Wskazówki i porady dotyczące pracy z kosami i podkaszarkami

Kosy i podkaszarki do ogrodu

Wraz z nadejściem sezonu wiosennego na pewno zainteresują Cię wszystkie sprzęty ogrodnicze, które ułatwią Ci koszenie uciążliwych i długich trawników. Często utrudniają nam pracę elementy drewniane, wysoka, twarda trawa czy grubsze łodygi. Niemniej jednak możesz utrzymywać trawnik w dobrym stanie, czysty i "w letniej formie" - wystarczy, że zdecydujesz się na kosę lub podkaszarkę do pracy w ogrodzie.

Kosa kontra podkaszarka - jakie są główne funkcjonalne różnice?

Maszyny te pomagają podczas ogarniania przerośniętych powierzchni i koszenia w ciężko dostępnych miejscach. Podczas gdy podkaszarki można używać tylko do trawy, kosa może usuwać zdrewniałe części, a także bardziej zarośnięte obszary na zboczach lub rowach.

Kosy pracują z głowicą strunową lub tarczą na przekładni kątowej. Dzięki temu moc silnika jest większa niż w przypadku podkaszarek wyposażonych wyłącznie w żyłkę. W kosach można w razie potrzeby wymienić głowicę żyłkową na stalowy nóż lub można zamontować brzeszczot odpowiedni do ścinania młodych drzewek. W podkaszarkach korzystamy tylko z głowicy żyłkowej. To jeden z powodów, dla których są lżejsze i prostsze w porównaniu do kos spalinowych.

Za pomocą podkaszarek można kosić w trudno dostępnych miejscach wokół ciasnych nasadzeń klombów, płotów, przy ścianach itp. Po prostu wszędzie tam, gdzie klasyczna kosiarka jest zbyt duża, zbyt trudna w obsłudze i nie dociera do tych miejsc.

Wskazówki dotyczące bezpiecznej pracy z kosą

Niezależnie od tego, czy kosa pracuje z obracającym się bębnem żyłkowym, czy z tarczą tnącą, nikogo nie powinno być w pobliżu. Przechwycone i odrzucone przedmioty mogą zranić ciebie lub innych. Używamy środków ochrony twarzy (okulary ochronne, przyłbice), solidnego obuwia, nakolanników, a w urządzeniach z napędem spalinowym - ochronników słuchu.

Uwaga, należy upewnić się, że maszyna nie uruchomi się sama. Przestrzegaj również rutynowej konserwacji kosy - ostrzenia noży, wymiany oleju, filtra powietrza, świec zapłonowych lub uzupełnienia smaru przekładniowego.

Świetna wskazówka to zawsze mieć wystarczającą ilość zapasowych noży, żyłki tnącej (najlepiej o średnicy 2,7 ​​mm dla wyższej trawy i grubszych łodyg)  oraz wygodne szelki.

Jak wygodnie pracować z kosa spalinową? Dowiedz się, jak prawidłowo dopasować szelki.

W przypadku mocniejszych, większych maszyn potrzebne są paski na dwa ramiona (szelki/kamizelka), aby ciężar był równomiernie rozłożony na obu ramionach. Do prostszych kos wystarczą modele jednoramienne. Nie ma możliwości wyregulowania samych pasków do właściwej pozycji, uwagi wymagają również uchwyty (kierownica).

- Regulując odpowiednią długość pasów, należy ustawić narzędzie w pozycji poziomej na podłożu.

- Równamy maszynę przesuwając zawias na wale, aż cały zespół tnący osiągnie pozycję ok. 30 cm nad ziemią.

- Możesz wygodnie pracować z kierownicą, gdy tworzą one kąt 120 ° z łokciem.

Często zadawane pytania dotyczące kos i podkaszarek

Jaka jest różnica między kosą a podkaszarką?

Różnica dotyczy głównie wału i mocy. Podczas gdy podkaszarka ma zakrzywiony wał, kosa jest prosta, zakończona przekładnią kątową. Kosa jest również mocniejsza niż podkaszarka i ma szerszy zakres zastosowań.

Czy bardziej nadaje się dla mnie podkaszarka lub kosa?

To pytanie jest bardzo konkretne. Właściciel małego ogrodu potrzebuje innej maszyny niż gospodarstwo sadownicze, a jeszcze inna przyda się profesjonalnemu ogrodnikowi. Zasadniczo, im bardziej nierówny teren i grubsza trawa, tym potrzebna jest mocniejsza maszyna. Jeśli od czasu do czasu musisz kosić trawę wokół krawężników, drzew, ścian itp., Wystarczy mała podkaszarka. W przypadku grubych traw i zdrewniałych łodyg potrzebujesz mocniejszej kosy.

Lepszy będzie silnik elektryczny czy też spalinowy?

To kwestia użytkowania. Podkaszarki elektryczne są mniej wydajne niż kosy spalinowe. Należy jednak pamiętać o współczynniku hałasu. Podczas gdy podkaszarki elektryczne lub akumulatorowe są ciche, kosy są hałaśliwe i wytwarzają emisje spalin. Z tego punktu widzenia napęd elektryczny lub akumulatorowy jest bardziej odpowiedni dla gęsto zaludnionej okolicy.

Powinienem wybrać pasek na jedno ramię czy szelki na całe ciało?

Wybór paska jest ważny ze względu na rozkład masy. W przypadku lekkich i małych podkaszarek wystarczy jeden pasek na ramię, w przypadku cięższych kos zalecany jest pasek na całe ciało: dwuramienny lub szelki.

Czy uzupełnianie żyłki jest trudne?

Nowoczesne kosy i podkaszarki mają dziś zwykle głowice żyłkowe wyposażone w system Tap & go. Dzięki tej funkcji głowicę żyłkową można otworzyć jednym naciśnięciem przycisku. Następnie nowa żyłka jest nawijany tylko na środkowy krążek.

Jaką żyłkę wybrać do podkaszarki/kosy?

Każda głowica żyłkowa ma określony limit grubości żyłki, który będzie pasować. W zasadzie im grubsza trawa, tym grubsza żyłka, wzgl. ostrzejszy ciąg. Do małej podkaszarki elektrycznej wystarczy okrągła żyłka o średnicy 1,3 mm. Żyłki o średnicy 3 mm lub więcej, stosuj do kosy o dużej wydajności.

Czy trudno jest wymienić głowicę żyłkową na metalowa tarczę tnącą lub piłową?

Jest to wymiana części, która nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją użytkowania. Niezbędne narzędzia takie jak np. śrubokręty lub specjalne klucze są zwykle zawarte w opakowaniu. Wymiana zajmie Ci maksymalnie kilka minut.

Jaki jest prawidłowy stosunek benzyny i oleju do silników dwusuwowych?

Zalecany stosunek benzyny i oleju do silników dwusuwowych powinien wynosić od 1:40 do 1:50.

Jaką benzynę zatankować do kosy lub podkaszarki?

Obecnie, gdy standardowa benzyna o oznaczeniu Natural 95 ma coraz wyższy składnik BIO, bardziej nadaje się do tankowania benzyna do narzędzi ogrodniczych o wyższej liczbie oktanowej, na przykład 98.

Czy konserwacja kosy jest trudna?

Konserwacja podkaszarek i kos nie jest rzeczą trudną, polega głównie na regularnym czyszczeniu po każdym koszeniu. Z podkaszarkami elektrycznymi i akumulatorowymi to praktycznie wszystko co musimy zrobić. W przypadku kos spalinowych konserwacja jest nieco bardziej skomplikowana, czasami konieczna jest wymiana oleju, filtra powietrza lub świecy zapłonowej. Jeśli jednak nie odważysz się wykonać takiej konserwacji, pomogą Ci w każdym serwisie sprzętu ogrodniczego.