. Zaleca się ściółkowanie do 1/3 wysokości łodygi.

Kiedy zacząć?
Zaleca się to robić po ostatnich wiosennych przymrozkach z powodu odporności powierzchni gleby. Ważne jest, aby ściółkować dwa razy w roku, pierwszy raz po wiosennej trawie - w lipcu. Drugie ściółkowanie zalecane jest jesienią - wrzesień. Po jesieni gleba jest przygotowywana na zimę, mulczowany materiał jest zbierany, a później rozrzucany.

Zalety mulczowania
Gleba pozostaje luźna, zabezpieczona przed chwastami i jest pełna zwierząt (dżdżownic) i mikroorganizmów. Ściółkowanie gleby mogą być 3-4 razy rzadziej podlewane niż bez ściółkowania. Odpowiednia ściółka daje odpowiedni mikroklimat do życia w glebie, jest naturalną formą nawożenia bez substancji chemicznych. Przy zachowaniu odpowiedniej ilości mulczowanej trawy i jeżeli jest równomiernie rozmieszczona, gleba jest szybko mineralizowana przez azot. Wiązanie organiczne azotu w materiale ściółkowym zapewnia powolne, długotrwałe i jednolite uwalnianie składników odżywczych. Nie musisz martwić się o posiekane bioodpady. Zaoszczędzisz dużo nawozów, które odciążą nie tylko Twój portfel, ale także środowisko. Będziesz cieszyć się swoim ogrodem bardziej niż miejscem do relaksu.

IBO PL LAS I OGRÓD jest importerem marki VILLAGER oraz niemieckich kosiarek i rozdrabniaczy SABO.

 

Wady mulczowania
Jeśli trawa jest zbyt wysoka, zalecamy jej koszenie i usuwanie z działki. Tylko wtedy trawnik można ściółkować. Jeśli trawa będzie zbyt wysoka, będzie za dużo przekrzywionych źdźbeł i nie będzie w stanie się rozkładać. W takim przypadku mulczowanie może wyrządzić więcej szkody niż pomóc. Z drugiej strony właściwa technika ściółkowania jest naturalnym balsamem do trawnika, którego efekty zobaczysz następnej wiosny.

Zalecamy
Mulczarka może być używana nie tylko z klasycznym mulczerem. Dzięki naszym kosiarkom Villager, możesz nie tylko kosić trawnik w łatwy sposób, ale także ją od razu ściółkować. Te nowe modele produkowane na Słowacji zapewniają 4w1 - koszenie, zbiór, ściółkowanie, wyrzut boczny. Są one wyposażone w mocne, wysokiej jakości i niezawodne silniki Briggs & Stratton. Kosiarki benzynowe VILLAGER VRS 510 P, V 460 P i VRS 460 P nie zajmują dużo miejsca. Są łatwe w użyciu, a koszenie będzie dla Ciebie dziecinnie proste. Ponadto uzyskasz piękny i zielony trawnik, którego wszyscy będą Ci zazdrościć.