Redakcyjny test siekiery do łupania FISKARS X17

Solidna siekiera ze Skandynawii

Właściwie wybrana siekiera może Ci towarzyszyć przez całe życie. Podczas gdy ktoś woli „klasyczny” model z kutą stalową głowicą i drewnianym uchwytem, to narzędzia wykonane zaawansowanymi metodami wykonanymi z nowoczesnych materiałów stają się coraz bardziej popularne. Liderem w tej dziedzinie jest Fiskars, założony w 1649 r., który szczyci się tytułem najdłużej działającej firmy w Finlandii.

Precyzyjnie ukształtowana głowica

Obecnie flagowce firmy Fiskars to cała generacja siekier „X”, która obejmuje wszystko: od najbardziej kompaktowych narzędzi kempingowych, po gigantyczne modele do łupania i cięcia bardzo dużych pni (patrz tabela porównawcza). Do najlepiej sprzedających się typów należy średniej wielkości siekiera łupiąca X17 o długości 60 cm i wadze 1270 g (z walizką 1390 g), przeznaczona głównie do obróbki kawałków drewna o średnicy 20-30 cm.

„Siedemnastka” łączy w sobie wszystkie zalety nowoczesnego narzędzia dla profesjonalnych i okazjonalnych drwali. Ma specjalną głowicę z kutej stali węglowej, która dobrze trzyma ostrze i jest łatwa do szlifowania. Wypukły kształt zwiększa odporność na uszkodzenia, a projektanci poprawili również geometrię ostrza w porównaniu z poprzednią generacją. Posiada teraz poszerzony klin i zaokrąglone krawędzie, które wzmacniają cios i zapobiegają zaciśnięciu się trzonka nawet w najbardziej uciążliwym pniu. Dla uzyskania optymalnej twardości zastosowana stal ma dwie różne twardości - głowica ma twardość 48 HRC, a samo ostrze 55 HRC.

Powierzchnia całej głowicy pokryta jest warstwą teflonu, która zarówno zmniejsza tarcie, jak i pomaga w penetracji drewna i zapewnia ochronę przed korozją. Inżynierowie przesunęli środek ciężkości siekiery tak blisko ostrza, jak to możliwe, aby móc precyzyjniej pracować z X17. Nawet podczas pełnych zamachów możesz łatwo trafić w żądany punkt raz za razem.

Lekki i niezniszczalny trzonek

Finowie wykonują te siekiery z materiału FibreComp wzmocnionego włóknem szklanym, który charakteryzuje się unikalnym połączeniem trwałości i ultralekkiej wagi (spośród wymienionych 1270 g, trzonek waży tylko 180 g). Ponadto twardy plastik ma niezmienne właściwości w warunkach suchych i mokrych.

Stabilny uchwyt zapewnia ergonomicznie poszerzony, pokryty elastomerem koniec trzonka. W rezultacie „Siedemnastka” nie wyślizguje się nawet z spoconej dłoni - chociaż ze względów bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku dłuższej pracy, zalecamy używanie rękawiczek. Połączenie twardego rdzenia i miękkiej powierzchni trzonka przyczynia się do lepszego pochłaniania wstrząsów, a tym samym do łatwiejszej, zdrowszej i bardziej komfortowej pracy.

W przeciwieństwie do standardowych siekier, głowica nigdy nie spadnie z plastikowego trzonka i nie spowoduje obrażeń ani szkód materialnych. Jest ona trzymana ze wszystkich stron i otoczona praktycznie niezniszczalnym plastikowym rękawem, który w Fiskars produkowany jest na prasie natryskowej.

Swoje narzędzie dostajesz standardowo z futerałem na ostrze „Fiskars” z bezpiecznym uchwytem do przenoszenia i blokadą, która chroni siekierę, nawet jeśli całość upadnie. Z drugiej strony, wyjęcie X17 jest bardzo proste - wystarczy nacisnąć kciukiem guzik na dźwigni, która obraca się o 90 stopni, jednocześnie drugą ręką zdejmując „Siedemnastkę” z plastikowej ramy. Na walizce znajdziesz również informacje dotyczące bezpieczeństwa w postaci obrazów zrozumiałych na całym świecie:

1) Stosować okulary ochronne;

2) Stosować obuwie robocze,

3) Nie uderzać młotkiem w obuch (siekiera nie jest klinem)

4) Nie używać obucha (tylnej, płaskiej części siekiery) jako młotka.

Dolna część trzonka i cała walizka są wykonane w jasnopomarańczowym kolorze, dzięki czemu możesz szybko znaleźć siekierę i pudełko nawet po położeniu ich w gęstej trawie.

Szybka i wygodna praca

Wypróbowaliśmy tą fińską siekierę rozłupującą w rzeczywistych warunkach. Aby dobrze ją sprawdzić, wypróbowaliśmy ją na modrzewiowych i sosnowych wałkach o wysokości od 15 do 40 cm - niektóre bez sęków, inne bardziej sękate. Przez bardziej suche kawałki X17 przebijał się bez najmniejszych problemów, zwykle jednym ciosem, podczas gdy bardziej wilgotne czasami wymagały dwóch prób.

„Siedemnastka” zachwyciła nas szczególnie swoim wyważeniem, które zapewnia pełne wykorzystanie użytej siły i ułatwia trafienie w wybrany punkt nawet przy uderzeniach z całych sił. Sęki w drewnie nie są problemem, mimo że potrzeba więcej wysiłku, aby je pokonać. Fińską siekierą nałupaliśmy w ciągu pół godziny dwie pełne taczki drewna, bez pocenia się i powstania pęcherzy na dłoniach. W ciągu jednego popołudnia przygotujesz porządne zapasy na ogrzewanie, grillowanie lub ogniska.

Siekiera Fiskars X17 to wytrzymałe narzędzie, które poradzi sobie nawet z nieostrożnym obchodzeniem się – to nie przypadek, że producent udziela 25-letniej gwarancji. Ale przy odrobinie ostrożności na pewno nic się nie zniszczy. Wypada nauczyć się czyszczenia i suszenia siekiery przed każdym włożeniem jej do walizki. Jeśli narzędzie nie będzie używane przez dłuższy czas, nałóż smar lub olej na ostrze i przechowuj siekierę w suchym miejscu. Pamiętaj też, aby od czasu do czasu ją naostrzyć - na przykład na mokrym piaskowcu, ale najlepiej na specjalnej szlifierce Fiskars Xsharp. Oprócz siekier, naostrzysz nią wszystkie swoje noże.

Wszystkie modele siekier Fiskars X-Series

Model Rozmiar siekiery Długość siekiery Grubość łupanych polan
X5 XXS 23 cm do 10 cm
X7 XS 35,5 cm do 10 cm
X10 S 44 cm do 10 cm
X11 S 44 cm 10 - 20 cm
X17 M 60 cm 20 - 30 cm
X21 L 72 cm 20 - 30 cm
X25 XL 72 cm ponad 30 cm
X27 XXL 92 cm ponad 30 cm