Najczęstsze pytania dotyczące dmuchaw i odkurzaczy do liści

Do czego może być używana dmuchawa do liści?

Zgodnie z nazwą ten typ maszyny służy głównie do usuwania liści, ale jej zastosowanie jest szersze. Pomocne może być w uprzątaniu skoszonej trawy, trocin, nagromadzonego kurzu lub drobnego puchu śnieżnego w czasie zimy.

Gdzie kupię dobrą dmuchawę?

Unikaj „super tanich" ofert w supermarketach. Zwykle są to  produkty niezbyt wysokiej jakości, często sprawiające problem w późniejszej obsłudze i użytkowaniu. Najlepszą poradę i sprawdzony serwis możesz uzyskać w centrach ogrodniczych lub u  wyspecjalizowanych sprzedawców, którzy są profesjonalistami w tej dziedzinie.


Dmuchawa czy odkurzacz?

Decydując się na zakup sprzętu do porządkowania ogrodu, dmuchawy lub odkurzacza do liści, należy pomyśleć o wielkości terenu, którym zamierzamy się zająć. Standardowo, dmuchawy stosuje się na dużych powierzchniach, gdzie operator wydmuchuje liście z trudno dostępnych miejsc i zbiera je, przesuwając podmuchami powietrza na jeden duży obszar. Odkurzacz do liści działa na odwrotnej zasadzie, bardzo podobnie do klasycznych odkurzaczy domowych - zasysa liście i drobne zanieczyszczenia do kosza, który należy regularnie opróżniać w czasie pracy.

Jaki napęd wybrać?

Na rynku dostępne są 3 główne kategorie napędu tych maszyn: elektryczny, akumulatorowy i spalinowy. Decydującym czynnikiem są wymiary ogrodu i ilość opadłych liści. Mniejszy ogród możesz posprzątać za pomocą elektrycznej czy akumulatorowej dmuchawy lub odkurzacza do liści. Narzędzia spalinowe świetnie nadają się do większych ogrodów z dużą ilością drzew.


Czy ważna jest średnica i kształt rury ssącej?

Średnica rury ssącej jest ważnym wskaźnikiem użyteczności. Słabsze dmuchawy i odkurzacze wykorzystują te o mniejszej średnicy, posiadając więc duży lub bardzo zanieczyszczony ogród, warto wybierać sprzęt z otworem dużej średnicy. Zalecamy również unikanie kwadratowego kształtu rury ssącej, ponieważ jest ona bardziej podatna na zapychanie się liśćmi. Okrągły kształt rury ssącej o szerokości co najmniej 15 cm jest wydajny i niezawodny. 


Na jaką moc ustawić wydajność odkurzacza?

Jeśli Twój odkurzacz do liści ma możliwość ustawienia mocy, siłę ssania należy ustawić zgodnie z rodzajem odkurzanej powierzchni. Zaleca się, aby na trawniku ustawić najwyższą moc. W przypadku kwiatów i klombów zalecana jest średnia lub niska siła odkurzania. W innym wypadku maszyny często wciągają ziemię, kamienie czy korę, która niepotrzebnie szybko zapełnia kosz.Jakich specjalistycznych cech i właściwości powinienem poszukać?

- Teleskopowa rura ssąca,

- Kółka ułatwiające obsługę i manipulację (odkurzacze),

- System antywibracyjny,

- Gumowane uchwyty rękojeści dla lepszego chwytu.

 

Czy konserwacja dmuchaw i odkurzaczy jest wymagająca?

Konserwacja dmuchaw i odkurzaczy elektrycznych polega praktycznie wyłącznie na regularnym czyszczeniu po każdym użyciu. W przypadku modeli akumulatorowych konieczne jest również doładowanie akumulatorów. Maszyny spalinowe są nieco bardziej wymagające w utrzymaniu, ale nie jest to coś, czego nie można zrobić we  własnym zakresie w domu. Oprócz uzupełniania benzyny (w silnikach dwusuwowych mieszanka benzyny i oleju 2T) należy sprawdzić i uzupełnić poziom oleju w silnikach czterosuwowych, okazjonalnie wymienić świecę zapłonową lub filtry.

Czy waga dmuchawy ma znaczenie?

Ponieważ dmuchawa i odkurzacz są używane regularnie i ich noszenie wymaga sporo czasu, waga maszyny jest istotnym czynnikiem. Porównaj wagę każdego modelu i jego dopasowanie do dłoni. Szelki naramienne lub kółka ułatwiają pracę z cięższą dmuchawą spalinową lub odkurzaczem do liści. 


Jakie są różnice w cenie między tańszymi a droższymi markami?

Najważniejszymi różnicami, oprócz wydajności i użyteczności, jest przede wszystkim jakość użytych materiałów, a co za tym idzie - trwałość urządzenia. Doskonałym przykładem jest wentylator. Podczas gdy tańsze dmuchawy i odkurzacze mają łopatki wentylatora wykonane z mniej wytrzymałego tworzywa sztucznego, w przypadku markowych maszyn wysokiej jakości łopatki są wykonane ze specjalnie utwardzonego plastiku. Takie materiały są bardziej odporne na uszkodzenia przez kamienie, kawałki żelaza itp., z którymi prędzej czy później styka się większość dmuchaw i odkurzaczy.